Další politik ve střetu zájmu? Transparency International má podezření u senátora a miliardáře Valenty

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
17. prosince 2018
09:26

Organizace Transparency International (TI) dnes podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Iva Valenty (za Soukromníky). Podle organizace Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1. TI podala podobný podnět i na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině Mafra, zabývá se jím městský úřad v Černošicích. Valenta se brání, že pracuje jako neuvolněný zastupitel a tedy zákon neporušuje. 

Podle TI senátor Valenta ovládá regionální televizi prostřednictvím českých a kyperských společností, což organizace dokládá potvrzeními kyperského ministerstva obchodu a výpisy z českého obchodního rejstříku. TI je přesvědčena, že se tím Valenta provinil proti českému zákonu o střetu zájmů, který zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.

TI upozorňuje, že Valenta vlastní více médií, většina z nich ale jsou internetové servery, na které se zákon o střetu zájmů nevztahuje. Organizace to považuje za mezeru v zákoně, kterou by bylo vhodné napravit.

Podezřením na porušení zákona o střetu zájmů se v přestupkovém řízení zabývají úřady v místě bydliště dotyčné osoby. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250.000 korun. Proti pokutě je možné se odvolat ke krajskému úřadu a následně ke správnímu soudu.

Podání podnětu na Valentův údajný střet zájmů podle TI dokládá, že zákon nebyl cílen přímo na Babiše, což v minulosti premiér říkal. „Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky,“ uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

Valenta: Jsem neuvolněný zastupitel - střet tedy není

Valenta jakékoliv podezření na porušení zákona o střetu zájmu odmítá, protože všechny politické funkce - kromě té senátní - vykonává jako neuvolněný zastupitel. 

„Proto v žádném případě neporušuji zákon o střetu zájmů. Bohužel mám pocit, že se Transparancy International pouze snaží vyvolat umělou kauzu a cíleně diskreditovat moji osobu. Tato organizace by si měla nejdříve zamést před vlastním prahem. Je velmi zvláštní, jak tato neziskovka nejdříve sloužila Andreji Babišovi a teď otočila o 180 stupňů, ale pořád plácá nesmysly. Nechtělo by si vedení Transparency International raději udělat pořádek ve vlastním hospodaření a vypořádat s údajnými zpronevěrami z dřívějšího hospodaření?,“ reagoval Valenta v prohlášení pro Blesk Zprávy.

Jako důkaz pak Valenta přiložil také paragraf příslušného zákona, který má doložit jeho tvrzení. 

Funkcionářem pro střet zájmů dle zákona č. 159/2006 Sb., se rozumí dle § 2 písm. p):

člen zastupitelstva obce, městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města nebo městské části hlavního města Prahy, který je pro výkon funkce dlouhodobě uvolněn nebo který před svým zvolením do funkce člena zastupitelstva nebyl v pracovním poměru, ale vykonává funkce ve stejném rozsahu jako člen zastupitelstva, který je pro výkon funkce dlouhodobě uvolněn

Valenta v říjnu pro rozhlas.cz uvedl, že svůj majetek převede nejpozději začátkem příštího roku do svěřenského fondu. Mimo jiné mu patří loterijní společnost Synot Tip či většinový podíl ve společnosti Our Media, do které spadá například regionální televize Praha TV a Brno TV1, portál Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda a jeho web Pravda.sk.

Video Senátor a hazardní král Ivo Valenta o svém vstupu do Senátu. - Blesk / Milan Kolář

TI podala podnět i na prošetření údajného střetu zájmů u Babiše. Zabývá se jím městský úřad v Černošicích, který premiéra předvolal na dnešek k neveřejnému ústnímu jednání. Podle organizace Babiš ovládá mediální skupinu Mafra, kterou vlastní holding Agrofert. Babiš se brání tím, že holding loni vložil do svěřenského fondu, podle svého názoru tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

kradlous ( 19. prosince 2018 13:02 )

Jestliže se takový lidi dostanou do senátu tak tím více pochybuji o jeho důležitosti a funkčnosti.Ta banda bere statisícové platy za to že o ničem nerozhodují.

junkiexl ( 17. prosince 2018 23:00 )

Probuh, to je Dracula?

vagen ( 17. prosince 2018 17:42 )

Krimi Valenta,aneb jak se podsveti dostalo az do Senatu !

komin ( 17. prosince 2018 17:41 )

Sve herny -kriminalni doupata chrani politickym vlivem,tenhle krimi gangster.

komin ( 17. prosince 2018 17:39 )

Odsouzeny korupcnik Ivo Valenta a clovek ,ktery pres sve bedny (automaty) znicil stovky rodin nema vubec pravo delat politiku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud