ODS zkouší zabojovat o vládu nad Prahou. Pospíšila láká na křeslo primátora

Autor: Zuzana Štíchová - 
10. října 2018
19:30

Vítěz pražských voleb, ODS, se nadále snaží dostat do vládnoucí koalice. Na tiskové konferenci novinářům její zástupci řekli, že nejvíce společných programových bodů vidí se Spojenými silami pro Prahu, a Jiřího Pospíšila, který stojí v jejich čele, označili za natolik zkušeného, že by primátorem být mohl. ODS chce znovu oslovit všechny strany, které se dostaly do zastupitelstva.

„Udělali jsme si analýzu. Nejvíc shod máme se Spojenými silami pro Prahu a s nimi budeme jednat. Ony (trojice stran jednající zatím o koalici – pozn. red.), byť říkají, že jednají o programu, tak jednají o postu primátora. Jeden nemá zkušenosti, druhý by neměl být v čele a třetí zkušenosti má a oni ho nechtějí,“ lichotila 1. místopředsedkyně strany a předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija lídrovi Spojených sil pro Prahu Jiřímu Pospíšilovi. Za zkušeného lídra také označila svého kolegu a jedničku kandidátky ODS Bohuslava Svobodu.

ODS chce znovu oslovit všechny strany, přestože například Jan Čižinský (Praha Sobě) se zástupci občanských demokratů odmítá usednout k jednomu stolu. To s Pospíšilem, bývalým členem ODS, se už zástupci strany jednou sešli. Přestože se tedy jednání o vládnoucí koalici tváří v tuto chvíli exkluzivním pro Spojené síly, Prahu sobě a Piráty, uzavřeno není nic. A například post primátora může výrazně zamíchat kartami.

Video Alexandra Udženija (ODS) k volbám 2018: Doufám, že se k nám voliči vrátili (6. 10. 2018). - Blesk TV

„Dívali jsme se na to, pokud jsou programové priority ostatních stran. Hovořili jsme o tom, kde je průnik s našimi prioritami. Oslovíme znovu všechny zvolené strany s tím, že bychom tyto otázky chtěli probrat,“ řekl na tiskové konferenci Svoboda. „Primárně to je o tom, abychom si řekli, kde se protneme. Je naprosto zásadní, abychom měli možnost ty priority komunikovat od samého začátku,“ dodal. ODS si tak připravuje půdu i pro možné opoziční působení. 

Pokud by nakonec skončila v koalici, tedy skutečně přetáhla Pospíšila a spol., potřebovala by nicméně ještě třetího do party. Buď by tedy ze svých původních prohlášení musel ustoupit Čižinský či Piráti, nebo by TOP 09 musela „kousnout“ spolupráci s ANO.

auslak ( 12. října 2018 12:14 )

V Praze teď budou stavět v každém obvodě min. jednu teplárnu - kulturáček.

tosto ( 12. října 2018 12:11 )

jentakjenkobIiha:ale Brno nezůstává pozadu

tosto ( 12. října 2018 12:08 )

Svoboda láká Pospíšila , protože on ještě nebyl u soudu.Pospíšil už má tolik funkcí jak japonská kalkulačka.

salto ( 11. října 2018 16:53 )

To je přesně repre-vzorek kavárny a sluníček

kradlous ( 11. října 2018 13:52 )

Kmotři a mafie z ODS udělají vše aby ovládli Prahu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud