Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno, déšť 14°C

ČSSD hledá peníze. Chce zatrhnout podnikatelům auta nad 900 tisíc do daňových nákladů

Autor: simao, ČTK - 
21. června 2019
10:05

Po návrhu na sektorové zdanění bank přichází ČSSD s novým nápadem na zdroj příjmu do státní rozpočtu. A opět se týká daní. Sociální demokraté chtějí navrhnout, aby si podnikatelé do nákladů mohli do budoucna dát auta s maximální hodnotou 900 tisíc korun. Dražší nikoli. Upozornily na to Novinky.cz.

ANO a ČSSD v rámci projednávání státního rozpočtu hledají možnosti, jak posílit jeho příjmovou stránku. Výdaje se roztrostly a dál rozrůstají, schodek chce vláda udržet stejný. A tak přichází otázka, kde na to vzít.

„Budeme navrhovat v rámci daňového balíčku, aby osobní vozy, které si pořídí podnikatelé, byly daňový uznatelný náklad nejvýše 900 tisíc korun,“ řekl pro Novinky.cz předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček.

Schillerová: Je třeba důkladná analýza

Jde tak o další opatření v rámci daní, které by sociální demokraté rádi prosadili. Zatímco na digitální dani panovala shoda s ANO, na sektorovém zdanění bank již nikoli. A otázkou je, jak se koaliční partner postaví k návrhu, který by měl dopadnout na část podnikatelů v Česku.

„Zavádění opatření tohoto typu by muselo být podrobeno důkladné analýze z hlediska spravedlnosti, administrativní náročnosti a efektu, včetně posouzení dostupných a relevantních zkušeností s podobnými kroky,“ reagovala pro Novinky.cz ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která se nedávno také stala vicepremiérkou.

Chtějí víc pro důchodce i učitele

Ministerstvo financí v prvním návrhu státního ropočtu na příští rok počítá se schodkem 40 miliard korun. Stejný by přitom měl být výhledově i pro roky 2021 a 2022. Stejně jako letos, i příští rok má být prioritou zvýšení důchodů či platů učitelů. V případě učitelů plánuje ministerstvo růst platů i v roce 2021. Dále v rozpočtu počítá se zvýšením rodičovského přípěvku, růstem výdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst u ministerstev o deset procent. O návrhu bude vláda jednat v pondělí 24. června.

Finální verze rozpočtu se ovšem ještě může změnit. Loni v červnu v první verzi například ministerstvo financí navrhovalo pro letošní rok i další roky schodek rozpočtu 50 miliard korun. Nakonec byl schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Během léta ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svých resortů a do konce srpna musí MF návrh poslat vládě.

Yogurt ( 21. června 2019 10:42 )

Pro :NECHCEME _BABIŠE
Debile jdi si agitovat k hl. nádraží! Tam je fetaků dost, mezi ně zapadneš a s Letnou nám vyliž p.r.del KRYP.le
My Babiše chceme a to je rozhodující a ne banda zmanipulovanych řvounů

marmat ( 21. června 2019 10:37 )

boh 1905: No vy se "event." s autem do 900.tis. "nevejdete"??? Nestačí??? Ale počkejte, co na to MF Schi­llero­vá!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!!

marmat ( 21. června 2019 10:34 )

roko: VY ten článek vůbec nečtete (trolli to dělají) a máte 100% " j a s n o " ???? Takže... vláda má jednu ambiciozní "návrhářku" a jednu velmi rozumnou ministryni financí. A ta první se má radit, než Vám TOHLE aj. naservíruje.

marmat ( 21. června 2019 10:28 )

„Zavádění opatření tohoto typu by muselo být podrobeno důkladné analýze z hlediska spravedlnosti, administrativní náročnosti a efektu, včetně posouzení dostupných a relevantních zkušeností s podobnými kroky,“reagovala ministryně financí Alena Schillerová.

marmat ( 21. června 2019 10:25 )

Buďme zcela přesní - hledají na rozdávání....a v tom se dá hodně fabulovat a intrikovat že??? Pokud se "šlápne na přezky" těm zpovykaným...proč nééééééé ?
Přičemž styl Maláčové (hoooodně rychle a viditelně bez Schillerové) je nepřijatelný.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa