Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Berňák dával odměny za dodatečné daně, přiznali u Schillerové po úderu Kalouska

Autor: ČTK, vei - 
10. prosince 2018
07:35

Finanční úřady za letošní rok vykazují téměř 1900 odměn zaměstnancům vázaných na výši doměřené daně. Prémie jsou vypláceny za kontroly v oblastech převodních cen a daňových odpočtů na vědu a výzkum. Podle pondělních Hospodářských novin (HN) to zjistilo Generální finanční ředitelství. Informace nechala shromáždit ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poté, co finanční motivování berních úředníků kritizoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ministerstvo financí takový způsob odměňování popírá.

Kalousek se Schillerovou mluvili o odměnách za doměřenou daň začátkem listopadu v diskusním pořadu Partie televize Prima. Ministryně tento postup popřela, po pár dnech ale požádala Generální finanční ředitelství (GFŘ) o prověrku.

Podle HN pak GFŘ obeslalo všech 14 krajských finančních ředitelství i Specializovaný finanční úřad interním dokumentem s názvem Žádost o určení odměn vázaných na výši doměrků za rok 2018. V odpovědích, které mají HN k dispozici, jsou podle deníku informace o 1891 takto vyplacených odměnách, takzvaných cílových i mimořádných. Nejvíc 421 jich vykázal Jihomoravský kraj, úřad pro Prahu jen jednu, píše deník.

Ministerstvo financí takový způsob odměňování popírá. „Ze skutečnosti, že se v často dlouhém zdůvodnění odměny vyskytuje některé slovo, nelze logicky vyvozovat, že daná odměna byla na jeho základě vyplacena,“ uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec. Ministryně Schillerová nechtěla čísla komentovat s vysvětlením, že o nich neví.

Kalousek: Úředníci mohou postupovat necitlivě

Podle mluvčího GFŘ Petra Habáně z názvu žádosti o informace nelze „spekulativně“ vyvozovat závěry. „Odměny jsou přiznávány za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných a náročných úkolů,“ citují Habáně HN.

Kalousek s odkazem na své zdroje uvedl, že ve finanční správě jedním z kritérií odměn pro kontrolní oddělení je výše doměřených daní a pokut. „Pokládám to za nebezpečné, úředníci jsou pak motivováni k naprosto necitlivému přístupu,“ řekl.

Podle bývalého šéfa GFŘ Jiřího Žežulky zejména cílové odměny mohou vést k pochybnostem o nezaujatém postupu berní správy. Cílová prémie je příslibem odměny za splnění předem stanoveného úkolu. Úřady uvedly, že na výši doměřené daně jich vypsaly kolem 150, píšou HN. „Dokážu si představit, že některé firmy budou argumentovat tím, že úředníci při kontrole nepostupovali objektivně,“ řekl Žežulka.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

marmat ( 10. prosince 2018 17:05 )

jarabak:Ale pokud čtete aspoň trošku, víte, že šéfa berňáku všechny "kousky" neslučitelné s etikou stojí pozici-nééééé Ale vy jste hodně posedlý...zralý na vymítání

marmat ( 10. prosince 2018 17:00 )

Jak to po volbách pomohl Feri hodit Kaldovi lano (nepatrně přes 5%) věděli jsme všichni, že se bude 4 roky jenom producírovat a hlavně prudit !!!

pavel11 ( 10. prosince 2018 13:19 )

rumový tanečník Kalousek ty jsi náš stát připravil o stovky miliard a stále budeš perlit hnupe zlodějský.

pieero ( 10. prosince 2018 13:06 )

Musíš se naučit číst, v článku se píše o dani, nikoli o pokutě, takže pokud úředníci přišli na krácení dani, mimořádnou odměnu si zaslouží ať už o tom ministryně věděla nebo ne. Strejdo mohu říkat já tobě, možná jsem mladší.

Roman Kodet ( 10. prosince 2018 12:52 )

Koloušek byl nejhorší ministr financí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa