Polské hovězí pocházelo z nemocných krav. Češi přitvrdili kontroly dovozu

Autor: ČTK, vei - 
28. ledna 2019
22:12

Někteří polští chovatelé prodávají majitelům jatek nemocné krávy, jejichž maso může ohrozit lidské zdraví. Jatka mají o maso zájem, neboť výkupní cena je výrazně nižší než u zdravého dobytka a z jeho prodeje obchodníkům mají vyšší zisk. Informovala o tom o uplynulém víkendu polská televize TVN24, jejíž investigativní reportér natočil tuto nezákonnou praktiku skrytou kamerou.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman o problému jednal se svým polským protějškem, hovězí maso z Polska je podle něj důsledněji kontrolováno.

Reportér, který se nechal zaměstnat na jatkách v Mazovském vojvodství na východě Polska, se podílel na porážkách zjevně nemocných kusů dobytka, které přivážely nákladní vozy takřka výhradně večer za tmy. Viditelně zkažené části jejich masa se potom odřezávaly a vyhazovaly. Během noci podle reportéra na jatkách zpracovali okolo 15 kusů nemocného dobytka.

O jejich maso je mezi majiteli jatek zájem, neboť zdravou krávu prodávají chovatelé za 2500 zlotých (15.000 Kč), zatímco nemocný dobytek stojí přibližně pětinu této částky. Průměrně veliký podnik zpracovávající maso podle televize vydělá na zdravých kravách 350.000 zlotých ročně, zatímco na nemocných může mít čistý zisk až 2,5 milionu zlotých.

Polsko patří k hlavním evropským exportérům hovězího a část masa putuje i do České republiky. Ministr Toman dnes v Bruselu jednal s polským kolegou Krzysztofem Ardanowským, kterého požádal o oficiální informace. Na jejich základě přijme jeho úřad nutná opatření. Rovněž Státní veterinární správa (SVS) se obrátila na polské orgány s žádostí o informaci, zdali závadné maso mohlo zamířit do Česka. Na odpověď dosud čeká.

České kontroly přitvrdily

„Prioritou je pro mě ochrana našich spotřebitelů, proto jsme po dohodě s ústředním ředitelem SVS zahájili intenzivní kontroly zaměřené na polské hovězí maso zejména z Mazovského vojvodství,“ uvedl v prohlášení Toman.

Podle SVS se do Česka loni přivezlo téměř 14.300 tun hovězího masa z Polska. Při kontrolách živočišných produktů zakázala správa uvolnit na český trh skoro osm tun polských potravin (7,6 tuny kuřecího masa, 54 kilogramů vepřového masa, 30 kilogramů drůbežího kebabu a čtyři kilogramy masných výrobků).

Hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk dnes v reakci na reportáž TVN24 uvedl, že jde zjevně o nezákonnou činnost, kterou jatka prováděla „úmyslně v nočních hodinách s cílem uniknout dohledu úřadů.“ Televize poskytla své materiály policii a státnímu zastupitelství.

bibijana ( 29. ledna 2019 15:54 )

Toto je ale strašná hrůza!!!! Nejen to zacházení s nemocnými zvířaty,ale nejhorší na tom je,že se takové maso dostane do celé Evropy.Kamióny převážejí živá zvířata sem a tam,kdo zaručí,že chov i porážka je v tom a tom státě? Všechny supermarkety prodávají maso z Polska - Penny,Lídl, Kaufland.A kdo si myslí, že soukromníci jsou poctiví, ti se teda moc mýlí.Všichni obchodníci se řídí židovským šmelinářským heslem - levně nakoupit, draze prodat.Hrůza hrůz!!!

cyrilko ( 29. ledna 2019 15:06 )

agfor ( 29. ledna 2019 13:47 )

Kontroly by se měly zaměřit také na to, co lacino nakupuje Bureš do svých masokombinátů a cpe to do předražených uzenin.

anna1234 ( 29. ledna 2019 12:42 )

.. jednomu se z toho dělá zle, když jsem včera viděla ty chudáky zvířata ... fakt děs. Ale já bych si ani o našich jatkách velké iluze nedělala. No a pak se masíčko z nemocných (možná i pošlých) zvířat prodá lidem, kteří ten hnůj baští a myslí, že nic lepšího než pořádná flákota masa na světě neexistuje A ten největší odpad se dá ještě do uzenin, spotřebovat se musí přece všechno Tak dobrou chuť

anna1234 ( 29. ledna 2019 12:30 )

.. ach jo, to je hloupost .. tady jde o to, že se lidem prodává maso z nemocných zvířat a nevědomky si ho může koupit každý!! nejenom důchodci, jak se mylně raduješ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud