Babiš morálně ustojí i obžalobu za Čapí hnízdo. V ANO řekli, jak je to možné

20. 4. 2019
16:30

Když politik ANO čelí obžalobě, musí složit veřejné funkce a z hnutí odejít. Nařizují to interní pravidla hnutí, jenže na premiéra Andreje Babiše budou i v případě podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo krátká. Blesk Zprávám to potvrdili místopředsedové ANO: šéf Sněmovny Radek Vondráček a ministr životního prostředí Richard Brabec. Klíčový článek morálního kodexu ANO změkčil sněm před dvěma lety. Původně se vztahoval už rovnou na ty, u kterých je zahájeno trestní stíhání.

„Reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci ve hnutí a na členství ve hnutí,“ zní článek X morálního kodexu reprezentanta politického hnutí ANO 2011. Ještě na začátku roku 2017, předtím, než si na Babiše došlápla policie, byl výrazně tvrdší. Stejný postup nařizoval už v případě zahájení trestního stíhání.

Jak to jde dohromady s aktuálním vyjádřením Andreje Babiše pro MF Dnes, podle kterého ani v případě podání obžaloby rezignovat nemíní? Velmi dobře, jak pro Blesk Zprávy uvedli šéf Sněmovny Vondráček a ministr Brabec. Kdo by čekal, že premiér v případě své obžaloby složí funkci předsedy vlády, vzdá se křesla šéfa ANO a rovnou z hnutí vystoupí, plete se.

Video Vytočený Babiš spustil o kauze Čapí hnízdo: Nebyl žádný podvod. Nemáte nic - Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

„Kodex platí a prohlášení premiéra s ním v konfliktu není,“ zmínil Brabec a Vondráček rozvedl, co hraje v premiérův prospěch. „Jedná se o 12 let starou záležitost před vstupem Andreje Babiše do politiky,“ uvedl předseda Sněmovny. A řekl, proč před dvěma lety přišla změna: „Kodex se neměnil kvůli premiérovi, ale kvůli kolegovi Růžičkovi. A když si jej nyní přečtete, uvidíte, že prohlášení není s jeho současným zněním v rozporu.“

Pavel Růžička je nynějším poslancem ANO, ale byl také zastupitelem v Postoloprtech na Lounsku. Právě za své tamější působení čelil společně s dalšími devíti kolegy obžalobě, že městské kase způsobil škodu více než půl milionu korun při údajně nevýhodném prodeji obecního domu. Jenže revizní posudek následně uvedl, že Růžička a další zastupitelé naopak městu ještě pomohli vydělat.

Premiérovi hrozí až deset let vězení

Předchozí přísná dikce článku X morálního kodexu by se sice vztahovala i na Babiše, jeho trestní stíhání nicméně začalo až poté, co delegáti sněmu v roce 2017 tuto pasáž „zjemnili“.

Video Babiš se naštval: Celý případ Čapího hnízda je prasárna a svinstvo - Blesk TV
1080p 720p 360p

Policie tento týden předala kauzu Čapí hnízdo žalobcům a právě oni rozhodnou, jestli poženou českého premiéra v případě údajné zpronevěry 50 milionů z eurofondů k soudu. Vedle Babiše, kterému hrozí až deset let vězení, čelí stíhání jeho žena Monika, švagr Martin Herodes i dcera Adriana Bobeková. Babiš, který vytrvale odmítá jakékoli své pochybení, to má za „prasárnu“.

Obviněni jsou také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání premiérova syna Andreje vyloučila policie koncem března k vlastnímu řízení.

luder ( 23. dubna 2019 10:17 )

Nějak se jim toho Babiše nedaří zlikvidovat?, Citadela,
Vytahují starou kauzu víc než deset let z dob, kdy Babiš ani netušil, že bude premiérem a staví to tak, za vydatné pomoci zaprodaných novinářů, že to vyznívá, jako když to provedl v době svého premiérování. Je to jasná politická objednávka, ve které vydatně figuruje bývalý ministr Chovanec. Je to hnus a špína, která má ublížit celé Babišově rodině, neboť vědí, jak mu na ní záleži. A směšné, že nejvíc tady řve Topol? Sám zloděj a korupčník, ale s tím rozdílem, že to bylo v době jeho premiérování. Je mi z té sebranky na zvracení. Škoda, že ti lumpové nešli hned zavřít za to, co této zemi udělali. Já stojím za svým pracovitým premiérem, který mi dal naději, že v této zemi se také dá časem žít dobře a proto mu zase dám svůj hlas.

satanas ( 22. dubna 2019 18:33 )

ZAdny "Kdyby",,misto cinkani jste meli hnat zmerda HaWla sFinskym krokem,,tezko se bude navracet to, co vasi otcove a mamy po valce v potu krve vybudovali..Aby treba rohlik stal 30 hal a gulas se sesti 6,50..Za blbost se plati..A vy, cehuni NATO mate, ne?? Pravda,, jeste vetsi bida nez v Cesku ja v Kosovu nebo na Ukrajine,..

petr12 ( 22. dubna 2019 17:19 )

anonym1 kolik měříš taková jsi pí.a!!!

pooresh ( 22. dubna 2019 12:54 )

Hele Frndo,ty patris do rodiny,nebo u nej peces koblihy. Precti si Babisovu ucebnici "Jak jsem nasel melouna,a stal se milionarem"! V USA je to trhak a stoji na to fronty!

anonym01 ( 22. dubna 2019 08:47 )

MI NEJVICE VADI MILOS ZEMAN. JE TO ZLO KDYBYCH MOHLA, ZAVRELA BYCH HO DO LAHVE DO OCTA O HODILA NEKDE DALEKO OD TYHLE ZEME. JE TO HRADNI ODPORNY PADOUCH! ZLO VSEHO ZLA. VYDERAČ. TAM HLEDEJTE KORE TOHO ZLA OD DEVADESATYCH LET!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa