U Maláčové rozdávají: 25 milionů pro klokánky a nový systém vyplácení dávek

Autor: ČTK, tva - 
13. června 2019
15:20

Ministerstvo práce vedené Janou Maláčovou (ČSSD) chce nový informační systém pro vyplácení dávek spustit od roku 2021. Nový systém pro agendu zaměstnanosti by měly úřady mít od září příštího roku. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek řekl náměstek ministerstva Jan Baláč. Oba systémy patří do připravovaného resortního jednotného informačního systému, který měl podle záměrů fungovat od roku 2017 a zákon jeho plný provoz zajišťoval od ledna 2021.

Novela, kterou ve středu schválil Senát, odsouvá termín o další rok na leden 2022. Podle ministerstva se odložení týká jen „převzetí odpovědnosti za některé části informačních systémů“ sociální správy.

„Včasné spuštění nových agendových informačních systémů pro výplatu dávek a agendu zaměstnanosti není tímto rozhodnutím (schválený roční odklad) v žádném případě odloženo,“ uvedlo ministerstvo.

Nový resortní jednotný informační systém začal chystat v minulém volebním období tým bývalé ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Projekt měl stát kolem 1,5 miliardy a fungovat měl od roku 2017. Přípravy od počátku nabraly zpoždění. Po volbách po svém nástupu do funkce je zastavila ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Nynější šéfka resortu Jana Maláčová v projektu pokračuje.

Ministerstvo usiluje o propojení se sociální správou

Kvůli zpoždění příprav ministerstvo už dvakrát prodlužovalo o dva roky smlouvu na systém dávek s nynějším dodavatelem, firmou OKSystem. Dvouleté prodloužení vyšlo zhruba na miliardu. Podle Baláče práce postupují podle harmonogramu.

Ustanovení o odkladu na rok 2022 se týkají jednotného informačního systému a propojení s agendami sociální správy, a to třeba s údaji lékařské posudkové služby či registru zaměstnavatelů a lidí, kteří platí odvody.

Lednový termín roku 2022 míří i na ustanovení, podle něhož jednotný systém obsahuje údaje pro ministerstvo, sociální správu a úřad práce o dávkách, příspěvku na péči, dávek pro postižené, o ochraně dětí, o zaměstnanosti, insolvenci zaměstnavatelů, důchodech, lékařské posudkové službě, nemocenské, sociálních odvodech. Instituce je využívají k vyplácení penzí a dávek, uvádí ustanovení.

Průtahy kolem zakázky

Právě zakázku na dávkový systém, který je součástí jednotného systému, provázejí komplikace. Tendr za 616 milionů vyhrála společnost OKSystem, v listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Firma pak podala žalobu. V prosinci 2017 resort vyhlásil novou soutěž, ale už jen za 270 milionů bez DPH. Vybral firmu DXC Techonology. OKSystem jako neúspěšný uchazeč výběr napadl a obrátil se na antimonopolní úřad. Ten rozhodl, že ministerstvo nemůže smlouvu s vítězem uzavřít a nabídku musí znovu posoudit. Vedení ministerstva rozklad už nepodalo.

„Lhůta na odvolání je dva měsíce, na rozklad tři měsíce. Právě proto, že musíme předpokládat, že může k námitkám (firem) dojít, jsme rozklad nepodali. Vše by se prodloužilo. Rozhodnutí akceptujeme. Svoláme znovu výběrovou komisi a doptáme se dodavatele na to, co nám bylo vytčeno, na cenu,“ uvedl Baláč.

Podle původního plánu se smlouva s vítězem dávkového tendru měla uzavírat loni v září. Na vytvoření a otestování systému měl být čas do konce příštího roku.

Piráti roční odklad v novele, kterou schválil Senát a dostane k podpisu prezident, kritizují. Obávají se toho, že resort bude muset znovu prodlužovat smlouvu s nynějším dodavatelem o rok. Spolupráce s ním má trvat do začátku roku 2021.

Mimořádné dotace pro klokánky

MPSV plánuje i letos mimořádné dotace na dofinancování klokánků a podobných zařízení pro okamžitou pomoc dětem v tísni (ZDVOP). Poslat jim chce dodatečně ze svého rozpočtu kolem 25 milionů korun, tedy stejně jako loni. V létě by vedení resortu chtělo dát návrh vládě k projednání. Řekla to ve čtvrtek náměstkyně ministerstva práce Jana Hanzlíková (ANO). Ministerstvo chystá novelu o ochraně dětí. V návrhu počítá i se zvýšením státního příspěvku na pobyt dítěte z nynějších 22.800 korun měsíčně na 28 tisíc korun.

V Česku funguje šest desítek dětských azylových domů včetně klokánků. Jejich provozovatelé si na systém financování a nedostatek peněz dlouhodobě stěžují a pravidelně žádají o další částky.

„Chtěli bychom věc řešit co nejdříve. Částka bude zhruba stejná jako loni, tedy kolem 25 milionů korun,“ řekla Hanzlíková. Podle ní resort návrh na mimořádnou dotaci pro jednání vlády už připravuje.

Klokánky provozuje Fond ohrožených dětíKlokánky provozuje Fond ohrožených dětí |  Robert Zlatohlávek / Empresa Media / Profimedia

Stát poskytuje zařízením na dítě příspěvek 22 800 korun měsíčně. Částka se ale krátí za dobu, kdy dítě v domově nepobývá. Zařízení poukazují na to, že i když se zrovna o dítě nestarají, lůžko pro ně stále mají připravené, musí dům udržovat v provozu a platit zaměstnance. Peníze jim pak chybějí.

Ministerstvo práce plánuje příspěvek v připravované novele o ochraně dětí zvýšit na 28 000 korun. Se změnou pravidel vyplácení se ale zatím nepočítá. Hanzlíková řekla, že je to zatím jen návrh a ještě se bude projednávat. „Pokud v zařízeních ubývá dětí, při částce na lůžko pak výdaje na dítě výrazně stoupají. Oba modely mají svá pro a proti,“ řekla Hanzlíková poslancům sněmovního sociálního výboru, který dnes o náhradní rodinné péči jednal.

tulipan ( 15. června 2019 10:45 )

venezuela CSSD v česku!

cocumysvole ( 13. června 2019 16:04 )

Maláčová byla blbka už jako miska. O dalším se nechci ani zmiňovat. A teď holka jak se říká honí vodu a hází halaburdu. Zkrátka rozdává to co nemá a myslím že tím si zrovna moc nepolepší u voličů.

luxardo ( 13. června 2019 15:47 )

Kdo vlastně kontroluje hospodaření a náplň činnosti těchto nestátních a neziskových organizací, které vznikají jak houby po dešti?
Kdo pracoval v sociálních službách ví, jak to tam chodí. Když to jen trochu přeženu tak na čtyři zaměstnance jeden ředitel s vy\sokým příjmem.
V organizaci zřízené státem se to stát nemůže. Platy jsou tabulkové a proto se v náplnˇpráce přílíš neliší, nemůže si každý vymyslet vozit pět dětí na koni a žádat milionové dotace. Zajímalo by mě, jaké má paní Maláčová zkušenosti ,že praxí v sociálních službách, že tak rozdá­vá.\\­\\\\\\­\\\\\\­\\\\\\­\\\\\\­\\\\\\­např. ve Švédsku je to tak, že nestátní služby si musí peníze sehnat od dárců a dost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud