Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Po Sněmovně běhali poslanci ve skautských krojích. Kdo je Kuklič a Hardy?

Autor: Jakub Veinlich - 
28. dubna 2019
07:05

V české Sněmovně je toho k vidění hodně. Poslanci hrající na kytaru na stole jejího šéfa, oslavy různých životních událostí od svateb  po narozeniny, lidé v krojích. Anebo poslanci oblečení ve skautském. Naposledy tak ve středu v dolní komoře parlamentu upozornili například poslanci z lidoveckého klubu Marek Výborný a Jan Čižinský.

Nejčastěji usedají poslanci do lavic v jednacím sále Sněmovny v oblecích. Kdo je oblečený jinak, dost rychle na sebe upozorní. To se stalo i ve středu při schůzi dolní komory parlamentu. Z řady tu vybočil nový šéf lidovců Marek Výborný a poslanec Jan Čižinský, který za lidovce sice kandidoval a je členem jejich klubu, ale má už své uskupení Praha Sobě.

„Dnes je svátek svatého Jiří, což byl patron skautů, takže jsem tu s kolegou Čižinským ve skautském,“ reagoval pro Blesk Zprávy ve středu Marek Výborný. A jal se shánět Čižinského ke společné fotografii.

Kuklič Čižinský

„Já mám přezdívku Kuklič,“ pochlubil se Blesk Zprávám Čižinský, jak mu skauti říkají. „Je to podle čepice, která vypadala jako kukla,“ doplnil.

Čižinský vedl 10 let skautský oddíl Jeleni v Břevnovském klášteře v Praze 6. Oddíl stále existuje, Čižinský s ním jezdí ale už jen na letní tábory. „Vždy rád přijedu na slibový oheň,“ pochlubil se. V kroji vyrazila ve středu do školy také Čižinského dcera.

Hardy Výborný

„Mně říkají Hardy,“ zmínil svou přezdívku Marek Výborný. Má ji od roku 1990, kdy v prosinci 1989 obnovoval skauting v Heřmanově Městci.

Aktivní skautem už šéf lidovců prý ale zhruba od roku 1995 není. „Krojem tady ve Sněmovně ve svátek svatého Jiří chceme ukázat, že skaut je hodnota, která nekončí tím, že někde přestaneme aktivně vést oddíl, ale je to slib na celý život,“ doplnil Výborný.

Parlamentní skautský oddíl

Oba poslanci jsou také členy Parlamentního skautského klubu, který teprve zhruba před rokem a půl obnovil další politický skaut – senátor Lubomír Kantor, kterému neřeknou jinak než Bizon.

„Oddíl není nijak registrovaný a je nás asi 27,“ upřesnil Kantor Blesk Zprávám. Potřebu mít takové společenství i na půdě parlamentu vidí především v tom, že politici mají jasný přehled o nedostatcích i pozitivních věcech ve Skautu. „Dá se tak skautu pomoci napříč politickým spektrem například s řešením některých složitých vyhlášek, nebo s problematickými a přísnými pravidly pro pořádání táborů,“ přidal další důvody Kantor.

Šéf parlamentního oddílu se pokoušel i české zástupce přihlásit na setkání mezinárodní parlamentní unie skautů. Přihlášku do Bangkoku ale podal pozdě. Další šanci budou mít čeští zákonodárci zhruba za dva a půl roku.

V minulosti vedl skautský parlamentní oddíl senátor ODS Petr Bratský, který ovšem ve vysoké politice skončil. Zanechal za sebou ale například i návrh vlajky, kantor k tomu přidal ještě i odznáčky na košili, s dvouocasým lvem, skautskou lilií a s nápisem skautský parlamentní oddíl.

Parlamentní skauti se ale schází dost sporadicky. Sladit termíny několika senátorů a poslanců je totiž podle Kantora téměř nadlidský úkol. „Důležité je především to, že o sobě víme. Na schůzky, občas i s kytarou, je ale pravidelně zvaný starosta Junáka, předseda České rady pro děti a mládež a další zástupci podobných organizací,“ dodal.

Stejně jako Čižinský a Výborný jezdí i Kantor dodnes s dětmi na tábory, kde jim vaří. „V Olomouci jsem vedl skauta ještě v období, kdy se to nesmělo, a mám na to řadu vzpomínek a dost zážitků,“ říká původním povoláním lékař, který předával ve Skautu také zdravotnické zkušenosti.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

barracuda.sro ( 28. dubna 2019 11:34 )

Laurel a Hardy...... doslova a do písmene .

bre-burda ( 28. dubna 2019 10:14 )

Když dají předem vědět, příště přijdou i bolševici v pionýrských šátcích, lidovci v sutanách a piráti s páskou přes oko! To teprv bude paráda!

PPP150W ( 28. dubna 2019 09:11 )

Pár jedinců zde uráží prezidenta Zemana. Vy tady soustavně a paušálně urážíte svými kecy celý národ. ***.

PPP150W ( 28. dubna 2019 09:08 )

Vaše zkušenost jistojistě vychází z dlouholetého členství v této organizaci. A jak jste tedy té přírodě škodili? Povyprávějte nám o tom něco.

boxer ( 28. dubna 2019 07:54 )

Prosím Vás, občané,voliči..ruku na srdce, Vy by jste chtěli něco takového jako je Výborný a jeho pofidérní spolek volit ?.. uff, to jsem rád že v tom nejsem sám !!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa