Babiš „žehlil“ u Číňanů problém s telefony. Schůzku „propálila“ ambasáda, premiér i vláda mlčí

Autor: zst - 
25. prosince 2018
14:25

Kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE se den před Štědrým dnem sešel premiér Babiš s čínským velvyslancem. Zatímco Babiš na svých jindy bohatě zásobovaných profilech na sociálních sítích o setkání mlčel, stejně jako se zmínka o setkání neobjevila ani na oficiálních stránkách české vlády, čínská ambasáda se pochlubila fotografií ze schůzky i relativně podrobným popisem setkání. Čína podle ní například bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá v ochranu zájmů svých firem.

„Velvyslanec Zhang poukázal, že varování vydané příslušným českým orgánem, které se vůbec nezakládá na skutečnosti, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu rozhodně protestuje,“ píše se například v prohlášení na sociální síti ambasády.

Podle velvyslanectví Čína „bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem“.

Stahování telefonů z Úřadu vlády nebo ministerstva průmyslu pak Babiš podle ambasády v Praze znovu označil za „unáhlené rozhodnutí způsobené zavádějícím varováním“. Podobně se vyjadřoval už minulý týden.

Setkání bylo na žádost čínského velvyslanectví a schůzka se uskutečnila v Sokolovně v Průhonicích. Předmětem schůzky bylo prohlášení NÚKIB,“ sdělil webu Deník N premiér. 

Varování NÚKIB nesměřovalo na běžné uživatele. Úřad to uvedl po několika dnech v doplňující tiskové zprávě. Lidé, kteří používají telefon či router těchto značek, nečelí kvůli tomu žádnému zvláštnímu riziku. Situaci kolem čínské techniky probírala také Bezpečnostní rada státu. Ta zdůraznila právo úřadu varování vydat, současně ale zdůraznila, že mu nepřísluší hodnotit právní prostředí a politickou situaci jiných zemí.

Úřad minulý týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Babiš poté České televizi řekl, že společnost Huawei požádala vládu o audit. Některé úřady už ohlásily, že telefony značky Huawei přestanou využívat. Babiš nařídil, aby se zařízení této firmy zbavil i úřad vlády.

Video "Já osobně se obávám." Ministr obrany Metnar o kauze čínských mobilů Huawei: "Jsou tady firmy, u kterých je velké bezpečnostní riziko." - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

junkiexl ( 26. prosince 2018 14:08 )

Zbabela estebacka cobolska krysa Bures tento stat nekompromisne nici. Kazdy, kdo volil Burese by mel byt odsouzen za vlastizradu.

osinek ( 26. prosince 2018 11:44 )

Babiši, jde o neskutečný trapas.Kdo vládne v této zemi? Kdyby se tak choval český velvyslanec v Číně (nebo v jiné zemí) , tak by rychle musel balit kufry a ze země vypadnout! Navíc, Babiš svým jednáním poškodil důvěryhodnost vlády. Copak zde vládne nějaký čínský emisar, který, když pískne, tak si premiér sype popel na hlavu a trapně se omlouvá? Babišovo jednání bylo trapné. Tentokrát by si Poslanecká sněmovna měla "pozvat na kobereček" Babiše aby vše a národu se omluvil.

osinek ( 26. prosince 2018 11:28 )

Ten Andy Babiš se neskutečně ztrapnil. Český premiér naklusal jako malej kluk o Vánocích na kobereček, kde mu číňský emisar dal lekci o tom jak se musí česká vláda chovat (poníženě) k čínskému byznysu. Je to neskutečná ostuda. Copak je česko nějakou čínskou provincií? Copak Češi nusí naklusat, když Číňan pískne Vánoce nevánoce? Pokud to nevadí Burešovi a české vládě (doufám že se ozvou alespoň Babišův koaliční partner socani) tak by se měla tvrdě ohradit opozice. Přitom Bureš kudy chodí tudy vykřikuje jak ho v zahraničí berou, jakou má jeho slovo velkou váhu.......¨Tentokrát Babiš o svých úspěších "se skromností jemu vlastní" trapně pomlčel Co vy na to kobliháři?

aIIahakbar ( 25. prosince 2018 22:22 )

Každý nemůže být čistokrevný Vietnamec jako ty, zdenkku.

qmurq ( 25. prosince 2018 21:47 )

To se tak sešel týden od úterý do úter? Babiš se s Huawei nemazlil, všechny jejich mobily půjdou z Úřadu vlády Ráznou akcí proti mobilům čínské firmy Huawei se v úterý ve Vídni pochlubil český premiér Andrej Babiš. Zároveň ostře kritizoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKI za postup v této věci. Zjistil jsem před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč, a za Úřad vlády jsem to řešil,“ řekl Babiš. A dále, ... takže si je vláda jako nechala???????

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud