Krkonoše hlásí nejvyšší lavinové nebezpečí. Sníh ohrožuje i řidiče, u Teplé boural kamion

Aktualizováno -
15. 1. 2019
10:45
Autor: ČTK, všm, pal, FiM - 
15. 1. 2019
07:27

V Krkonoších byl v úterý po vydatném sněžení v minulých dnech vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Jde o nejvyšší stupeň vyhlašovaný v Krkonoších. Na většině ohrožených cest hrozí sesuvy samovolných lavin středního i velkého rozsahu. Čtvrtý stupeň se v Krkonoších vyhlašuje minimálně. Počasí komplikuje v řadě krajů i dopravu. 

Například v Karlovarském kraji stále komplikuje dopravu počasí, především silný vítr a ve vyšších polohách také sněžení. Řada silnic v horských oblastech zůstává uzavřena. Řada silnic především v horských oblastech zůstává uzavřená. Kvůli havárii kamionu je stále neprůjezdný úsek Teplá - Horní Kramolín. Zprůjezdněn byl po 9:30 úsek Oldřichov - Lužec na Karlovarsku, informovala mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková. 

U Teplé je od ranních hodin kamion v příkopu v příkopu, náklad minerálních vod se stále překládá a do vyproštění kamionu bude silnice na Horní Kramolín neprůjezdná. Objízdná trasa vede přes Ovesné Kladruby a Závišín, uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová. Kalamitní stav trvá v Božím Daru. Silnice I/25 z Jáchymova je uzavřena od abertamské zatáčky nejméně do středy bude uzavřen také hraniční přechod. Autobusy linkové dopravy do města nezajíždějí, jízdu končí u jáchymovské radnice. Do Božího Daru je zajištěná pouze kyvadlová doprava pro zásobování, obyvatele a ubytované hosty.

Opatrní by ale řidiči měli být i v nižších polohách, zejména kvůli silnému větru. Na silnicích včetně dálnice D6 můžou ležet zbytky rozbředlého sněhu.

Kvůli avizovanému silnému větru nespustí v úterý provoz skiareály na Klínovci, Božím Daru a Plešivci, lyžovat by se naopak mělo v Bublavě na Sokolovsku a ve skiareálu Náprava v Jáchymově. Do lesů by se kvůli hrozícímu pádu stromů neměli vydávat běžkaři.

Podle předpovědi meteorologů by mělo celý den sněžit, na horách trvaleji. Vítr má v nárazech dosahovat až rychlosti 90 kilometrů v hodině.

Jen se zvýšenou opatrností

V Královéhradeckém kraji byly dnes ráno komunikace sjízdné se zvýšenou opatrností. Na silnicích druhé a třetí třídy leží od středních poloh místy sníh, v Orlických horách se vlivem silného větru mohou tvořit sněhové jazyky. V horských oblastech hrozí námraza.

Většinou rozbředlý sníh na cestách čeká dnes po nočním sněžení motoristy v Olomouckém kraji. Sníh či jeho zbytky pokrývají téměř všechny vozovky v regionu, včetně hlavních cest. Silnice jsou sjízdné, zvýšená opatrnost je ale nutná. Na D35 mezi Olomoucí a Hranicemi upozorňují správci silnic navíc na námrazu.

Na Jesenicku leží rozbředlý sníh či jeho zbytky na hlavních tazích i vedlejších cestách, silničáři navíc upozorňují na silný vítr. Podobná situace je také na sousedním Šumpersku, sníh leží i na hlavním tahu přes Červenohorské sedlo.

Řada silnic na jižní Moravě, převážně druhé a třetí třídy, je sjízdná jen se zvýšenou opatrností. Na úsecích krytých inertním posypem ve vyšších polohách Blanenska či Bílých Karpat zůstává vrstva ujetého sněhu. Teplota se pohybuje pod nulou, navíc v některých částech kraje ráno opět sněží.

Autobusové spoje i MHD v Brně však jezdí po večerních komplikacích bez problémů. Policisté aktuálně neevidují ani žádnou nehodu, která by omezovala provoz.

I řidiči v Moravskoslezském kraji by i dnes měli být opatrní. Na silnicích hlavně nižších tříd po celém kraji jsou zbytky sněhu, ve vyšších polohách posypaná sněhová vrstva. Na Frýdecko-Místecku jsou místy zmrazky. V Beskydech i Jeseníkách snižuje viditelnost sněžení.

Silnice první třídy i dálnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Pro kamiony je stále uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko.

Také v Pardubickém kraji dopravu na mnoha místech komplikuje sníh. Zůstává na silnicích zvláště ve výše položených oblastech. Někde mohou vznikat vlivem větru sněhové jazyky.

Video  Vánoční nadílka v Pensylvánii: Město doslova zmizelo pod sněhem  - reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Anselm C. Kreuzer - DRAMATIC EVOLUTION C


Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa