Zeman umírá na rakovinu, tvrdil politik. Prezident chce omluvu a 5 milionů

Aktualizováno -
11. 2. 2019
14:17
11. 2. 2019
11:54

Brněnský politik Svatopluk Bartík nespáchal trestný čin, když v roce 2017 na facebooku napsal, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Státní zástupce zamítl stížnost Hradu proti odložení trestního oznámení. Zeman chce pokračovat v civilním sporu. Po Bartíkovi v něm požaduje vedle omluvy také náhradu nemajetkové újmy ve výši pěti milionů korun. ČTK to dnes řekl právník Hradu Marek Nespala. Zástupci Hradu rozhodnutí státního zástupce ostře kritizují. Podle Bartíka jde o výhru v prvním poločase.

Vyjádření Bartíka původně policie prověřovala kvůli podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Záležitost odložila, proti čemuž Hrad podal stížnost, kterou státní zástupce v pátek zamítl. Podle Nespaly může Hrad použít „ještě některé instituty přezkumu“ rozhodnutí. „Podle zákona je tam možnost podnětu k výkonu dohledu nad dozorem. V rámci toho můžou vyplynout další právní úvahy nadřízených státních zastupitelství,“ řekl.

Necháme to bez dalšího komentáře, nepovažujeme to za vhodné ani účelné. Můžeme jen odkázat na odůvodnění toho rozhodnutí, které Hrad v celém rozsahu zveřejnil. V něm jsou vyargumentovány všechny námitky pana zmocněnce,“ řekl ČTK státní zástupce Arne Nekula ke kritice Hradu.

Server Lidovky.cz uvedl, že Nekula se při rozhodnutí přiklonil v případě pomluvy k závěrům kriminalistů, že nebyl prokázán úmysl, což zákon vyžaduje. Potvrdil také to, že Zemanova práva nebyla vážně poškozena. „Nebylo shledáno naplnění ani jeho stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,“ sdělil serveru Nekula.

Bartík označil rozhodnutí státního zástupce za výhru v prvním poločase a „dočasnou neprohru“. „Právo na informace o zdravotním stavu nejvyššího ústavního činitele si ještě budu muset obhájit u civilního soudu, kde jsem žalován panem prezidentem o asi pět na stole v českých a omluvu k tomu,“ napsal na svém facebooku. Řízení v civilní části sporu bylo přerušeno dříve, než se ve věci mohlo uskutečnit jednání. Soud nyní podle Nepsaly musí z moci úřední rozhodnout o tom, že spor bude pokračovat.

Právně otřesné, zuří advokát Hradu

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude mít verdikt dalekosáhlé negativní důsledky pro celou společnost. Na twitteru uvedl, že podle rozhodnutí státního zastupitelství je možné zcela beztrestně šířit jakékoliv hrubé pomluvy a dezinformace.

Nespala označil odůvodnění a právní závěry verdiktu za právně otřesné. V prohlášení, které je umístěno na webu Hradu, naznačil možnou souvislost s údajným ovlivňováním soudců ze strany Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře. Ti jsou kritizováni, že kontaktovali soudce ve věcech, které se týkaly Hradu a prezidenta. Mluvili o tom v posledních týdnech přední zástupci justice včetně někdejšího předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy. Nespala události označil za „kampaň Baxagate“, která může zásadně ovlivnit právní procesy týkající se prezidenta a jeho okolí. Zdůvodnil to obavou ze „štvanice“ na soudce, státní zástupce nebo policisty, zda byl někdo z nich ovlivněn. „Takovou situaci pak nechce logicky nikdo podstupovat, a tak se nemohu ubránit dojmu, že se v současné době prostě prezidentu republiky a jeho okolí spravedlnosti v míře obvyklé dostávat nebude,“ napsal právník.

Bartík v závěru roku 2017 před blížícími se volbami prezidenta napsal na facebook, že Zeman má rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Napsal to s ohledem na to, že Zeman znovu kandidoval na prezidenta a podle Bartíka měla veřejnost vědět, jak na tom zdravotně je. Později své tvrzení z internetu stáhl s odůvodněním, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta. Zeman ve volbách prezidentské křeslo obhájil.

Pražský hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. Městský soud v Brně loni na žádost Zemanových právníků projednávání žaloby přerušil kvůli tomu, že by se nejdřív mělo vyřešit trestní oznámení. Policie pak v prosinci trestní oznámení odložila.

Video Zemanova lékařská prohlídka: Je dost fit na dalších 5 let na Hradě? - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
hejhej ( 16. února 2019 14:03 )

Takové nesmysly může tvrdit jenom politik idiot!!!!

zdenek43 ( 12. února 2019 17:03 )

ale....... je to tiatr alaaaaaa Mynar ma a NEEMAAAAAAAA proverku ...... no vidite a je tam uz dve obdobi prezidenta soudruha Zemana A COOOOOOO ........ toto je ze stejneho SZDU ZEMANOVSKYCH HNUSAREN ...... Soud přerušil spor, který Hrad vede kvůli oznámení o rakovině. Zeman chce nejdřív řešit pomluvu 26. 6. 2018 Městský soud v Brně na žádost právníků prezidenta Miloše Zemana přerušil projednávání žaloby prezidentské kanceláře na brněnského politika Svatopluka Bartíka (za Žít Brno), která se týká informací o zdravotním stavu hlavy státu. Hrad o přerušení civilního sporu požádal kvůli tomu, že nejdřív by se mělo vyřešit trestní oznámení pro podezření z pomluvy, které na Bartíka podal. "Civilní spor by měl pokračovat až v okamžiku, kdy policie pravomocně ukončí své vyšetřování. V trestním řízení bude otázka zavinění žalovaného předně řešena," řekl už dříve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček...........

hujer.z.blesku ( 12. února 2019 14:21 )

Zeman by měl odejít na zasloužený odpočinek, dokud k tomu má ještě trošku síly.

cezar8 ( 12. února 2019 08:42 )

Tak nevím, kdejaký zpěvák nebo herec vysoudí veliké odškodné za pomluvu, ale o prezidentovi se může říkat beztrestně cokoliv? Jsme opravdu v právní zemi....

ad-ga ( 12. února 2019 08:16 )

Bartík v r. 2017 prohlásil, že prezidentovi zbývá 8 měs. a je rok 2019 a nic. Asi mu nefunguje předpověď. Tak pěkně omluvu prezidentovi a navalit 5 mil.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa