Případ vražedkyně Janákové: Těhotné už nepropustí? „Nedomyšlený“ zákon míří na vládu
Ženy, které otěhotní ve vězení stejně jako odsouzená vražedkyně Petra Janáková, se pravděpodobně nemusí obávat, že by se nedostaly na svobodu. Poslaneckému návrhu, podle něhož by soudy nemusely automaticky těhotným vězenkyním či matkám novorozenců přerušovat výkon trestu, hrozí ve vládě odmítnutí. Proti se postavily ministerstvo spravedlnosti a Nejvyšší soud. Vyplývá to z předkládací zprávy na vládním webu. Vláda se bude návrhem zabývat zítra.
Petra Janáková (29) byla odsouzena na 30 let odnětí svobody za vraždu. Po dvou letech je ale volná. Ve vazební věznici totiž otěhotněla. Trest má Janáková přerušený pravděpodobně až do září 2020. Poté by se měla vrátit zpět do vězení a odsedět si zbylých 28 let. Zatím není jasné, jak Petra Janáková vůbec otěhotněla, to vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Propuštění vražedkyně Petry Janákové je podle generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala způsobeno zastaralou legislativou. Těhotným vězeňkyním musí být podle zákona přerušen výkon trestu, přitom k tomu není důvod, myslí si Dohnal. Navíc podle něj není tento případ ojedinělý. Zavřené ženy se o otěhotnění prý snaží poměrně často.
Nyní to vypadá, že jejich snahy dostat se z vězení pomocí mateřství budou pokračovat.
Skupina poslanců STAN, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM a TOP 09 chce novelou trestního řádu uzákonit, aby soud mohl každý konkrétní případ těhotné ženy či matky dítěte mladšího jednoho roku posoudit stejně jako u těžce nemocných vězňů. Soud by mohl rozhodnout, zda se žena dostane dočasně na svobodu. Mohl by vzít v potaz například to, zda by pobyt vězeňkyně na svobodě nebyl pro společnost nebezpečný a zda by nepokračovala v trestné činnosti.
Ministerstvo spravedlnosti: Zákon je nedomyšlený
Novela podle ministerstva spravedlnosti neřeší situaci dětí, které se narodí matkám, jimž nebude výkon trestu přerušen. V takových případech z návrhu nevyplývá, jakým způsobem by bylo o takové děti postaráno. Novela by zřejmě zvýšila náklady Vězeňské služby, neboť by bylo třeba zajistit těhotným ženám a čerstvě narozeným dětem veškerou potřebnou péči, dodalo ministerstvo
„V konkrétní podobě je návrh nové úpravy příliš zjednodušující, nedomyšlený a nedopracovaný,“ konstatoval Nejvyšší soud. Podle něj by například nemělo být ponecháno na rozhodnutí ředitele věznice, zda matce novorozeného dítěte povolí, aby měla dítě u sebe během výkonu trestu odnětí svobody.
V zákoně by podle návrhu zůstalo ustanovení, že soud přerušení výkonu trestu zruší, pokud existuje obava, že odsouzená nebo odsouzený uprchne, nebo pokud přerušení trestu zneužívá. Ustanovení se vztahuje na vězněné těhotné ženy nebo matky s dětmi do jednoho roku i na dočasně propuštěné těžce nemocné vězně.
Návrhů je více
Sama ministryně Marie Benešová (za ANO) míní, že úprava je nutná. „Mám informaci, že je v této záležitosti podáno více poslaneckých návrhů. Jsem pro, aby byl návrh přijat co nejrychleji, proto cestu poslaneckého návrhu podpořím, aby do budoucna k takovým případům nemohlo docházet,“ vzkázala Blesk Zprávám.
„Jen bych byla nerada, aby se z toho opět staly dostihy, kdo předloží návrh nejdříve. Jde především o to, aby byl návrh legislativně kvalitní, proto Ministerstvo spravedlnosti nabídne spolupráci při přípravě některého z těchto návrhů,“ dodala Benešová.
Propuštění a zmizení té vražedkyně je skandál, za který by měl padnout ministr vnitra.