Polsko se musí „polepšit“, vzkazuje Toman. Kontroly hovězího skončí zřejmě v březnu

Autor: ČTK, FiM - 
26. 2. 2019
16:11

Česká republika v reakci na závadné maso dovážené od polských sousedů zavedla sérii preventivních opatření. Ty mohou ale poměrně brzy znovu skončit. Evropská komise se  zvláštními kontrolami nesouhlasí, sdělil na úterní tiskové konferenci stávající ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Komise podle ministra usiluje i o zrušení povinnosti nahlašovat dovozy masa 24 hodin předem. A Toman, zdá se, na evropské volání po opětovné liberalizaci obchodu s masem slyší. Připustil, že když Polsko podnikne slibované kroky, je připraven mimořádná opatření ke konci března zrušit. Povinné kontroly dováženého hovězího masa z Polska platí teprve od minulého týdne, před jeho uvedením na trh se musí podrobovat laboratorním testům na salmonelu.

Povinně se zatím nekontrolují pouze polotovary z hovězího masa, jako je například tatarský biftek. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda se z nich odebírají vzorky, pokud by se objevil problém, je připraven mimořádná opatření rozšířit.

„Problém neřešíme pouze my, závadné maso z Polska se podle všeho dostalo také na Slovensko a do dalších zemí. Proto budu chtít situaci řešit na celoevropské úrovni s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem,“ dodal europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Polsko slíbilo, že upraví pravidla veterinárního dozoru, jatka budou 24 hodin denně sledovat kamery a kontroly provozu již nebudou moci provádět soukromí veterináři.

Veterináři v pondělí oznámili, že z Polska do Česka bylo dovezeno dalších 1164 kilogramů hovězího masa, které může být nakažené salmonelou. Maso pochází ze stejné šarže a místa jako už dříve dovezených 700 kilogramů masa, ve kterém testy odhalily tyto bakterie. Podle Semeráda se kolem 80 procent tohoto masa snědlo.

Od chvíle, kdy vypukla aféra s polským hovězím, kdy se údajně na jatkách v Mazovském vojvodství zabíjely nemocné krávy, odebrali veterináři na 226 vzorků, jeden z nich byl pozitivní na salmonelu.

Video Ochránce zvířat: Závadné maso z Polska není ojedinělé, reportáže by odhalily víc případů i jinde - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 27. února 2019 12:19 )

Tenhle socanský trotl si vymýšlí pohádky o polských šílených kravách, salmonele, argentinském či jakém stejku, ale Polsko se musí polepšit? Proč? Proč Polsko? Toman by měl z vlády vypadnou a hned, poškozuje české restaurace i Polsko. A teď si ještě vymyslel nakažený tatarák. Opět zase jedna socanská lež na světě.

titan33 ( 26. února 2019 18:04 )

populistický toman cosi vzkazuje v\hrožuje polákům blbec a to že jsou tady také,byli chovatelé skotu a museli to zavřít kdy na tuzemském trhu neobstáli ho nezajímá , dát si někde biftek s topinkou už předem mě jímá děsík, tenhle blbec dělá paniku aby byl viděn

franz ( 26. února 2019 17:35 )

Pan Toman tvrdě bujuje za větší kšefty tomanovic klanu. Ten ministr je pro Česko neštěstí.

havran2 ( 26. února 2019 16:34 )

Který ministr v Babišově vládě je dobrý ? Asi se jim jednalo jen o koryta !

rentierskej ( 26. února 2019 16:33 )

když budou poláci vozit do česka JEN POLOVINU těch "OTRAVIN," znamá to, že budou dostatečně polepšení?! já jen, co si asi máme představit pod pojmem "polepšit," soudruhu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa