Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Zemanův fond: Mynář 3,5 roku nepřispěl, co další členové správní rady?

Autor: Jakub Kopřiva - 
7. srpna 2019
05:31

Napřed snižování státního dluhu, pak pomoc dětem. S dobrým úmyslem zakládal svůj fond prezident Miloš Zeman (74). A do jeho čela jmenoval ty, kterým důvěřuje, v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem (52). Jenže ten už do fondu 3,5 roku nepřispívá. Ten už 3,5 roku nepřispívá. A rozhodně není sám...

Ve správní radě fondu je kromě prezidenta dalších pět lidí. Pravidelným přispěvatelem je ale jenom guvernér národní banky Jiří Rusnok (58), který měsíčně posílá 4 tisíce korun. Že tak ostatní členové vedení nečiní, ho nepohoršuje. „Když mohu, tak rád přispěji, nesleduji, co dělají ostatní. To je jejich věc, možná přispívají jinou formou, např. přímo na charitativních akcích,“ napsal Blesku.

Jde o princip

Naposledy v říjnu 2015 přispěl do fondu kancléř Mynář. „Pokud se Vám zdá, že přispívám málo a sporadicky, můžu se zeptat, kolik a jak často přispíváte vy?“ odvětil Blesku na otázku, proč přispívá sporadicky. Na argument, že je členem správní rady fondu, odvětil, že to nemá žádný vliv. „To je jenom čestná funkce a práce navíc a rozhodně to neznamená, že musíte, když jste v radě, automaticky přispívat. O pár hodin později ale otočil a kál se, že na fond „trochu pozapomněl,“ a peníze pošle.

Posílal na varhany

Přiznání, že posílání peněz do prezidentova fondu zanedbal, zaslal v SMS zprávě Blesku další člen rady a prezident Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR) Jaroslav Hanák (66). „V posledních dvou letech jsem přednostně řešil sponzorství nových varhan v chrámu sv. Víta na Hradě, kde jsem dokonce mezi významnými mecenáši. Dále jsem s rodinou sponzoroval opravu v hlavním kostele v Prostějově, uvedl. Dalším z „hlavounů“ fondu je bývalý poslanec a odborový předák Jaroslav Zavadil (75). Ten podle veřejně dostupného seznamu dárců přispěl jednou. A urolog Jan Dvořáček (75) dokonce na seznamu není vůbec.

Hradní ples 2019: Miloš Zeman s manželkou Ivanou (1. 2. 2019) Hradní ples 2019: Miloš Zeman s manželkou Ivanou (1. 2. 2019) | Foto Blesk - Jakub Poláček

Prezidentský výpadek

Největším dárcem do fondu je Zeman, který posílá 60 tisíc korun měsíčně. Jenže rok od hlavy státu nepřišla ani koruna. „Stala se chyba. Protože nikdo nevěděl, jestli prezidentské volby vyhraju, nebo prohraju, tak můj příspěvek do tohoto fondu byl uzavřen ke konci mého mandátu, tedy k začátku března. A pak, přiznám se k tomu těžko, jsme na to úplně zapomněli. Když jsme na to byli upozorněni, okamžitě to obnovili,“ řekl v květnu prezident Blesku. „Ušlý zisk“ fondu za dobu, kdy neplatil, ale nenarovná. „Částku doplácet nebudu, protože to platím průběžně, to znamená, budu to opět znovu platit,“ řekl s ojedinělou logikou. A platby začaly opět chodit. Jenže za červenec zápis chybí. Když se na to Blesk chtěl zeptat hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, vzkázal, že je na dovolené a bude se věcí zabývat až po jejím skončení.

Změna účelu

Původně Zeman zakládal fond, aby alespoň umořil část státního dluhu. Jenže v roce 2015 došlo ke změně a prezident začal peníze posílat na Klokánky do Fondu ohrožených dětí. Kromě toho Hrad dětem pomáhá i tím, že vybírá peníze na reprezentativním plese, kam si pozvaní musí koupit vstupenku za 10 tisíc korun a kde se loni vytěžily 2 miliony. Mynář na podobných akcích nechybí.

Jak přispívají „šéfové“ kasičky

Prezident Miloš Zeman

Částka celkem: 3,6 milionu korun

Poslední příspěvek: 17. června 2019

Kancléř Vratislav Mynář

Částka celkem: 150 tisíc korun

Poslední příspěvek: 29. října 2015

Prezident SP ČR Jaroslav Hanák

Částka celkem: 131 500 korun

Poslední příspěvek: 28. listopadu 2016

Guvernér ČNB Jiří Rusnok

Částka celkem: 196 tisíc korun

Poslední příspěvek: 12. července 2019

Exposlanec Jaroslav Zavadil

Částka celkem: 10 tisíc korun

Poslední příspěvek: 27. prosince 2013

Profesor Jan Dvořáček

Částka celkem: 0 korun

Poslední příspěvek: Nepřispívá

Pozn. Celkový příspěvek od původního založení fondu v létě 2013.

Přispěl i premiér Babiš

Do fondu přispěl i současný premiér Andrej Babiš (64, ANO). Poslal tam jednorázově 500 tisíc, což je víc, než členové rady fondu – bez Zemana – dohromady.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

fotrpjotr ( 7. srpna 2019 15:29 )

Ty na sociálce.

oldedek ( 7. srpna 2019 11:45 )

"Názor inteligentního člověka, který je čistou pravdou a souhlasím s ním ..."

"On chce být hlavně v centru pozornosti, jako moudrý a zároveň nenáviděný arbitr. Žije do určité míry opravdu z negativních emocí. A samozřejmě s věkem se to zesiluje, protože tak to bývá, že u lidí ve věku nad sedmdesát let získávají navrch negativní vlastnosti a temná stránka osobnosti,“

„Dříve byl ochránce menšin a masy vnímal jako něco nebezpečného. Například odmítal referendum s tím, a teď ta jeho silná slova cituji - protože, že Češi jsou dementní, alkoholici, slabí duchem, takže se jim taková možnost nemá vůbec dát. To je úplný opak proti dnešku. Ale brzy zjistil, že tohle není způsob s nímž může stavět politickou kariéru. A tak začal reprezentovat plebejský, lidový proud české společnosti....

cocumysvole ( 7. srpna 2019 10:18 )

pokrok:Ti *** - to jsou Zemanovi a Babišovi voliči !
Škoda že blbost nesvítí. Mohl by sis přivydělávat jako pouliční lampa.

cocumysvole ( 7. srpna 2019 10:15 )

pokrok: Nezákonně čerpají miliardy korun na státních a evropských dotacích,-
a to na úkor poctivých podnikatelů !!!
No a ty budeš zaručeně ten slušnej a poctivej podnikatel. Spíš mi připadá že seš najedovanej protože ses nedoastal k lizu.

Bublinka2019 ( 7. srpna 2019 09:23 )

Zeman a Babiš ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa