„Patlal a učedník.“ Bém sepsul nového primátora Hřiba. Vzkaz mají i Krnáčová a Svoboda

29. 10. 2018
05:50

Za necelý měsíc bude ustavující zastupitelstvo hlavního města. Praze povládne seskupení několika stran v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem za Piráty. Odcházející primátorka Adriana Krnáčová (ANO) mu přeje hodně štěstí. Bývalý primátor Pavel Bém (ODS) se obává, že Hřib povede město za zády s aktivisty, což je podle něj zločin.

Před čtyřmi lety se ujala vlády nad Prahou první žena v novodobé historii. Teď má vést město druhý nejmladší primátor – sedmatřicetiletý lékař Zdeněk Hřib za Piráty. Mladší byl jen Tomáš Hudeček (TOP 09), který stanul v čele hlavního města v roce 2013 – tehdy mu bylo pouhých 34 let.

„Zkušenosti pro vedení Prahy už mám, sledoval jsem jednání zastupitelstva on-line,“ odrážel Hřib v říjnu slova Jiřího Pospíšila, který tvrdí, že „lékař, který neléčil,“ nemá žádné politické zkušenosti. A mnozí mu dávají za pravdu.

Krnáčová mu přeje úspěch

„Fandím mu a přeji mu úspěch,“ okomentovala vstřícně odcházející primátorka Andriána Krnáčová (ANO), která to slízla i od svého šéfa Andreje Babiše. Pod její vládou prý Praha stagnovala a nerozvíjela se, ona mluví za daných podmínek o zázraku.

Video Babiš se pustil do Krnáčové i pražské buňky ANO. Stuchlíka chtěl představit dřív. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

„Primátorský řetěz je těžký, ale věřím, že to zvládne,“ dodala na adresu svého nástupce Hřiba. Veškerou agendu je podle svých slov připravena předat, aby se mohl nový primátor zorientovat ve všech nastartovaných projektech.

Svoboda: Taková koalice nemůže vydržet

„Má za sebou nejvíc hlasů, po té, co vyšachovali nás. Jiří Pospíšil také nemá politické zkušenosti, takže v tom problém nevidím,“ reagoval na kritiku Bohuslav Svoboda, který byl kandidátem na pražského primátora vítězné ODS, která ovšem skončí v opozici. Právě Svoboda stál v čele Prahy v letech 2010 – 2013 – i on vstoupil na magistrát bez předchozí zkušenosti s politikou.

„Aktuálně věřím, že se začnou věnovat stavu pražských mostů, okamžitě se musí zahájit boj o pražský okruh. Když budou ale pracovat dobře, tak za to volební období mohou získat maximálně zpět všechna povolení, o které jsme přišli díky bývalé koalici,“ popisuje největší výzvy pro nově vzniklou pražskou koalici Svoboda.

Jestli vydrží sestavená koalice – tedy Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu - pohromadě celé volební období, nebo se rozpadne jako jemu, nechtěl bývalý primátor a dnes poslanec Svoboda odhadovat.

Video Bohuslav Svoboda o volbách v Praze: „Pokud ODS v Praze vyhraje, jsem lídr a budu primátorem.“ - Blesk TV
1080p 720p 360p

„Za normálních okolností je nová koalice taková sestava, že by vydržet podle mého neměla. Vezměte si, že ta minulá koalice vůbec nefungovala. Dospěla dokonce k dráze, kdy se odvolala část radních. A proto, aby se u toho pašalíci udrželi, tak se zase dali dohromady. Od toho okamžiku už nikdy nedokázali odhlasovat nic pořádného,“ prorokuje Svoboda. Občanští demokraté jsou pro tento případ prý připraveni jednat v budoucnu o novém uspořádání vládní koalice nad Prahou. 

Bývalý primátor za ODS Pavel Bém Blesk Zprávám v nedávném rozhovoru řekl, že město po jeho odchodu stále stagnovalo a neposunulo se nikam. Ani on sám ale není mezi mnoha Pražany populární - dodnes mu mnozí vyčítají nepovedenou kartu Opencard, předražený tunel Blanka nebo kontakty s lobbistou Romanem Janouškem, se kterým se v odposleších BIS oslovují Mazánku a Cestovali.

Bém: Aktivistmus v politice je zločin 

„Přeji všem mým kritikům a sobě také, aby Praha měla dobrého primátora, který udělá za osmiletou nečinností tlustou čáru a začne město nějak zodpovědně a nikoliv aktivisticky řídit,“ uvedl Bém, který právě Hřiba a Piráty označuje za aktivisty.

„Jestli se tak stane, nebo ne, to nevím, mám o tom jisté pochyby. Ale už jsem dost starý na to, abych čaroval a zaklínal budoucnost města tím, že zase přijde nějaký patlal, s prominutím,“ dodal Bém.

Podle něj ideální primátor nemá být extra okoukaná tvář. „Ale nevěřím na nové tváře, na ty nováčky – jsem přesvědčený, že nějaká zkušenost je nezbytná a to nejen zkušenost manažerská, protože pan doktor Hřib je asi zkušeným manažerem, ale zkušenost politická,“ vadí Bémovi politické začátky Hřiba.

Video Pavel Bém příliš nevěří, že Hřib může být dobrým primátorem. Má prý málo politický zkušeností. - Jakub Veinlich, Blesk
1080p 720p 360p

Podobný problém podle něj měla také Adriana Krnáčová. Ta v politice teprve začínala, i když do křesla primátorky se přestěhovala z ministerstva vnitra, kde byla náměstkyní.

„Chci věřit tomu, že to panu doktoru Hřibovi půjde. Jeho obrovskou nevýhodou – a neříkám, že bude špatný primátor - je, že o té politice vůbec nic neví,“ míní Bém, kterému u Hřiba také vadí, že bude mít v zádech  údajně aktivistická sdružení. „Postavit aktivismus jako nástroj řízení města – to je prostě zločin,“ opřel se tvrdě do mladého nástupce Bém.

Béžové sako „nepražáka“

Před čtyřmi lety byl Hřib – otec dvou dětí - při pražských volbách až na 53. příčce kandidátky Pirátů. Dnes je pro něj typické především béžové sako, které snad od voleb nesundal a bere si ho na všechna svá veřejná vystoupení.

Uvidíme, jestli si ho vezme i na ustavující zasedání zastupitelstva, které je naplánované na pražském magistrátu na 22. listopad. Tam by si měl Hřib, rodák z moravského Slavičína, převzít od rodačky z Bratislavy Adriany Krnáčové primátorský řetěz a pomyslný klíč od Prahy i korunovačních klenotů.   

tomik007 ( 31. října 2018 01:02 )

SKRETH, by mel houbu nauczit sklizet miliardy...

marmat ( 29. října 2018 15:53 )

NEUVĚŘITELNÁ VĚC..... smutek/zklamání/rozčarování/ hnutí ANO v Praze se ukázalo jako nejlepší zásah osudu...Z opozice korigovat Pirátského primátora-začátečníka může být po interpelační "lekci" pro Bartoše a spol......doslova "orgasmus"

marmat ( 29. října 2018 14:54 )

Neexistuje pro samolibé Piráty lepší "SOUSTO" než tohle..... Na tom se daj vylámat zuby velmi VEŘEJNĚ a ZŘETELNĚ !!!

marmat ( 29. října 2018 14:49 )

Jsou lidi, kteří mají povinně M L Č E T !!! Tedy přesně podle krásného přísloví "mlčeti=zlato" - potichu si užívat všechno, co si chytře zařídili/pořídili - m.j. Bém, Klaus a politický "turista" Pospíšil......

vont ( 29. října 2018 12:17 )

 Pan Bém celému národu dostatečně ukázal kdo je politickej patlal! Děkujem, už stačilo!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa