Fiala i experti: Žaloba na Zemana neprojde. Hradu nahrává Babiš i stav vlády

Autor: Nikola Forejtová - 
19. 8. 2019
06:20

Ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana sice prošla hlasováním v Senátu, ve Sněmovně ale podle opozice i oslovených odborníků nemá šanci. Aby se žaloba dostala k projednání k Ústavnímu soudu, muselo by ji podpořit 120 poslanců, což je podle politoložky Vladimíry Dvořákové nemožné. Jeden bod žaloby, neochota přijmout kandidáta na post ministra kultury Michala Šmardu, má navíc nejistou budoucnost. V úspěch žaloby nevěří ani předseda ODS Petr Fiala.

„Podle mě není šance sehnat 120 lidí v Poslanecké sněmovně, Senát to vzal spíše jako vyjádření nesouhlasu. Kde si myslí, že se prezident chová, jak by se neměl chovat,“ řekla Blesk Zprávám politoložka Vladimíra Dvořáková.

Návrh žaloby prošel v Senátu na konci července, pro návrh hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů. Proti bylo 20 senátorů a sedm se jich zdrželo. Podle senátora Václava Lásky Zeman opakovaně hrubě porušuje ústavu a překrucuje ji k obrazu svému. Pokud by žaloba u Sněmovny a následně u Ústavního soudu uspěla, Zeman by musel začít vyklízet Hrad. 

Hlava státu už dříve text žaloby častovala jako negramotný, Zeman navíc odmítl, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou. Podle politoložky Dvořákové je i možné, že by i případné rozuzlení ze stran Ústavního soudu Zemana nezajímalo.

„Co by se ale stalo, kdyby prezident řekl, že je mu to jedno? Některé kroky prezidenta jsou chráněny právními berličkami a z hlediska postavení prezidenta došlo k posunutí, je to porušení duchu Ústavy i principů, na kterých je založena demokracie a právní stát,“ uvedla.

Fiala: Jsem skeptický

Blesk Zprávy zjišťovaly u předsedy ODS Petra Fialy, jak vidí sněmovní šance žaloby on. „Jsem skeptický, nemyslím si, že to má šanci na úspěch. Tak jak dnes vypadá většina ve Sněmovně, tak nepředpokládám, že by proces měl být úspěšný, tedy že by Sněmovna dosáhla potřebné většiny,“ uvedl. 

Předseda ODS počítá s tím, že se žalobou budou zabývat, ale vzhledem k vládnímu uskupení tuší, že vládní koalice Andreje Babiše stávajícího prezidenta spíše podpoří.

Video Fiala o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana - Blesk - Nikola Forejtová

Smazal Babiš jeden z bodů žaloby? 

Minulý týden učinil prezident Miloš Zeman další krok. Prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že mu Michal Šmarda nepřipadá jako vhodný kandidát na ministra kultury. A požádal šéfa ČSSD Jana Hamáčka o jiné jméno. Tato informace pobouřila řadu senátorů i sněmovních politiků. Nikoliv však premiéra Andreje Babiše. 

Babiš o nominaci Šmardy v rámci koaliční smlouvy oficiálně zažádal. Nevyhovění této žádosti bylo pak označováno za protiústavní. Premiér ale po návratu z dovolené otočil. „Já sdílím stejný názor jako pan prezident, že pan Šmarda, hlavně po jeho nespočetných mediálních vystoupeních, není dobrý kandidát,“ řekl Babiš Primě. „Já říkám za sebe, s tímhle pánem já ve vládě nebudu. Takže to není už dneska problém pana prezidenta, je to i můj problém,“ podotkl v pátek 16. srpna.

„Babiš prezidenta vyvinil“

Svým postupem Babiš obstaral Zemanovi právnickou berličku, míní experti. „Andrej Babiš vlastně prezidenta vyvinil – teď je bezpředmětné obviňovat Zemana z porušení ústavy, když premiér řekl, že jej taky nechce. Někdo může mít námitky, že porušování Ústavy proběhlo v nějakém časovém údaji, Zeman ale může tvrdit, že Babiš s nominací nesouhlasil od začátku, a proto byl zdrženlivý,“ uvedl pro Blesk Zprávy politolog Josef Mlejnek.

„S ohledem na skutečnost, že ústavní žaloba na prezidenta republiky je v první řadě politickou otázkou, přičemž s ohledem na rozložení sil v Poslanecké sněmovně ČR lze předpokládat, že podání ústavní žaloby nebude podpořeno,“ uvedla pro Blesk Zprávy také právnička Petra Fialová.

Podle ankety webu iRozhlas žalobu nechtějí podpořit poslanci z klubu ANO a SPD. Opoziční strany, především pak ODS, KDU-ČSL a Piráti jsou pro přijetí žaloby a ČSSD se ve svých názorech rozchází. Většina zákonodárců ale uvedla, že jejich rozhodnutí závisí na směru diskuze, která se nejspíš povede hned v září poté, co se zákonodárci opět sejdou ve Sněmovně.

K tiskové konferenci se připojil i aktivista s transparentem, který odkazuje na slova předsedy KDU-ČSL Marka Výborného, že ústava není trhací kalendářK tiskové konferenci se připojil i aktivista s transparentem, který odkazuje na slova předsedy KDU-ČSL Marka Výborného, že ústava není trhací kalendář | Blesk:Jakub Poláček (Blesk)

Podle politoložky Dvořákové je problémem také to, že každý bod žaloby má jinou váhu. Některé z bodů jsou spíše projevem libovůle, jiné pak značí opravdu hrubé porušení ústavy. Pokud by se tak dostala žaloba k soudu, ten by s ní měl velké problémy a každý bod by musel projednávat zvlášť.

Osm případů z padesáti sedmi důvodů

Navrhovatelem žaloby je senátor Václav Láska. Ten začátkem března přednesl 57 důvodů, které jej k sepsání žaloby vedlo. 

„Ústavní žaloba musí po formální stránce obsahovat zejména identifikaci soudu, identifikaci účastníků případného sporu, po věcné stránce pak vymezení jednání pana prezidenta, které je považováno tvůrci žaloby za hrubé porušení Ústavy ČR, a to s odkazem na její konkrétní články, které měl prezident republiky popsaným jednáním porušit,“ uvádí expertka Fialová. Zmíněná kritéria materiál na svých 56 stranách obsahuje.

Z výčtu 57 důvodů vytvořil Láska s pomocí dalších senátorů a právníků osm hlavních případů, kdy došlo k hrubému porušení ústavního pořádku. První bod se dotýká jmenování Jiřího Rusnoka předsedou vlády dne 25. června 2013, ačkoliv prezident věděl, že je ve Sněmovně připravená ustálená většina.

Druhý bod se týká ohrazení prezidenta nad Bohuslavem Sobotkou, kterého si vítězná strana ve volbách zvolila jako svého nominanta na post předsedy vlády v říjnu 2013. Zeman podle Lásky zatížil systém zdlouhavým procesem jmenování, který vedl k tomu, že ještě 95 dní po volbách nebyla ustanovena vláda.

Třetí bod se už týká Andreje Babiše. V květnu v roce 2017 Zeman odmítl vyhovět návrhu předsedy o odvolání ministra financí Andreje Babiše. Nenaplnil tak svou ústavní povinnost.

Za průtahy byl prezident obviněn i v souvislosti s rokem 2018, kdy podle Lásky nehledal politické řešení v situaci, kdy více jak pět měsíců vláda fungovala bez vyslovení důvěry. „Prezident republiky tak na dobu více než pěti měsíců vyvolal čistě prezidentský systém exekutivního vládnutí,“ píše se v návrhu žaloby.

Pátým bodem už se dostáváme k nevůli hlavy státu jmenovat ministry do svých funkcí. Babišovi odmítl kývnout na jmenování nového ministra zahraničních věcí Miroslava Pocheho v červnu 2018. Ostatní kandidáty ale přijal.

Právnička: Některé body nejsou v pořádku

Prezident podle návrhu žaloby také vyvíjel dne 29. května 2018 tlak na předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu. Údajně s cílem ovlivnit rozhodnutí soudu. Baxovi nabízel post předsedy u Ústavního soudu. Tento bod považuje oslovená právnička za nedůvodné obvinění.

„Toto tvrzení není doloženo žádným hodnověrným důkazem o tom, že by pan prezident osobně soudní moc ovlivňoval nebo k takovému jednání pověřil jinou osobu,“ zmínila Fialová pro Blesk Zprávy.

Předposlední bod žaloby se pak týká nejnovější kauzy kolem odvolání Antonína Staňka z postu ministra kultury a dosazení nového kandidáta ČSSD Michala Šmardy. Poslední bod žaloby pak udává další dílčí skutky, které se v době jeho mandátu zdají senátorům jako protiústavní.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

satanas ( 19. srpna 2019 17:00 )

Rezimni media me blokuji,,odpovez si sama! Me nazory znas!

anonym01 ( 19. srpna 2019 16:37 )

ŽALOBA ZEMANA NEPROJDE? NO TAK JMENOVANI RINGO ČECHA NEBO TOHOTO PANA http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=lKv8­daGhxy8 BY U ZEMANA A BABISE PROJIT MOHLO, NEE? OSTUDA!

anonym01 ( 19. srpna 2019 16:35 )

SATANE ? TAK TY PŘECI HAJÍŠ SPD A KOMUNISTY, NE? NO TAK JA TI JEDNO TAKOVÉ HOWADO MUSÍM NABÍDNOUT http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=lKv8­daGhxy8 PRÝ BUD RINGO ČECH NEBO TOTO MA BYT MISTO ŠMARDY. TAK S TÍMDLE SE JISTE BABIŠ NEBUDE STYDET JIT DO OPERY SPOLU SE SALVÍÍNIM

anonym01 ( 19. srpna 2019 16:33 )

housIista ( 19. srpna 2019 15:36 )

POZOR JE ZDE KONFIDENT HOUSLISTA KTERÝ MNĚ NAPODOBUJE KTERÝ HÁJÍ bABIŠE zEMANA JE TO UDAVAČ ANOFERTU

Zobrazit celou diskusi
Další videa