Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Oblačno, sněžení -3°C

Kvůli Mynářovi chtějí změnu. Návrh na povinnou prověrku kancléře však odmítá ANO s ČSSD

Autor: ČTK, nkov - 
24. února 2019
09:08

Návrh, podle kterého by hradní kancléř musel mít bezpečnostní prověrku nejméně na stupeň tajné, by podstatně omezilo pravomoc přímo voleného prezidenta jmenovat vedoucího své kanceláře. Zhruba s takovým argumentem vláda ANO a ČSSD nepodpoří podle podkladů pro středeční schůzi novelu poslanců STAN a Pirátů, jež by tuto podmínku zavedla. Předloha reaguje na nynějšího kancléře Vratislava Mynáře. Rozhodnou o ní zákonodárci.

Vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář nedávno stáhl správní žalobu, kterou podal na Národní bezpečnostní úřad kvůli neudělení prověrky na nejvyšší stupeň přísně tajné. Zpochybnil při tom nezávislost dvou soudců pražského městského soudu i objektivitu Nejvyššího správního soudu.

Prověrku kancléře na stupeň tajné pokládají vládní legislativci za zbytečnou, když podle přílohy vládního nařízení pracuje jen s informacemi na stupeň utajení vyhrazené nebo důvěrné. Poukazují také na to, že na obdobné funkce v obou parlamentních komorách by se navrhovaná podmínka nevztahovala.

Poslanci STAN a Pirátů navíc navrhli, aby prezidentův kancléř musel být plně svéprávný a bezúhonný. Vládní legislativci upozornili, že předloha neupravuje ztrátu způsobilosti vykonávat funkci, pokud by vedoucí hradní kanceláře přestal tyto požadavky splňovat. Autoři předlohy vztáhli ztrátu způsobilosti k neudělení bezpečnostní prověrky.

Podobný návrh podali poslanci STAN už dříve, chtěli pro kancléře uzákonit povinnost nejpřísnější prověrky na stupeň přísně tajné. Kabinet se k předloze postavil záporně a Sněmovna ji na popud KSČM zamítla i hlasy poslanců ANO, SPD a ČSSD. Mynář je prověřen na stupeň vyhrazené, podle Hradu pro výkon funkce plně dostačuje.

Video Hradní kancléř stáhl žalobu kvůli prověrce: „Nedůvěřuje soudům“, oznámil mluvčí prezidenta - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

prasatkopepicek ( 24. února 2019 18:10 )

Nejde o ODS, to je politicka strana. Kradli komousim, kradlo ODS, kradlo CSSD, kradla TOPka, krade ANO... Jedni jak druzi. Tady jde o lidi kolem prezidenta ktere si sam vybral a ktere brani zuby nehty. A Zeman se bohuzel obklopil tim nejhorsim cim mohl. Mohl by je ze dne na den vyhazet, ale neudela to. A to je na tom to nejsmutnejsi.

padouch236 ( 24. února 2019 11:40 )

A že jste se zlodějské, modré straky neozvali, když se jednalo o zlodejskou ODS a megazloděje Kalouska, kteří tento stát zdecimovali a rozkradli na úplné dno? Proti vám je Mynář naprostý beránek.

Sasi ( 24. února 2019 10:13 )

To je evidentní už několik let.

Sasi ( 24. února 2019 10:11 )

Na 105%!

asijo ( 24. února 2019 10:05 )

Tak v tom případě ty máš smůlu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud