Schwarzenbergovi se zas přitížilo. Zmínil blázinec i „pozitivní překvapení“

Autor: Petra Štefková - 
4. dubna 2019
15:30

Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg je zpět ve Sněmovně. Po operaci srdce má řadu omezení a některé dny se necítí nejlépe, stále je ale připraven komentovat politické dění, jak to učinil ve čtvrtek pro Blesk Zprávy. V politice mu v poslední době udělala největší radost slovenská scéna, kde v prezidentských volbách vyhrála Zuzana Čaputová. Podle knížete může takové změny dosáhnout i Česko.

Na čtvrtečním jednání zahraničního výboru nechyběl ani čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg, který nedávno absolvoval operaci srdce. Svým vhledem obohatil například diskusi kolem bodu o odchodu zástupce Tchajpejské kanceláře ze setkání diplomatů na ministerstvu průmyslu a obchodu. „Je nemožné hosta, kterého jsme pozvali, vyhodit,“ řekl kriticky ke kroku resortu Marty Novákové (za ANO). Úplně v plné síle se ale kníže stále necítí.

Schwarzenbergovi vadí, jak ho lékaři drží zkrátka

„Cítím se den ode dne lépe, ale například včera jsem se cítil mizerně a musel jsem se všech plánů vzdát,“ řekl Blesk Zprávám čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. S jeho rekonvalescencí po operaci se pojí řada omezení. V žádném případě se mu ale nelíbí.

„V omezení od lékařů mi vadí všechno. Nemám rád, když mi někdo nařizuje, co nesmím dělat,“ prohlásil rozhodně Schwarzenberg.

Video Schwarzenberg měl v nemocnici po operaci ženskou návštěvu. Kandidátku na slovenskou prezidentku Čaputovou. - TOP 09

„I Česko může mít prezidentku“

Radost mu ale v posledních dnech udělala situace na Slovensku, kde v prezidentských volbách vyhrála jeho favoritka Zuzana Čaputová. „Je to jedna z mála pozitivních politických překvapení, které jsem v poslední době zažil,“ neskrýval pro Blesk Zprávy nadšení.

Schwarzenberg Čaputovou veřejně podporoval, společně natočili video i během jeho pobytu v nemocnici. Přiznal se, že v posledních týdnech takový výsledek předpokládal, ale na samém začátku úplně ne. „Před čtvrtrokem, kdy jsem to slíbil, jsem to nečekal,“ řekl s úsměvem čestný předseda TOP 09.

Recept Čaputové je podle Schwarzenberga jasný. „Slováky si získala tím, že si nehrála na něco, co není. Byla otevřená, upřímná a nedělala žádné pokrytecké úkony,“ pozitivně zhodnotil působení budoucí slovenské hlavy státu.

Bývalý ministr zahraničí věří, že i Česko má naději na prezidentku. „Je to možné, ale musíme najít nějakou vhodnou kandidátku. Teď žádnou nevidím,“ dodal.

Bývalý prezidentský kandidát přiznává, že Slovensko miluje a velmi rád tam jezdí, více ale politickou situaci u našich sousedů komentovat nechce. K oznámení stávajícího slovenského prezidenta Andreje Kisky, že založí novou politickou stranu, byl zdrženlivý. „Je to jeho záležitost. Kiskovi důvěřuju, ale jestli je to dobrý nápad, nevím,“ prohlásil pro Blesk Zprávy Schwarzenberg.

„Brexit je blázinec“

Jako experta na zahraniční politiku a člena sněmovního zahraničního výboru ho znepokojuje situace kolem brexitu, který možná nastane už 12. dubna. „Je to blázinec. A je to velmi smutné. Jak vývoj kolem brexitu, tak i fakt, že Británie Evropskou unii opouští,“ zvážněl Schwarzenberg.

Došlo i na téma voleb do Evropského parlamentu. TOP 09 jde do nich společně s hnutím STAN, lídrem bude předseda topky Jiří Pospíšil. „Nevypadá to pozitivně. Mám obavy, že strany ve středu budou trochu ztrácet. Bude víc hlasů pro nacionalistické a extremistické strany a parlament bude víc rozdrobený,“ myslí si o budoucí situaci v europarlamentu Schwarzenberg.

Sprt ( 5. dubna 2019 12:40 )

S klidným svědomím přeji knížeti smrt. Až umře uspořádám nekolika denní oslavy a všichni budou zváni.

oltec ( 5. dubna 2019 04:48 )

jak se může radovat z volby Čaputové když ještě nic nedokázala to se teprve uvidí až po čase zase jen nenávist k Čechům už by mu měl někdo doporučit ať si užívá důchod chodí do sněmovny chrápat

panamira ( 5. dubna 2019 04:44 )

Má šulínka venku ???? Nevadí je náš....

zkratik ( 4. dubna 2019 23:22 )

bory čumí po skalinách https://www.youtube.com/watch?v=GoM86d10pDA

zemanbures ( 4. dubna 2019 23:16 )

Co by za to Zeman dal, kdyby se dožil Schwanzerbergova věku a dokonce mohl ještě chodit tak jako kníže. Zeman už nyní vypadá na 89 a pohybuje se, jako by mu bylo 105. Neustále půl metru za ním bodyguard s napjatýma očima a připravenýma rukama okamžitě zabránit pádu chudáka Zemana. Mimo kamery se to jistě bezpochyby již několikrát stalo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud