Vyhladovět Senát? Drahoš se čertí kvůli Zemanovi, zmínil Soukupa i masochismus

1080p720p360p
26. 3. 2019
05:20

Prezident Miloš Zeman oprášil svou myšlenku „vyhladovět Senát“, tedy připravit jej o příjmy ze státního rozpočtu. A senátory o jejich platy. V Karlovarském kraji ho naštvala „ubohost“ senátorů, kteří odmítli profesora Aleše Gerlocha za ústavního soudce. Senátor Jiří Drahoš byl tou dobou s manželkou na dovolené v Izraeli. V pořadu Blesk.cz Epicentrum zkritizoval návrhy Zemana či třeba Andreje Babiše na zrušení Senátu. A rýpl si i do kancléře Vratislava Mynáře či Zemanova věrného moderátora Jaromíra Soukupa.

„Nazval jsem tento návrh, který je legitimní, vyhladověním Senátu. Konec konců ve středověku se města dobývala tím, že se oblehla, uťaly se zásobovací tepny a počkalo to, až jim dojde poslední jídlo. Nedovedu si představit - a nechci nikoho urazit - pány senátory a paní senátorky, kteří by vydrželi bez jídla, bez topení a především bez platu. Z toho vyplývá, že by se dobrovolně rozpustili sami,“ říkal prezident Miloš Zeman při setkání s občany Milhostova v Karlovarském kraji.

Drahoš: Tragikomický výrok prezidenta

„Na jedné straně mě to nepřekvapuje, na druhé straně to považuji za velmi nedůstojné,“ reagoval v pořadu Epicentrum Jiří Drahoš, Zemanův někdejší rival z 2. kola prezidentské volby. Pro Zemanův výrok příliš pochopení nemá.

„Já to beru jako jeden z typických tragikomických výroků prezidenta republiky. Samozřejmě všichni víme, že on není přítelem Senátu, on nemá rád nikoho, kdo nesouhlasí s jeho názory, a Senát už několikrát ukázal, že nebude konformní institucí, že nebude institucí, která bude dělat přesně to, co si prezident přeje,“ míní nezávislý senátor. 

„Miloš Zeman po svém zvolením řekl, že už bude jiný. Spousta lidí a do jisté míry, také já jsem očekával, že bude konstruktivnější. On je opravdu jiný, ale ještě mnohem horší, než byl,“ řekl Drahoš v Epicentru. A připomněl, že Zeman shazuje nejen Senát, ale i vlastní tajné služby a vystupuje jako „agent cizí mocnosti“ v kauzách jako Huawei. Drahošovi toho vadí momentálně na Zemanovi více.

Na Slovensku by volil Čaputovou

Drahoš se pozastavil také nad schůzkou Zemana se slovenským prezidentským kandidátem Marošem Šefčovičem v neděli v Lánech. „Nelíbí se mi, že se Miloš Zeman tímto způsobem vměšuje do slovenských voleb, nebo se je snaží ovlivnit,“ uvedl Drahoš s tím, že to považuje za nevhodné gesto.

Sám Drahoš má blíže k Zuzaně Čaputové. „Řekl bych, že favoritkou je Zuzana Čaputová a pokud jde o mě, já bych jí svůj hlas dal. Ale hodnotím, že i Maroš Šefčovič je proevropský kandidát, je to kandidát, který rozhodně nebude táhnout Slovensko jiným směrem tak, jak se to děje občas u nás. Směr Rusko, Čína,“ podotkl Drahoš.

Video „Vycítil jsem od Miloše Zemana podporu.“ Šefčovič popsal schůzku v Lánech - Blesk TV
1080p 720p 360p

Soukupovy pořady? Masochismus, míní Drahoš

Zeman se netají tím, že má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nebo čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi. Také má však blízko k majiteli TV Barrandov Jaromírovi Soukupovi, kterého označil za svého přítele a byl mu i osobně pogratulovat na oslavě padesátin.

„Připadá mi jako takový Ferda Mravenec, práce všeho druhu, pan Soukup má, nevím kolik talk show. Pan prezident ho má asi rád, nedávno mu věnoval hodinky, tuším za 40 tisíc korun. Asi se oba pánové mají rádi, ale já nejsem masochista a na ten čtvrteční pořad jsem se nikdy nedíval,“ řekl Drahoš k pravidelným čtvrtečním okénkům Zemana na Barrandově. 

Video Padesátiny Jaromíra Soukupa: Zeman splnil slib a přijel, dorazili i Nejedlý, Okamura či Šárka Grossová s dcerou - Aktu.cz
1080p 720p 360p

Problém s Gerlochem: Vadila KSČ

Útoku na Senát se odehrál v době, kdy Miloš Zeman vyrazil do Karlovarského kraje, zatímco v Praze se řešila v Senátu nominace Aleše Gerlocha na ústavního soudce. Zeman profesora Gerlocha navrhl, ten však dostal pouze 19 hlasů ze 64 odevzdaných - senátoři upozorňovali mj. na někdejší členství Gerlocha v KSČ, kam vstoupil v roce 1975, tedy v období tuhé normalizace. 

„Nezpochybňuji Aleše Gerlocha jako kvalitního ústavního právníka (...) Ale je pravda, že ústavní soudce není jenom o znalosti Ústavy,“ podotkl Drahoš, který do roku 1989 nikdy do strany nevstoupil, byť nabídky měl také, ale smířil se s tím, že bude řadovým vědeckým pracovníkem. Gerlochovo členství tak mohlo senátorům vadit, přikyvuje Drahoš.

Malichernost? Mynář nerespektuje zákon, míní Drahoš

Zeman po odmítnutí Gerlocha Senátem zuřil. Označil rozhodnutí Senátu za ubohé. A přidal onu průpovídku o „vyhladovění“. Podle Drahoše hrálo však roli i to, že Gerlocha hájil ve Sněmovně hradní kancléř Vratislav Mynář. O Mynářovi je však podle něj známé, že se „snaží ovlivňovat vysoké představitele justice a kromě toho je to také člověk, který nerespektuje zákon“.

„Řada senátorů to mohla brát jako určité pohrdání Senátem. Bylo by korektní, kdyby svého kandidáta přišel uvést do Senátu pan prezident,“ míní Drahoš, který byl však v době hlasování se svou manželkou na dovolené v Izraeli.

Místo prezidenta Miloše Zemana přišel obhajovat do Senátu kandidáta na ústavního soudce Aleše Gerlocha hradní kancléř Vratislav Mynář (20. 3. 2018)Místo prezidenta Miloše Zemana přišel obhajovat do Senátu kandidáta na ústavního soudce Aleše Gerlocha hradní kancléř Vratislav Mynář (20. 3. 2018) | 

Drahoš také připomněl kauzu chybějící bezpečnostní prověrky na stupni přísně tajné, kterou kancléř nemá a patrně mít ani nebude, nebo Mynářův rybníku v Osvětimanech, který si postavil načerno, bez povolení. Zeman to nyní označil za malichernost.

Politické protivníky tepe Zeman bez rozpaků, přestupky svých spolupracovníků bagatelizuje a má „různé metry na různé lidi“, upozorňuje Drahoš, který je v Senátu v klubu KDU-ČSL, SZ, STAN a TOP 09.

„Zaplať pánbůh“ za Senát a rýpnutí do Babiše

Senát považuje Drahoš za „solidní“ záruku demokracie, i když se přiznává, že dříve Senát za pojistku svobodného vývoje zcela nepovažoval. Za poslední dva, tři roky to vnímá však velmi intenzivně. „Zaplať pánbůh, že máme druhou komoru parlamentu,“ podotýká.

Senát by přitom zrušil rád i premiér Andrej Babiš (ANO). „Zatím se v Senátu hnutí ANO příliš neprosadilo, možná kdyby mělo - doufám, že se tak nestane - jedno hnutí, jako je ANO, v Senátu 30 procent, tak by možná Andrej Babiš mluvil jinak,“ míní Drahoš.

Zemanův rival zmiňuje i „opravářskou“ roli Senátu. „Myslím, že se málo ví, že skoro 60 procent zákonů, které Senát vrátí do Poslanecké sněmovny, ta akceptuje bez dalších připomínek, protože Senát vylepší ten zákon, odstraní chyby, nedostatky, domyslí věci, které třeba ve spěchu Poslanecká sněmovna nedomyslí,“ upozornil Drahoš v Epicentru.

anonym01 ( 28. března 2019 00:18 )

PODIVEJ SE NA ZEMANA. Z NEJ TEN SLIZ TEČE. DEDEK PROLHANEJ A ZAVISTIVEJ MSTIVEJ KYM SE TO OBKLOPUJE A CO DELA? HAJI ZLODEJINY A UCASTNI SE TOHO. BABIŠ K NEMU CHODI SBIRAT ROZUMY A PAK TU MAME MIT PORADEK . BOLSEVICI PODELANI. UZ ABY CHC.P TEN ZMETEK

anonym01 ( 27. března 2019 22:07 )

HELE SOUDRUHU, ALE TELIČKA SE OMLUVIL STEJNE JAKO JINI . GERLOCH SE NIKOMU NEOMLUVIL A ZEMAN? TO JE SILENEC! STALIN! JE HORSI NEZ PUTIN.

anonym01 ( 27. března 2019 22:01 )

OFCACEK NEBUDE MIT VECNOU OCHRANU A UVIDIME MYNAROVIC JAK SI POVEDOU KDYZ ZA TO SVINSTVO NA NE TO SVINSTVO SKOČÍ JEDNOU. VRATI SE VAM TO A PEKNE SVINSKY.

anonym01 ( 27. března 2019 21:59 )

MLUV ZA SEBE A ZA RUSAKY KTERI SE SEM NAKVARTYROVALI ZA ZEMANA. KOUPILI SI PASY EU A CESKY OBCANSTVI. TO JE TREBA ZRUSIT A VRATIT JE ZPET.

victor1 ( 27. března 2019 20:07 )

U Gerlocha členství před rokem 1989 v KSČ vadí,ale u Klause a potom:guvernér České národní banky Jiří Rusnok,hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček,rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima,předseda České unie sportu Miroslav Jansta,prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý,ředitel České televize Petr Dvořák,ředitel ČTK Jiří Majstr,předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa,místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička,ministr vnitra do 2018,od 2018 ministr obrany Lubomír Metnar a samozřejmě předseda vlády Andrej Babiš a mnoha dalších,kteří jsou nyní v různých stranách i pravicových to tomu hovadu Drahošovi nevadí.V samotném Senátu je 20% bývalých komunistů a předseda Senátu je Milan Štěch,bývalý člen KSČ,tak co ten blbeček Drahoš pičuje!A negativní lustrační osvědčení,které bylo vydáno již v roce 1992 si může strčit do řiti.V tenkrát se vydávala ta osvědčení i konfidentům.Mnoho svědků též vypovědělo,že i šmejd Havel spolupracoval s STB.Já bych to členství v KSČ před listopadem nijak nepřeceňoval.Jak řekl Gerloch:To nebylo hlasování o mě,ale o prezidentu Zemanovi.A tak si v té "demokracii" tady žijem.Navíc,90% občanů si přeje zrušení Senátu,tak pozor na referendum.Vědí proč nikdy nepřijmou zákon o referendu,hovada.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa