Babiš polibku od Junckera neunikl. A představil českou školku pro sirotky v Sýrii

16. 11. 2018
16:55

Český premiér Andrej Babiš v pátek seznámil předsedu evropské komise Jeana-Claudea Junckera s českým plánem na postavení školky a školy pro zhruba 150 sirotků v Sýrii. O plánu už ve čtvrtek jednal s českou velvyslankyní v Sýrii Evou Filipi i zástupci firmy, která by se na věci mohla podílet.

Andrej Babiš se s Jeanem-Claudem Junckerem neviděl zdaleka poprvé. Loni v prosinci však polibku od šéfa eurokomise unikl. „Žádný polibek jsem nedostal, nemá to ani logiku. Viděli jsme se poprvé a s muži se nelíbám,“ vzkázal Blesk Zprávám 16. prosince. A upozornil na to, že polibek tehdy dostal někdejší premiér Slovenska Robert Fico. Babiš si s Junckerem podal pouze ruku. Tentokrát však došlo v Bruselu na bližší kontakt.

Podle Babiše by Česko mohlo v zemi sužované občanskou válkou zakoupit pozemek, kde už nyní stojí poškozená škola. Na místě by poté za české peníze vznikla celá vesnička s ubytováním, školkou, školou, jídelnou, hřištěm a dalším potřebným vybavením.

Babiš dnes nechtěl předjímat náklady na podobný plán, ani to, kdy by mohl reálně začít vznikat. Původní plán byl koupit prázdný pozemek, z konzultací s velvyslankyní podle něj vyšlo, že lepší bude obnova školy či školky zničené válkou s dostavbou ostatních potřebných částí.

V kontaktu je Babiš podle svých slov s firmou, jejíž systém modulových staveb byl využit pro stavbu bytů pro uprchlíky v Německu či mateřské školky v ČR. Je to efektivní, není to moc drahé a umí to rychle, poznamenal premiér. Ohledně plánu je Česko podle Babiše v kontaktu také s Červeným křížem, který nabídl své představy možného společného postupu.

Video Andrej Babiš o „únosu“ syna: Je to puč Palermo a sprostá lež - Blesk Zprávy Jakub Veinlich
1080p 720p 360p

Stabilita pro Sýrii 

Sirotci by podle představ českého premiéra v areálu bydleli s perspektivou jejich postupného přesunu do náhradních rodin v Sýrii. Myslím, že syrské děti se narodily v Sýrii, jsou zvyklé na to prostředí a chtějí tam žít. My potřebujeme, aby tam měly normální život, poznamenal Babiš.

 

S Junckerem se dnes Babiš podle svých slov bavil i o celkové situaci v Sýrii. Před novináři připomněl také nedávnou pražskou návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, kteří následně v Istanbulu jednali o syrském dění s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem.

My potřebujeme, aby tam co nejdřív vznikla stabilní situace, aby tam byl mír, podotkl Babiš. To by podle něj umožnilo i evropským firmám podíl na rekonstrukci země v rámci budoucího Marshallova plánu pro Sýrii. Obnova země by pak podle něj umožnila návrat asi pěti milionů syrských uprchlíků z evropských zemí.

junkiexl ( 16. listopadu 2018 21:43 )

Prestante tomu cobolskemu gaunerovi rikat “ cesky premier” . Kdyz uz, tak “premier ceske vlady”.

zemanbures ( 16. listopadu 2018 21:04 )

Junckere, líbat takového ošklivého chlápka. Fuj!

tomik007 ( 16. listopadu 2018 19:28 )

Kterej chce taky ZAMECZEK

tomik007 ( 16. listopadu 2018 19:23 )

PRESTEHUJTE TAM "BOCIANIE HNIAZDO" a nic se stavet nemusi

zemanbures ( 16. listopadu 2018 18:28 )

A Babiš mu odpovídá: Stačí mít za kámoše prezidenta.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa