Standardní, nepřekvapivé, hodnotí politici Zemanovo poselství. Babiš je spokojený

Autor: ČTK - 
26. 12. 2018
15:30

Za standardní či nepříliš překvapivé označili v anketě ČTK čeští politici dnešní vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu podle nich především shrnula své známé názory. Předseda ODS Petr Fiala ocenil varování před zpomalením ekonomického růstu, upozorňuje ale na to, že současná vláda, kterou Zeman podporuje, situaci jen zhoršuje. Předseda Pirátů Ivan Bartoš odmítl Zemanova slova, že nedávné protivládní demonstrace jsou v době svobodných voleb pohrdáním vůlí občanů. Občanská společnost má na podobné projevy právo, uvedl. Poselství si naopak pochvaluje premiér Andrej Babiš (ODS), který Zemanova slova označil za objektivní a nekonfrontační.

Zeman v projevu chválil předsedy ANO, ČSSD a KSČM, že díky nim vznikla vláda. Fiala připomíná, že právě prezident kabinet spolu s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) sestavil a udržuje při životě. „(Zeman) zopakoval svoje návrhy na povinné volby a přímou volbu starostů, které rozhodně nesdílím,“ dodal Fiala. Zeman podle něj zkritizoval občanskou společnost, média a kritiky současné koalice, ale o svých představách o budoucnosti země neřekl nic.

Fiala ocenil, že Zeman podpořil vojenské mise a varoval před zpomalováním ekonomického růstu. „Nevidí však, že 'jeho' vláda situaci jen zhoršuje a ČR nepřipravuje na budoucí výzvy. Projev nebyl překvapivý a vlastně nebyl ani vánoční. Ale na to jsme už u prezidenta Zemana tak trochu zvykli,“ konstatoval Fiala.

Bartoš letošní poselství považuje za standardní Zemanův projev. Ocenil akcent na digitalizaci a robotizaci. „Občanská společnost má na projevy právo, neboť demokracie se neredukuje jen na volby,“ uvedl k Zemanovým slovům ohledně demonstrantů. Oponuje také prezidentově glose o tom, že Čína nemusí provádět v Česku technologickou špionáž, když v zemi jezdí vlaky rychlostí 300 kilometrů v hodině. „Když jsme u té Číny, tak jim asi vlaky jezdí rychle, ale mají tam také koncentrační tábory,“ upozornil Bartoš.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje Zemanův projev za vyjádření konzistentních názorů českého prezidenta v politické i ekonomické oblasti. „Jsem rád, že ocenil roli KSČM pro stabilizaci českého politického prostředí v době vládní krize. Pokud jde o mezinárodní politiku, oceňuji odmítnutí 'špiónománie' a jen připomínám, že KSČM nesouhlasí s prezidentovým názorem na zahraniční mise armády,“ napsal Filip ČTK.

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila Zemanův projev zklamal. „Čekal jsem filozofické zamyšlení nad uplynulým rokem, ale dočkal jsem se opět jen kontroverzních vyjádření,“ uvedl Pospíšil v tiskovém vyjádření. Zeman podle něj znovu systematicky dělil společnost. „To opravdu není projev, který bych čekal od prezidenta republiky,“ dodal.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka bylo poselství uceleným shrnutí Zemanových známých názorů. „Jen to stmelující poselství nějak chybělo,“ uvedl. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek projev neslyšel. „Jsem na obědě u rodičů, takže tradičně dám přednost oslavě Vykupitelových a svých narozenin v rodinném kruhu a oželím nepochybně hluboký zážitek diváka projevu pana prezidenta,“ uvedl.

Spokojený Babiš

Prezident podle Babiše mluvil k věci a zopakoval své všeobecně známé názory na politiku, ekonomiku a náladu ve společnosti. „Jsem rád, že ocenil práci V4, se kterou se nám v rámci Evropské unie podařilo zvrátit migrační kvóty a udržet tak naši svrchovanost,“ napsal Babiš ČTK v textové zprávě.

Ministerský předseda ocenil i Zemanovu podporu české vojenské misi v Afghánistánu. Vojáci podle Babiše bojují proti teroristům a chrání bezpečnost ČR. „To je jedna z priorit naší vlády,“ dodal.

Zeman v projevu chválil předsedy ANO Babiše, ČSSD Jana Hamáčka a KSČM Vojtěcha Filipa za to, že sestavili či tolerancí umožnili vznik současného kabinetu. Babiše taková chvála potěšila. „Stejně jako to, že (Zeman) podpořil náš národní investiční plán, který tady vznikl vůbec poprvé,“ uvedl premiér.

Babiš souhlasí i s prezidentovou myšlenkou na zavedení přímé volby starostů, primátorů a hejtmanů.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
stbakbures ( 27. prosince 2018 16:00 )

Opilouš Ovar je ještí větší hov.do, než byl prezident Hácha nebo komunističtí prezidenti. Nenávidí ho polovina našeho národu a celému světu je ten plesni.ý a ješitný dědek jen k smíchu. Jsem rád, že to pochopil Trump a našeho šme.da nezve do USA, jak Ovar už několikrát avizoval. Jen by nám tam udělal ostudu.

junkiexl ( 27. prosince 2018 08:36 )

Na tej fotce s Buresem Zeman kuli oci jak tezky uchyl. Otazka zni, jestli je na chlastu nebo na koksu.

jjusa ( 27. prosince 2018 04:59 )

Jaký by měl důvod psát čím byl projev PREZIDENTA přínosný když napsal že mluvil k věci.Psát otázky to JÓ,ale v příspěvku je taky otázka a odpověď chybí té se NIKDY nedočká

jjusa ( 27. prosince 2018 04:42 )

Proč by měl být hloupý jen proto že má jiný názor než vy a souhlasí s PREZIDENTEM a kde je v příspěvku napsáno že jsou VŠICHNI Havlisti?Právě proto že NEJSOU všichni Češi hloupí jako vy a tady ti ostatní co píší o Burešprdech a Zemanoidech a další vulgarity-čím sprostší tím lepší...Těch "hloupých"s opačným názorem je většina proto taky ANO VYHRÁLO S BABIŠEM V ČELE,kdyby to bylo opačně nikdy by Babiš NEMOHL VYHRÁT VOLBY a vyhráli by kraďousové a feťáci.

PPP150W ( 27. prosince 2018 00:26 )

Když už tedy sdílíte tento názor, mohl byste nám napsat, čím byl jeho projev pro vás přínosný krom toho, že byl prost vulgarit, což se u hlavy státu tak nějak předpokládá, zatím co vy to vyzdvihujete jako přednost, patrně po předchozích zkušenostech?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa