Tahanice o mateřskou: Plán na víc peněz pro matky s vyšším příjmem TOP 09 brzdí

Autor: ČTK - 
6. března 2019
12:40

Sněmovna na žádost TOP 09 odložila schvalování jejího návrhu na zvýšení mateřské rodinám s vyššími příjmy. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve středu žádost zdůvodnila tím, že předlohu je třeba zpřesnit mimo jiné o úpravu otcovské dovolené. K opětovnému projednávání se dolní komora vrátí nejdříve na příštím zasedání.

Novela se týká výpočtu peněžité pomoci v mateřství, která částečně nahrazuje ušlý zisk po dobu mateřské dovolené jednomu z rodičů, který se stará o narozené dítě. Zrušila by první a druhou redukční hranici pro výpočet vyměřovacího základu pro stanovení dávky, které nyní činí 60 a 30 procent. TOP 09 tvrdí, že současný systém znevýhodňuje matky s vyššími příjmy. Naopak podle kritiků předloha dává skoro výhradně přednost principu zásluhovosti a v podstatě by zrušila princip solidarity.

Změna navrhovaná TOP 09 by se týkala matek, které by měly před nástupem na mateřskou měsíční hrubý příjem nad 33 500 korun. Při příjmu 37 000 by se jim mateřská zvýšila asi o 1050 korun, při příjmu 47 000 korun zhruba o 3840 korun. Poslanci TOP 09 odhadli dopady změny na rozpočet na 832 milionů korun ročně. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by to byla zhruba miliarda.

Lidovec Vít Kaňkovský navrhl úpravu výpočtu mateřské, která by podle něho neměla tak významné dopady do státního rozpočtu. Mateřská by se vypočítávala tak, že do částky první redukční hranice by se počítalo 100 procent, z částky do druhé redukční hranice 90 procent, z částky do třetí redukční hranice 60 procent a k částce nad tuto hranici by se nepřihlíželo.

Video Maminka kojence: Navýšení rodičovské o 80 tisíc? Jen populismus! - Blesk TV

starena ( 6. března 2019 18:51 )

Obyčejní zaměstnanci nejsou vůbec potřeba, že mohou být mizerně placeni? Nemají vůbec žádné zásluhy? Možná by neměli mít ani děti?

Milan Šmid ( 6. března 2019 13:29 )

CO TAK DAT MATEŘSKOU MILION MĚSIČNĚ BOHATÝM A 1000 KORUN CHUDÝM ALE PRACUJICÍM !!KALOUSEK S PRAVICI SE ZBLÁZNILI ONI SE CHOVAJI JAK CAR !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud