Děti a vnuci emigrantů dostanou snadněji české občanství, Zeman přikývl

Autor: ČTK, tsv - 
12. srpna 2019
13:50

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, budou moci snadněji získat české občanství. Změnu přináší senátní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Pražský hrad o prezidentově podpisu zákona informoval v tiskové zprávě.

Novela počítá s tím, že potomci emigrantů budou moci získat české občanství prohlášením. Stejnou úpravu navrhovalo ministerstvo vnitra už v roce 2013, Sněmovna ji ale tehdy z vládní předlohy vyřadila. V dolní komoře převládal názor, že k českému občanství by se mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v ČR nebyli.

Podobnou argumentaci při projednávání nynější novely ve Sněmovně použil komunista Zdeněk Ondráček. Před přijetím novely varoval i poslanec SPD Radek Koten. Podle něho není zřejmé, kolik lidí by úpravy využilo a zda by se nesnažili pouze získat výhody českého systému sociálního zabezpečení.

Czernin: Obavy o důchodovou zátěž jsou směšné

Předseda senátní komise pro krajany Tomáš Czernin (TOP 09) tyto námitky odmítl. „Obava, že by mohli zatěžovat náš sociální systém, mi přijde směšná,“ uvedl. Podle něj jsou potomci krajanů lidé vzdělaní, kteří vždy cítili sounáležitost s Českou republikou.

Novela, s jejímž přijetím souhlasila i vláda, by se podle ministerstva vnitra mohla týkat řádově stovek lidí, mimo jiné Čechů žijících v krizí zmítané Venezuele. Novela nabude účinnosti patnáctým dnem po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Senátoři s úpravou přišli kvůli tomu, že platné znění zákona se zavedením možnosti dvojího občanství mnohdy rodiny krajanů rozdělilo. Postihlo to rodiny, které musely odejít z bývalého Československa po nástupu komunistického režimu v roce 1948.

Zájemci o české občanství budou muset k prohlášení přiložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého nebo československého občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů. Dosud mohou nabývat občanství jen lidé, kteří československé nebo české občanství pozbyli před účinností vládní novely. Zákon vylučuje tuto možnost například pro slovenské občany s ohledem na rozdělení Československa.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pooresh ( 12. srpna 2019 21:45 )

No,znam jich hodne,ale zadnyho,kdo by touzil po ceskym pasu. To je jako mavat pasem zeme sovetu!

anonym01 ( 12. srpna 2019 19:21 )

TO TY NAS TRAVIS DOMA?

anonym01 ( 12. srpna 2019 16:21 )

ZEMAN PŘIKÝVNUL A DOBŘE UDĚLAL. SNAD I VĚDĚL, ŽE JEN DOBRODRUH BY SE VRATIL DO ZEME KDE VLADNE BYVALY ESTEBAK S KOMOUŠEMA. JÁ SE VRSTILA DO SVOBODNE ZEME VACLAVA HAVLA . V RUSKU JELCIN.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud