Drahá data v Česku: Vláda projedná podmínky pro 4. operátora, Babiš mluví o monopolu

Autor: ČTK - 
7. 4. 2019
18:12

Česko bude v druhé polovině roku v rámci aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G opět lákat čtvrtého mobilního operátora. Vláda v pondělí projedná návrh podmínek aukce, vyplývá z programu kabinetu a materiálu ministerstva průmyslu. Vláda se měla aukcí zabývat před třemi týdny, ale bod odložila kvůli jednání s operátory.

Vláda si od příchodu čtvrtého operátora slibuje pokles cen. Podle několika mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb včetně přenosů dat v Česku jedny z nejvyšších v Evropě. Operátoři se brání, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání vycházející z jejich ceníků, protože velká část uživatelů získala individuální výhodnější nabídku.

Vedle stávajících operátorů T-Mobilu, O2 a Vodafonu o kmitočty projevil zájem Nordic Telecom, který provozuje síť v pásmu 450 MHz. Podle MPO by se aukce mohli zúčastnit investoři z Evropy, ale například i z Jižní Koreje nebo USA.

Zájem o dění na mobilním trhu zvýšil nedávný výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO), podle níž si za vysokou cenu mobilních dat mohou sami Češi. Podle ní spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí.

Babiš: Antimonopolní úřad to měl řešit

Do situace se v březnu vložil premiér Andrej Babiš (ANO), který si vyžádal ceníky operátorů. Následně na twitteru získaný dokument o reálných cenách mobilních dat, který mu dodala Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS), ostře zkritizoval.

Obsah šestistránkové prezentace označil za neuvěřitelný, chybí v ní podle něj základní údaje, o které žádal. Asociace v dokumentu odkazuje například na studii z letošního ledna, podle které jsou ceny dat v ČR pod průměrem Evropské unie. „Pokud je toto maximum, co může AMPS dodat, pak další jednání s ní postrádá smysl,“ uvedl Babiš.

Video Ministryně „drahých dat“ Nováková: Štve mě, že sama platím za telefon hodně. Skončit nehodlám 

„Oni říkají: My zlevňujeme. Já říkám: Tak to ukažte, když tedy jsou tarify a my neznáme ty skutečné ceny, tak já to nemohu posoudit. To mi nedodali, takže s nimi jednání je de facto zbytečné. Takže budeme jednat určitě dál s operátory. Oslovujeme potencionální investory do toho čtvrtého mobilního operátora, ale ten může být levnější jedině tehdy, když ten trh nebude zmonopolizovaný,“ uvedl dnes Babiš před novináři po natáčení pořadu Partie na FTV Prima.

„ÚOHS to neřešil, to si myslím, že je chyba. To že tady není konkurence na trhu, to je každému jasné. Myslím si, že i oni to měli řešit,“ rýpl si Babiš do antimonopolního úřadu.

„Pokud by přišel čtvrtý operátor a byl by zase odkázán na sítě stávajících mobilních operátorů, kteří by byli jeho konkurenti, no tak potom samozřejmě, že nám to nezlevní, ta data. My budeme pokračovat v tom tlaku, připravujeme si informace z okolních států a nechápu, proč ti operátoři nejsou ochotní udělat nějaké gesto. Mně lidi píšou z celého světa, že ta data jsou skutečně levnější,“ dodal dnes Babiš.

Chystaná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz by mohla vynést okolo osmi miliard korun, podobně jako předchozí soutěž o frekvence pro LTE v roce 2013.

Český telekomunikační úřad počítá s tím, že by lákal čtvrtého mobilního operátora ke vstupu na trh přednostní možností podat nabídku na vyhrazený blok deset MHz z celkových 30 MHz v pásmu 700 MHz. Nový operátor by vedle třetiny z nabízených frekvencí zároveň získal právo na národní roaming v sítích stávajících operátorů do doby, než postaví síť vlastní. Frekvence mají operátoři získat na 15 let.

Nový operátor příští rok?

Český telekomunikační úřad již dříve oznámil, že by soutěž měla začít ve druhé polovině letošního roku tak, aby skončila na začátku roku 2020. V pololetí příštího roku by operátoři mohli získat příslušné kmitočty ze soutěže. Frekvence v pásmu 700 MHz se uvolní po přechodu televizního vysílání na nový standard DVB-T2 v příštím roce, pásmo 3,4 až 3,6 GHz je volné.

Operátoři, kteří v aukci získají frekvence v pásmu 700 MHz, by podle dosažené velikosti spektra měli mít povinnost podat nabídku do veřejné zakázky ministerstva vnitra na zajištění komunikace krizových a bezpečnostních složek. Proti původnímu záměru tak ministerstvo vnitra nezíská část nabízených kmitočtů na vybudování vlastní sítě pro bezpečnostní složky.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí jako je autonomní řízení nebo internet věcí.

Video Babiš se chystá za Zemanem řešit změny ve vládě. A hájil kritizovanou ministryni Novákovou - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 7. dubna 2019 20:35 )

NAZDAR LIDI - data jsou draha a bude jesce lepe !

zdenek43 ( 7. dubna 2019 19:48 )

pripominka jen a jen KECUUUUUUUUUUUUU - OBLBOVANIIIIIIIIIIII - 1. 2017 Po dlouhodobých stížnostech českých spotřebitelů na vysoké ceny mobilních datových služeb a po výzvě regulátora, aby operátoři zlevnili, požaduje nyní snížení také ministr financí Andrej Babiš (ANO). Bude proto chtít, aby se těmito cenami zabývali i vládní politici na koaliční radě. V pořadu Partie na televizi Prima v neděli rovněž připomněl, že záležitost spadá do kompetence ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který to měl podle něj už dávno řešit. Situaci chce nyní zlepšit také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), v únoru se proto sejde s šéfy ČTÚ a antimonopolního úřadu. Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) - Ing. Andrej Babiš od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí......Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vyzval firmy ke snížení ceny za přenášená data pro virtuální operátory poprvé loni v únoru. Na výzvu podle regulátora tehdy zareagoval pouze T-Mobile. O2 a Vodafone pak ve správním řízení dostaly pokutu v maximální výši, tedy dva miliony korun. Úřad nedávno opakovaně vyzval O2 a Vodafone ke snížení velkoobchodních cen, dal jim na to jeden měsíc času. Operátoři za kmitočty pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz zaplatili na začátku roku 2014 zhruba 8,5 miliardy korun. Další kmitočty v pásmech 1800 a 2600 MHz vydražili loni za 2,6 miliardy korun. Nyní ale sami brzdí jejich využití. Podle odborníků to nezpůsobují technické důvody, ale snaha co nejvíce vydělat. Za nemalé peníze tak nabízí nízké limity na objem spotřebovaných dat. ČTÚ však podle radního nemůže zasáhnout proti vysokým koncovým cenám, to lze pouze u velkoobchodních nabídek a takzvaných relevantních trhů. Což je právě případ zmíněné pohrůžky operátorům O2 a Vodafonu a původně i T-Mobilu. Ten však již reagoval na první hrozbu regulátora loni v únoru, ve které ČTÚ všechny zmíněné společnosti vyzval, aby snížily ceny přenášených dat pro virtuální oper

zdenek43 ( 7. dubna 2019 19:41 )

aaaaa TAK soudruh-StBak Andrej BABIS v y h r al , zase - - oblbnul spodnich 10 milionu obcanu v Cesku - pasoval se jako kritik DRAHYCH DAT V Cr . . .samoooo, ze jen kecamam a ted - spodnich 10 milionu obcanu Cr soudruhovi-StBakovi B a b i s o v i - vlasne dekuji , ze se POSTARA v podminkach 4.OPERATORA . . . samooooooooooo, ze nepostara - SCHRABNE provizi za 4-OPERATORA a spodnina-LUZA-stado volu. v Cr bude platit dal drahe data...... ale to uz bude zase nejakej cas a LUZA si natohleto vubec nevzpomene.......

prasatkopernicek ( 7. dubna 2019 19:13 )

Smejdi kapitralisticka. Oskubali vic lidi nez nackove. Uz aby vychcipali.

anonym01 ( 7. dubna 2019 18:54 )

TA ZENSKA JE OSKLIVA A JESTE HLOUPA. PROC JI TAM DRZI SOUDRUH BURES? ZREJME JE POSLUSNA. POUZIVAT HUAWEI NECHCI, ALE NEMAM NA VYBER. DIKY TOMU, ZE NAS SOUDRUZI PRODALI SOUDRUHUM. ZE BY DO DOBRYCH RUKOU? RICI SE NEDA. NENI LIP, ALE HUR. JIDLO JE DRAZSI NEZ V NEMECKU A MENE KVAKITNEJSI. SLUZBY JAKBYSMET, TELEFONOVANI A SMIROVANI JAK NA BEZICIM PASU. CESI? NEJSME SVOBODNI A S TIM MUSIME NECO UDELAT! TED HNED- CO MUZES DNES NEODKLADEJ NA ZITRA!

Zobrazit celou diskusi
Další videa