Porovnávat ceny mobilních tarifů je docela ošemetné. Každý operátor je má nastavené jinak a i v rámci jedné země je srovnání složité. Často totiž záleží na tom, jak moc voláte, jak moc posíláte SMS nebo brouzdáte po internetu. A navíc máme i tarify se smlouvou a bez smlouvy nebo tarify pro podnikatele či úřady. Přesto taková srovnání na konci loňského roku vznikla kupříkladu v Evropské komisi, OECD nebo finské společnosti Rewheel. A ani v jednom z nich jsme zrovna nezabodovali!

Nejdražší volání

V porovnání cen volání, které udělala organizace Strategy Analytics pro OECD na konci roku 2018 jsme dopadli na samém chvostu mezi 37 zkoumanými zeměmi. Porovnávaly se tarify zahrnující alespoň 100 hovorů (dohromady 188 minut), 140 SMS a 0,5GB dat. Nejlevnější volání podle tohoto srovnání mají v Koreji, Estonsku a Lucembursku a nejdražší u nás, v Maďarsku a Španělsku.

Cena mobilního volání
Autor: OECD

Proč platíme tak moc?

Jsme příliš hornatá země? Srovnávají se ceníkové ceny, zatímco většina z nás má podpultové firemní nabídky? Podle oslovených odborníků může za vyšší cenu vyšší kvalita služeb i nedostatek konkurence.

Odpovídá Jiří Grund (výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí)

Musíme srovnávat srovnatelné. ČR má nejkvalitnější pokrytí mobilním signálem LTE v rámci EU a nejrychlejší mobilní internet v rámci EU. Je logické, že kvalita se promítá do ceny služby. Jestliže si můžeme na mobilu brouzdat internetem i v hlubokém lese, tak ta kvalita zkrátka také něco stojí.

Odpovídá Filip Kůžel (šéfredaktor serveru MobilMania.cz)

Zjednodušeně se dá říct, že si operátoři účtují více, protože mohou, protože jim to dovolíme. Na pozadí jsou historické důvody, výrazně prooperátorské vedení Českého telekomunikačního úřadu před rokem 2013, utlumená konkurence. Naději skýtá letošní aukce nových frekvencí, která by mohla přinést silného čtvrtého operátora. Takový krok v minulosti zafungoval ve Francii a loni také v Itálii.

Na chvostu i podle dTestu

Přestože se situace neustále mění a ani tyto poslední velké studie nepracují s aktuálními ceníky, situace se příliš nemění. „Zatímco zahraniční operátoři mají spíše tendence své služby zlevňovat nebo alespoň nabízet za podobné ceny více dat, u nás takové změny nejspíš nehrozí,“ komentuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, který si zpracoval studii aktuálního stavu. I v ní jsme byli s cenami vysoko nad evropským průměrem.

Přeshraniční hovory budou levnější

Už v létě budeme moci volat do ciziny levněji. V celé EU totiž od 15. 5. bude platit nové pravidlo. Když budete volat z Česka do jiné unijní země, nebude vám moci operátor naúčtovat víc než v přepočtu okolo 5 korun za minutu (19 centů). Cena SMS by měla být maximálně okolo 1,5 koruny (6 centů). Díky zrušení roamingových poplatků v roce 2017 už jsme z Evropy domů volali za cenu domácího hovoru, ale z domova do ciziny byl hovor stále ještě výrazně dražší. Stál třeba až 30 Kč za minutu.

Data za cenu zlata

V porovnání finnské společnosti Rewheel Research z října 2018 figurujeme jako třetí nejdražší země mezi 28 zeměmi po Řecku a Maďarsku. V tomto srovnání se porovnávaly tarify s minimálně 1000 minutami volání a s cenou 30 Eur a nižší. Závidět můžeme především východním sousedům, kteří jsou mezi premianty. Kupříkladu na Slovensku lze totiž pořídit za 20 eur (517 Kč) neomezené volání, SMS i data, zatímco u nás dáme zhruba o stovku víc za pouhé 3 GB. A Polákům mohou závidět i Slováci.

Kolik dat pořídíte v tarifu za méně než 30 EUR
Autor: Rewheel

Samotný internet? Vede Polsko!

Podle portálu Evropa v datech jsme při porovnání čistě datových tarifů na osmé příčce a nejdražší mobilní data mají v Nizozemsku, Lucembursku a na Maltě. Jenže ani našich 60 GB dat za cenu zhruba 450 Kč nemůže soupeřit s neomezenými daty za 310 Kč (12 eur) na Slovensku a za 290 Kč v Polsku. Tyto země, společně s Rakouskem, patří k nejlevnějším v Evropě.

VIDEO: Sběratel Marian Lipták ukazuje nejcennější kousky své sbírky mobilů.