Proti Babišovi a Benešové bouřily v Praze tisíce lidí. I s anglickými poutači

Aktualizováno -
13. 5. 2019
20:10
13. 5. 2019
18:50

Do třetice protestovali lidé v centru Prahy i dalších městech proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Účast v metropoli byla podle organizátorů okolo 20 tisíc lidí. Protest zaplnil Staroměstské náměstí i ústí přilehlých ulic, další má být příští úterý na Václavském náměstí.
Babiš protest považuje za kampaň do Evropského parlamentu, jak řekl po pondělním jednání vlády. Kritizoval mimo jiné předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila, lídr společné kandidátky se STAN se podle předsedy vlády staví proti návrhu, který sám předkládal.

Demonstraci stejně jako v minulých dvou týdnech organizoval spolek Milion chvilek, který požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo. Demonstrace se konají také v dalších městech.

Lidé měli transparenty s nápisy Nezávislá justice, Koho ještě odvoláš a Nás neodvoláš. Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázely nápisy i v angličtině: „Prime minister or crime mister?“ (Premiér nebo mistr zločinu?) a „Minister of justice hides my crimes in practice“ (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny). Protestující drželi vlajky České republiky a Evropské unie a skandovali Demisi, Hanba“. 

Babiš: Divadlo a kampaň. Schytal to i Pospíšil

Demonstrace, které se uskutečnily v posledních dvou týdnech a v pondělí pokračovaly v Praze, Brně a dalších městech, jsou podle Babiše „normální“ kampaní. „Považuji to za divadlo. Demonstrace jsou načasované před eurovolbami, aby se naši političtí oponenti snažili burcovat voliče,“ uvedl Babiš.

Demonstranti se v Praze sešli na Staroměstském náměstí v 18:30. Před dvěma týdny ho zaplnili zhruba ze tří čtvrtin, minulé pondělí byla účast podle organizátorů ještě vyšší.

Na příští úterý spolek Milion chvilek ohlásil protest na Václavském náměstí. Jestliže premiér ignoruje Staromák, tak zaplníme Václavák, řekl předseda spolku Mikuláš Minář. Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo trestní stíhání. Její jmenování krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Chtějí mimo jiné ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Babiš v této souvislosti kritizoval Pospíšila. „Byl ministrem spravedlnosti za ODS a navrhoval to, co teď vyjádřila paní Benešová jako nějakou myšlenku. Takže on jde na ‚Staromák‘ a veřejně protestuje proti tomu, co sám navrhoval,“ podivil se předseda vlády.

Video Zeman hájí novou ministryni "Marušku" Benešovou: Nejlepší volba, nebojí se ani mě. - Redakce Blesk
1080p 720p 360p

1912 ( 16. května 2019 06:33 )

Sorošovic zmetci či CIA řízené provokace !! !!

socha_svobody ( 15. května 2019 09:24 )

Psi štěkají a karavana kráčí dál.

satanas ( 14. května 2019 18:22 )

Spasibo, devocka!

salto ( 14. května 2019 17:46 )

turbina: Ne, já jsem šmejd ze západu (ČR)

turbina ( 14. května 2019 17:44 )

šlápota jentakjen hledá nabíječe.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa