Zdražení až na 2 tisíce a nákup přes internet. Stát chystá revoluci u dálničních známek

Autor: nkov - 
25. ledna 2019
10:25

Od roku 2021 se zbaví řidiči klasických nalepovacích dálničních známek a nově se bude jejich platba evidovat v databázi SPZ. Tu budou kontrolovat buď mýtné brány či policisté s mobilními nebo statickými kamerami. Řidiči budou za známku navíc platit přes internet nebo v aplikaci. Informaci přinesly Lidové noviny. Stát chce tímto ušetřit na nákladech a zároveň zvýšit příjmy efektivnější kontrolou neplatících řidičů. Návrh novely zákona o pozemních komunikacích je hotov, projednáván bude v únoru.

Zastaralý systém nalepovacích známek funguje kromě Česka už jen ve Švýcarsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovinsku. Podobný systém internetové platby přitom zavedlo Slovensko, Rakousko a Maďarsko.

Od změny si vláda slibuje jednak snížení nákladů na technologie a provoz, jednak zvýšení příjmů z dálničních známek díky lepší kontrole. Problém by však mohl nastat v případě vymáhání neplatičů ze zahraničí. S tím má problémy například Slovensko. „Zatímco v případě vymáhání pokut například za překročení povolené rychlosti s tím není problém, vymáhání kamerou zjištěného nezaplaceného dálničního poplatku od cizince není zatím v tuzemsku právně vyřešeno,“ řekl pro Lidové noviny mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.

Majitelé elektromobilů platit nebudou

Především kvůli starším řidičům a seniorům však zůstane možnost zakoupit známku například na poštách nebo benzinových stanicích. Řidič pouze nadiktuje svou SPZ, kterou prodejce zadá v reálném čase do databáze. Nezměněné zůstávají také varianty délky platnosti – bude možné koupit známku na jeden rok, tři měsíce a 10 dní.

Nově se rozšíří i kategorie vozidel, která jsou z platby dálnic vyjmuta. Kromě policejních vozů, hasičů a sanitek budou zdarma po dálnicích nově jezdit i elektromobily. 

Známka může zdražit až na 2000 korun

Novela silničního zákona pak nakonec otevírá vládě možnost zdražit cenu roční dálniční známky, a to z nynějších 1500 na pravděpodobných 2000 Kč. „Už od roku 2012 je výše ročního poplatku stanovena na horní hranici současného limitu, a není tak možno reagovat na obecný růst nákladů souvisejících s výstavbou, opravou a údržbou zpoplatněné dopravní infrastruktury a na růst inflace v posledních letech,“ píše se v důvodové zprávě k chystané změně zákona.

gotzur ( 25. ledna 2019 15:10 )

Vážení přátelé ANO. Vláda začala MAKAT.

hufnagll ( 25. ledna 2019 13:41 )

Dálnice ? nebo hopsaštrase co? něco ti tlačí na mozek Ťuku

vihor ( 25. ledna 2019 12:59 )

V budoucnu budou naopak vyspělé ty země, které nebudou mít takové věci řízeny elektronicky. Papírová dálniční známka je výrazem svobody. Dává vám možnost chovat se jinak, známku si nekoupit a protestovat tím proti systému. Elektronická dálniční známka znamená totalitu, nemůžete se chovat jinak, systém vás automaticky bez lidského zásahu bude pokutovat. Jednou z mála zemí, kde si to lidé už uvědomují, je Francie a jejich hnutí žlutých vest. Macron je zástupcem byznysu, který chce mít totální kontrolu nad lidmi, podobně jako Babiš v Česku. A žluté vesty jsou symbolem boje za svobodu. Sice to předseda sněmovny Vondráček označuje za nedemokratické násilí a demokracii si představuje jen jako volby jednou za čtyři roky řízené mediálními agenturami. Ale proti násilí totalitního systému ty žluté vesty nemají jinou možnost než také bojovat. Proto rozbíjejí dálniční mýtnice a dopravní kamery. Protože jsou to symboly totalitního systému postrádajícího lidskost a možnost volby.

vihor ( 25. ledna 2019 12:40 )

Občané by také měli chystat revoluci. Jinak to tu brzo dopadne jak v Číně. Revoluce v roce 1989 se občanům v Číně nepovedla, na náměstí Tiananmen je rozjezdily tanky, a teď tam vzniká digitální inferno. Lidé jsou nuceně přesídlováni do velkoměst, kde jsou sledováni na každém kroku a umělá inteligence vyhodnocuje co smí a nesmí. Pokud se proviní, zavřou je do převýchovného "pracovního" tábora, případně rozřežou na prodej orgánů. Zeman a Babiš tu pomalu ale jistě chystají návrat totalitních struktur a revizi roku 1989. Díky revoluci v roce 1989 sice skupina vyvolených rozkradla obrovské státní majetky a stali se z nich miliardáři typu Babiše, ale to jim dnes už nestačí. Chtějí opět moc a vzhlíží se v totalitních režimech, bratříčkují se s nimi, kšeftují a snaží se zavádět podobné pořádky v Česku. Viz. poslední Babišova údajná ekonomická cesta po asijských diktaturách. A prý je jeho rolí reprezentovat Česko v zahraničí. Ministr zahraničí je v Babišově pojetí už asi jen podržtaška, která přikyvuje panstvu.

cakalik cakalik ( 25. ledna 2019 11:14 )

dálnici už nepotřebuji,budu jezdit mimo,je to rychlejší a bezpečnejsí a můžu se kochat..

Zobrazit celou diskusi