Zeman oslaví půlkulaté výročí konce války v Rusku. Prezidenta zve do Moskvy Putin

Autor: ČTK - 
24. června 2019
18:05

Prezident Miloš Zeman se příští rok v Rusku zúčastní květnové oslavy 75. výročí konce války. Přijal pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina, které mu předal Putinův poradce Jurij Ušakov. O pondělním setkání Zemana s Ušakovem na zámku v Lánech informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman konec války v Moskvě slavil už v roce 2015, několikrát se také zúčastnil oslav na ruské ambasádě v Praze.

Jurij Ušakov tlumočil prezidentu republiky pozvání prezidenta Ruské federace Vladimira Putina na květnovou oslavu v roce 2020 u příležitosti 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Prezident republiky toto pozvání přijal,“ napsal Ovčáček. Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě včetně Česka.

V květnu 2015 se Zeman v Moskvě zúčastnil oslav 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem jako jeden z mála evropských státníků. Oslavy se odehrály zhruba rok po ruské anexi Krymu. Zeman se tehdy setkal i s Putinem, uctil památku padlých sovětských vojáků, vojenské přehlídce na Rudém náměstí ale nepřihlížel. Zemanovu cestu do Moskvy česká vláda schválila až napodruhé poté, co prezident řekl, že na moskevské armádní defilé nepůjde.

Oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví se Zeman zatím naposledy zúčastnil v letošním roce. V projevu předneseném v ruštině stejně jako loni přirovnal nacismus k islamistickému terorismu a vyzval k boji proti teroristům, dokud si jejich činy nevyžádají stejně obětí jako činy nacistů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 28. června 2019 02:55 )

jsi ubohy

anonym01 ( 28. června 2019 02:51 )

nenavist ho sžira , hubne, je prepadly v obliceji. To neni cigaretou, ale jeho psychicky stav.

liskabystrouska ( 25. června 2019 13:51 )

rasPutin a hned si ho tam nech

Taurus70 ( 25. června 2019 11:13 )

Anonym01 je ubozacka zplozena Ceskyma kolaborantama vitajici Hitlera jako osvoboditele🤔🤔🤔🤔

pooresh ( 24. června 2019 23:00 )

soudruzi jahlo,soudruzi ty starej vole!V Cesku vladnou soudruzi!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud