Spor o profesory graduje: Univerzita Karlova žene Zemana k soudu, podala dvě žaloby

Aktualizováno -
11. 2. 2019
13:14
Autor: ČTK - 
11. 2. 2019
12:50

Univerzita Karlova dnes podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, a to kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Na tiskové konferenci to uvedl rektor školy Tomáš Zima s tím, že prezident podle mínění univerzity porušil pravidla pro jmenování profesorem a akademické svobody. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman na svém rozhodnutí trvá.

„Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta,“ řekl Zima.

„V tuto chvíli se jedná o porušení pravidel a akademických svobod na Univerzitě Karlově, ale v budoucnu se to může týkat každého z vás,“ poznamenal rektor.

„Argumenty, které jsou v těch správních žalobách, jsou v zásadě obdobné v obou případech. Vycházejí z rozsudku městského soudu, který již dříve zrušil předchozí postup prezidenta republiky a vyslovil závazný právní názor, ze kterého musí prezident republiky vycházet,“ uvedl prorektor pro akademické kvalifikace Aleš Gerloch.

Prezidentův mluvčí označil podání správních žalob za krok, který není překvapivý a který byl avizován. „Pan prezident na svém rozhodnutí trvá,“ sdělil ČTK.

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.

Gerloch řekl, že škola v žalobách nenavrhla jejich přednostní projednání. „Je otázka, jak rychle to bude projednáváno,“ připustil. Správní úsek pražského městského soudu je dlouhodobě přetížený, nařízení projednání podaných žalob mu trvá i přes rok.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
pooresh ( 12. února 2019 13:07 )

kalina,ovsem tobe to nedaji ani za melouna!

pooresh ( 12. února 2019 13:04 )

Mnohem lepsi by bylo,hnat ho klackem s celou bandou az za Karpaty! K soudu,to nestaci.Jako nesvepravny vyklouzne z kazdeho trestu!

pavel11 ( 12. února 2019 12:33 )

77 fugas co máš proti chytrým lidem!

pavel11 ( 12. února 2019 11:43 )

hradníhulvát! Jak mužeš být takové nechutné prase jen proto že prasečí demokracie ti dovoluje používat vulgární,nechutné,prasečí,zvrácené kecy na prezidenta.Ty musíš být neštastný člověk spíš hovado.

pavel11 ( 12. února 2019 11:33 )

včera na čt24 mluvil rektor! jeho argument nejmenováni dvou nemehel profesoru,přirovnávani skoušek na řidičák byl opravdu argument že ne každý profesor,rektor je chytrý a vhodný k menování.Bud že není chytrý,morálně nevhodný,komunistická minulost.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa