Topolánkova show: Na baru s Bémem o Praze v h*jzlu, strachu o syny i marihuaně

Aktualizováno -
31. 1. 2019
07:22
Autor: simao - 
31. 1. 2019
05:15

Mirek Topolánek (62) a Pavel Bém (55), dva doyenové české politiky, kteří z ní už před časem zmizeli, se sešli na jednom baru. V novém Topolánkově pořadu Topol show na Info.cz. Expremiér zpovídal exprimátora Prahy na téma horolezectví, kdy se dotkli i Bémova strachu o jeho syny, kteří se potatili a jezdí do hor s otcem i sami. Ale i ohledně jeho politických zkušeností či drogové problematiky, které se Bém věnuje. U  „chlapa s gulami“ Topolánka nechyběla ani peprnější slovíčka.

„Soupeřili jsme spolu, trochu jsme na sebe žárlili, i jsme se třeba neměli rádi,“ říkal Topolánek o svém prvním hostovi v nové show Pavlu Bémovi, kterého představil jako horolezce, psychiatra a politika. A také – na rozdíl od Topolánka – stále ještě člena ODS. 

Na baru řešili politiku, ale i horolezectví. „I tví a mí největší nepřátelé dneska uznávají, že můj premiérský a tvůj primátorský výkon ve srovnání s tím, co přišlo po tom, byl vlastně docela dobrý, dokonce úžasný,“ říkal Topolánek v novém pořadu Info.cz.

Praha? „Je to v hajzlu,“ smáli se Topol a Bém

Jako Bémovo dítě označil tunel Blanka. A na peprnější slůvka přišlo i v momentě, kdy dostal Bém dotaz na aktuální dění v Praze vedené primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a koalicí Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu. „Stačí třeba: Je to v hajzlu, nebo něco takovýho,“ glosoval Topolánek současný stav v Praze. „Je to v hajzlu,“ smál se Bém, podle kterého v Praze vymizela reálná politika a nahradili ji různí aktivisté na magistrátu. 

„Nelituji ani hodiny, ani dne, kdy jsem v té politice byl, jsem rád, že to je moje historie a že dneska dělám úplně jiné věci a téměř se o ni nezajímám,“ říkal také Bém. „Já vždycky říkám: Víte, mně politika nechybí vůbec, mně chybí jenom ta moc. A je to trochu nadsázka, protože já jsem s tou mocí neuměl pracovat,“ reagoval Topolánek. 

O vztahu ke Klausovi

Béma označil Topolánek i za korunního prince Václava Klause – a právě o vztahu Béma s někdejším šéfem ODS, později prezidentem byla řeč také. „Ty jsi do té větší politiky vstoupil v roce 1998, to jste se potkali s Václavem Klausem, zamilovali jste se do sebe, ty jsi byl jeho velký protežé, korunní princ,“ říkal o Bémovi Topolánek.

„Já si Václava Klause nesmírně vážím, myslím si, že také patří mezi ty vrcholné politiky této země, kteří si toho také hodně vyzkoušeli z hlediska nějaké mediální rezistence nebo veřejné kritiky. A nezaslouženě, si myslím (...) Já si ho velmi vážím, vidíme se málo, relativně málo, dřív jsme se vídali víc,“ uvedl Bém v pořadu Topol show.

Jeden druhého podle něj s Klausem nezatratili, byť v minulosti jejich vztah vznikal prý nesmírně složitě i kvůli liberálním hodnotám Béma a přece jen konzervativnějšímu Klausovi, co se oblasti veřejného života týče. „Byli jsme v neustálém střetu, je pravda, že po roce 97 po Sarajevu a v roce 98 jsme se hodně moc sblížili a ten lidský vztah přetrval, ale je také pravda, že v mnoha ohledech byl Václav Klaus ještě možná drsnější než my oba dohromady a ještě možná neúprosnější politik,“ popisoval Bém.

Topolánek vytáhl „svini“ i zkušenosti s marihuanou

Dnes se Bém soustředí mj. na protidrogovou oblast. A horolezectví. Právě z hor si odnesl jasné poučení. „Bez práce nejsou koláče. Jinými slovy – když se člověk dobře připraví, tak v horách přežije a může něčeho dosáhnout. I v politice to platí a o tobě to platí na tisíc procent, já si pamatuju, jak ty ses učil být premiérem,“ vzpomínal Bém u Topolánka na baru.

Vedle zodpovědnosti v přípravě je dle Béma důležitá i přísnost. „O mně se vždycky říkalo, že jsem byl přísný na ty druhý, neúprosný, tvrdý,“ přiznával pražský exprimátor. „Trochu svině,“ smál se Topolánek.

Bém dnes sedí na Úřadu vlády „u Babiše“ v Radě vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Pozastavil se i nad tím, jak často ji současný premiér navštěvuje. „Chodil tam až do tady třetí vlny kauzy Čapí hnízdo,“ tvrdí Bém. A právě kolem drog se část rozhovoru točila také.

„Všichni jsme kouřili trávu, já po čtyřicítce, nic moc mi to neříkalo,“ přiznal Topolánek a Béma označil za člověka, který značně ovlivnil moderní protidrogové trendy. Ale také za člověka, který vyzkoušel ropuchu coloradskou (bufo alvarius), nejsilnější známý halucinogen na světě. Podle Béma, který se dnes živí i jako doktor, psychiatr, psychoterapeut, učí a publikuje, nejde o drogu.

Video S Mirkem Topolánkem na pivu: Štamgasti se ptali na komunistickou minulost jeho rodiny. - Blesk Zprávy

Horolezec Bém

Topolánek přiznal, že Bémovi záviděl třeba výstup na Mt. Everest. „Patříš k nejlepším horolezcům těch možná posledních dvou dekád, slezl jsi čtyři osmitisícovky, sjel jsi na lyžích Manaslu a máš celý ten věnec nejvyšších hor na sedmi kontinentech,“ upozornil expremiér.

Bém označil horolezectví za kus životního stylu. „Sám sebe vnímám jako dobrého horolezce, ale ne nejlepšího,“ říká muž, který zdolal i Nanga Parbat, K2 a naposledy navštívil mj. Kašmírské Himálaje. „Tak trochu jsou ti horolezci magoři, co dělají ty osmitisícovky,“ smál se Topolánek. Bém reagoval: „Především jsem si přinesl z velkých hor to, že jsem přežil. Na rozdíl od některých našich kamarádů, kteří už jsou v horolezeckém nebi.“

Horolezectví bere Bém i jako test vlastní vůle, má rád adrenalin, riziko i nebezpečí. „Vysoké hory a konkrétně osmitisícovky představují obrovskou hranici, kdy člověk nikdy neví, jak to dopadne a vždycky každou minutu, každou vteřinu testuje ty své pomyslné hranice. Je to trochu adrenalin, ale především je to strašidelná dřina,“ podotkl v pořadu Info.cz Bém, který však rozjel i byznys v malých vodních elektrárnách, které dodává či opravuje právě lidem v horách.

Strach o syny a postoj manželky

S pobytem ve velehorách jsou však pro Béma, který prý nemá rád „masovky“, spjaté i některé další obavy. Nejen o život svůj. „Jedna malá hloupost, kterou tam člověk udělá, znamená definitivní konec,“ upozorňuje. Na Mt. Blancu byl přitom naposledy i se svými syna Jáchymem a Matoušem. Právě Jáchym Bém má po opilecké nehodě a pádu z kašny amputovanou ruku.

„Jáchym byl naprosto úžasnej. On teda nemá ruku, ale místo ní má takovej hák, pirátskej. V jedné ruce měl cepín, ve druhé ruce hák a lezl stoprocentně, tak jako jsme lezli my s tím druhým Matoušem. Je úžasnej, samozřejmě já se o něj bojím, ale koneckonců já se bojím o oba syny, když jedou někam sami na hory a oni oba jezdí,“ říká Bém.

Synové se dle něj potatili, jezdí do Íránu, Jižní Ameriky apod. Co na to říká Bémova žena Radka? „Ona na to neříká nic a mě to vlastně hrozně překvapuje, protože já se v sobě bojím o ně, bojím se daleko víc a možná to má logiku, protože o tom toho víc vím. Já se o ně bojím, Radka, si myslím, že se o ně nebojí a řekl bych dokonce, že je ráda, protože je to nádherný koníček,“ dodal exprimátor.

Video Mirek Topolánek o vulgárním vyjadřování - Blesk TV

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

kradlous ( 31. ledna 2019 21:48 )

Jak tato kreatůra s úsměvem ďábla se ještě může ukazovat na veřejnosti.Ten by měl hanbou chodit kanálama.

thomasino18 ( 31. ledna 2019 17:31 )

A dalík jim mohl k tomu hrát na hřeben

prezanda1 ( 31. ledna 2019 16:58 )

Hajzlíci vystrkují růžky.

tomik007 ( 31. ledna 2019 15:10 )

OBA meli uz davno provozovat show v nejake veznici

ivuska1 ( 31. ledna 2019 15:08 )

Ty dva jsou nestesti pro nasi republiku. Ja se divim , ze jsou stale na svobode .

Zobrazit celou diskusi
Další videa