Babišovo ANO vytáčí trollové a youtuberka. Expert: „Recese i zmatení části voličů“

Autor: simao - 
1. června 2019
05:01

Připravili je o hlasy? V eurovolbách 2019 kandidovalo nejen vládní ANO 2011, ale také hnutí kolem youtuberky Sejrošky ANO, vytrollíme europarlament. Zatímco vítěz voleb získal 21,18 procent hlasů voličů a šest křesel v Bruselu, „trollové“ se zaradovali také. Díky zisku 1,56 procenta mají nárok na státní příspěvek přesahující milion korun. Podle Jaroslava Faltýnka (ANO) se však nyní ozývají voliči, že byli uvedeni v omyl. ANO zvažovalo žalobu, nakonec podává stížnost k ministerstvu vnitra. Podle politologa Jana Kubáčka se část lidí skutečně spletla.

„Žalobu podávat nebudeme. Napíšeme ale stížnost na ministerstvo vnitra, protože nám píší někteří lidé, že byli uvedeni v omyl,“ řekl LN šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek

O trollech se zmínil sám premiér Andrej Babiš hned po zveřejnění výsledku voleb. „Byla tam šestka, ANO, vytrollíme a oni získali 1,56 procenta,“ upozornil premiér při své ostré kritice opozice a antikampaně, která se prý proti ANO před volbami rozjela.

Otázkou je, nakolik má ANO šanci se stížností uspět. „Pokud máte dvě strany s názvem ANO 2011 a ANO, vytrollíme europarlament, musí být jasné, že průměrný volič bez problémů pochopí, že jsou to dva odlišné subjekty. Je to bouře ve sklenici vody. Názvy stran mohou být kvůli použití stejných slov podobné, nicméně jejich identifikační znaky, které je odlišují a znemožňují záměnu, musí být rozeznatelné tak, aby to pochopil průměrný volič,“ podotkl pro LN Petr Mlsna, náměstek ministerstva vnitra.

Video  Babiš v Blesku: O střelbě v letadle, novém ministrovi, zdraví i Monice a dětech  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Lídři trollů: Sejroška a Kyjovský

ANO, vytrollíme europarlament přitom skončilo před volbami hned na třetím místě v tradičních studentských volbách. K recesistickému hnutí se vyjádřil na Žofíně i prezident Miloš Zeman, podle kterého by neměly kandidovat dva subjekty s téměř totožným názvem. Podle Zemana je evidentní, že organizátoři voleb situaci nezvládli. Faktem však je, že mělo ANO 2011 možnost si na situaci stěžovat již před volbami. Tehdy však stížnost nepodalo.

Trolly vedla do voleb coby lídryně youtuberka Lucie Schejbalová alias Sejroška, předsedou je komunální politik ze Židenic Jiří Kyjovský.

„Děkujeme za účast ve volbách, získali jsme přes 37 000 hlasů, jsme 9., nikdy jsem nedopadla v ničem líp. Je to 1,56% voličů, strana/ hnutí, které se dostane přes 1% získá za každý hlas 30 Kč, na byt s bazénem to není, ale na další trollení ano,“ reagovala Sejroška na volební výsledek.

Dotace na okurkový salát a trojí kvalita potravin

EU trollové se pokusili zaujmout voliče programem vcelku netradičním. Nejen dotacemi na okurkový salát, ale přidali i celou řadu dalších předvolebních taháků: „Zrušíme účtenkovku a místo ní zavedeme televizní soutěž Kolotoč. Minimální mzdu budeme každý rok navyšovat na trojnásobek průměrné. Jsme proti opuštění ČR z EU. Jsme pro, aby EU opustily všechny ostatní státy.“

Zaměřili se však i na témata jako migrace. „Jsme naprosto proti migraci. Proto Pražáci do Prahy, Brňáci do Brna, Slováci na Slovensko a důchodci na Vysočinu,“ hlásalo recesistické hnutí před volbami, které neopomenulo ani obligátní slib, že Čechům zařídí moře.

Chytilo se také jednoho z hlavních předvolebních témat eurovoleb - dvojí kvality potravin. Opět však po svém. „Jsme proti dvojí kvalitě potravin. Myslíme si, že státy střední Evropy si nezaslouží jíst nejhorší potraviny v EU. Proto chceme zavést třetí kvalitu potravin určené pro Slovensko a Maďarsko,“ vzkázali trollové s tím, že Česku to sice ve výsledku k lepším potravinám nepomůže, ale zase bude někdo, kdo bude jíst hůř než Češi.

A zafungovalo to. V celkem 24 obcích pak hnutí ANO, vytrollíme europarlament přeskočilo v pořadí i hnutí ANO 2011. „Asi si to lidé špatně přečetli, to je možné. Spíš tam bude mýlka, hlasovacích lístků je tolik. Nevěřím tomu, že je to podpora nějaké recesistické strany,“ podivoval se nad výsledkem starosta jihočeské obce Lužice Jindřich John pro iRozhlas.cz. Recesisté tam získali dokonce 30 procent hlasů.

Politolog: Část lidí se spletla, část chtěla Babiše potrápit

Nad úspěchem ANO, vytrollíme europarlament se pozastavil politolog Jan Kubáček z agentury Phoenix Research, která připravovala pro Blesk Zprávy exkluzivní předvolební průzkumy.

„Jsem přesvědčen, že opravdu část voličů se spletla, protože tam bylo matoucí to ANO velkými písmeny. V momentě, kdy by byli nuceni poskládat jinak název, případně k malým písmenům, nebo rozepsání, tak si myslím, že je to akceptovatelné. Tady bych řekl, že ta záměna ve stejném slově, ve stejném vizuálu toho slova mohla být pro spoustu lidí matoucí v tom množství (kandidátek). Ono přece jen kdyby byly čtyři lístky, tak tomu lidé věnují více času, než když lístků bylo 39,“ upozorňuje Kubáček.

Video  Zeman o euvolbách: Šil do "nudaře", volil ČSSD a kroužkoval Sehnalovou. Lídra Poce měl za skokana na lyžích, u Babišova ANO ocenil "dvě půvabné a pracovité europoslankyně"  - Aleš Brunclík

„I ve svém okolí jsem zaznamenal, že řada lidí na opravdu první pocit měla pocit, že drží jednu, druhou. Smutná pravda je, že dnes, když nekandiduje vysloveně lídr, tak lidé to příliš nečtou a pak v tom množstvím balíčku karet mohlo opravdu u někoho dojít, že koukl na ANO a tím to pro něj končilo. Lidé příliš málo čtou,“ pokračuje Kubáček.

„Těžko poměřovat, jestli to byla třetina nebo polovina, ale část lidí do toho nepochybně šla principielně recesisticky a chtěli Andreje Babiše potrápit,“ připouští ale politolog a i on se pozastavuje nad tím, že ve studentských volbách trollové dokonce Babišovo ANO porazili: „Tam si myslím, že to mělo přesně tento prvek, bylo tam hodně recese a potrápení. Část účastníků již tehdy ale připouštěla, že se spletla, že mohlo dojít k záměně. Ještě před volbami a na podobném formátu tak připouštěli riziko záměny. Když se ale podíváme na studentské volby, je tam vždy povaha rebelství a recesistického prohlášení. Kopíruje to nicméně i to, co se pak dělo v eurovolbách.“  

Hrozí jim pokuta až 300 tisíc korun?

Trollové však mohou mít i jiný problém. Podle Denníku N nezveřejnili totiž před volbami seznam dárců a sponzorů. „Pakliže kandidující subjekt v evropských, nebo jakýchkoli jiných volbách nezveřejní v daném termínu seznam dárců a sponzorů, kteří jim nějakým způsobem mohli přispět na kampaň, pak se vystavuje správnímu řízení a pokutě, která může být od 20 tisíc do 300 tisíc korun,“ upozornila Blesk Zprávy Linda Hrubešová z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Video  Zeman o euvolbách: Šil do "nudaře", volil ČSSD a kroužkoval Sehnalovou. Lídra Poce měl za skokana na lyžích, u Babišova ANO ocenil "dvě půvabné a pracovité europoslankyně"  - Aleš Brunclík

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jardahl87 ( 2. června 2019 11:41 )

Všechno je to jenom komplot,jak se zbavit nejlepšího pana premiéra !!!!
Ti co proti němu zbrojí,je banda která vůbec ničím státu neprospívá a jenom parazituje do svých kapes !! Viz: ODS,P­iráti,­STAN,K­DUČSL a další pakáž !!

josefostravak ( 1. června 2019 22:44 )

Ano, přesně jak říkáte, respekt.cz a seznam.cz doporučuji. Nepatří holdingu Agrofert, takže nutná podmínka objektivity je tam splněna. Hlavně si přečtěte článek o privatizaci Unipetrolu, o kolik nás všechny už tehdy Babiš ošidil!

josefostravak ( 1. června 2019 22:40 )

On už nás Babiš šidí od nepaměti, viz třeba privatizace Unipetrolu http­s://ww­w.res­pekt­.cz/ko­rupce/­dvoji-privatizace-unipetrolu

The_best_Babis ( 1. června 2019 21:47 )

Ty nejsi samohonka ale onanista který se udělá jen na ANO.

The_best_Babis ( 1. června 2019 21:31 )

Aha..takže číst seznam a Respekt...Tak a teď o té Červené Karkulce ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud