Babiš není jako Orbán, hájí Macron českého premiéra. „Není nacionalista,“ míní

Autor: zst - 
9. 11. 2018
18:45

Českého premiéra Andreje Babiše (ANO) se v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 zastal francouzský prezident Emmanuel Macron, se kterým Babiš nedávno jednal i „popíjel“ v Praze. Podle Macrona Babiš nepatří do nacionalistického proudu, který ovládl například Maďarsko, Polsko nebo Bulharsko. Upozornil na to web iDnes.cz.

„Znovu vidíme nárůst nacionalismu v Evropě,“ řekl Macron v rozhovoru. Podle něj jsou mír a prosperita, v nichž Evropa žije už 70 let, značně „křehké“. „Ale tito nacionalisté jsou voleni, pane prezidente, v demokratickém procesu. Maďarsko, Polsko, Česká republika, Bulharsko. To jsou evropské národy, které rozhodují, že tyto lidi dosadí k moci,“ oponoval mu moderátor.

„Já bych nedával Českou republiku do této situace, kdy předseda vlády je součástí skupiny zvané liberální,“ zastal se Babiše Macron a narážel tak na fakt, že hnutí ANO je členem Aliance liberálů a demokratů (ALDE).

„Premiér Babiš je politik, který pochází z občanské společnosti a který není součástí tohoto myšlenkového proudu,“ dodal francouzský prezident.

Oba státníci se v poslední době viděli hned několikrát. Před prázdninami byl český premiér ve Francii na pietním místě, kde českoslovenští legionáři přísahali věrnost vznikající republice.

V souvislosti s oslavami 100. výročí vzniku Československa byl zase Macron v Praze a kromě oficiálního jednání stihl s Babišem i téměř tříhodinovou neformální večeři. Z fotografií vyplývalo, že si dali s Babišem nejen pivo, ale i „tvrdý“, zřejmě slivovici. Druhý den se pak byl Macron podívat na výstavu francouzských malířů i na Karlově mostě.

Do třetice se během necelého půl roku uvidí Babiš s Macronem o víkendu, kdy šéf ANO vyráží do Paříže na oslavy konce první světové války.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
marmat ( 12. listopadu 2018 11:54 )

marmat:Jak je asi redakcí placena parta místních trollů ??? Nebo možná JEDEN pavouk, z kterého padají vajíčka a nemá čas jim dávat jména...natož COKOLIV číst, sledovat a učí je to, co jediné umí....nadávat na celý Svět. Vždy měla v š u d e přednost KVALITA před kvantitou !!!Zde to je FUK.Pravidla diskuze určují sponzoři.

junkiexl ( 12. listopadu 2018 00:56 )

No, to by byl ovsem vrchol drzosti od Burese: nejen , ze mrvi ceskou pudu, ceskou prirodu, ceskou ekonomiku nevidanymi zlodejinami, cesky jazyk, a jeste aby tady protlacoval slovensky nacionalismus!!?? Maccarone, drz radsi tu svou zabozrouti hubu, kdyz nic nevis. Uz na stredni skole se o tobe suskalo, zes nebyl zadny lumen, ale vsichni se te bali kvuli pomeru s vrchni ucou. Zkratka, typicky budouci politik, oportunista a vychcanek.

cezar8 ( 10. listopadu 2018 16:43 )

anonym01 - čím je člověk starší, tím více si uvědomuje, kolik času strávil zbytečně s idioty. No a ty pravděpodobně usiluješ o Nobelovou cenu....

anonym01 ( 10. listopadu 2018 10:53 )

BABIŠ vládne taky s elitou hnědých nácků SPD, rudých KSČM! KLAUSOVA Afd je dokonce proruská a protižidovská. V Německu hajluje!

anonym01 ( 10. listopadu 2018 10:48 )

on si myslí, že ho EVROPSKÁ ELITA SPASÍ. TĚCH LEVÁREN MÁ ZA SEBOU DOST a není v tom sám. Kdybychom BABIŠE NEVYLILI, BYLI BYCHOM PROTI SOBĚ. Právo platí pro všechny. Nechápu proč mají politici imunitu. VŽDYT TEN ČLOVĚK ABY NEBYL STÍHÁN, SPOJIL SE S RUDÝMA, HNĚDÝMA I KREMLEM A ČÍNOU. Voliče tím rozzlobil a tak se snaží najít oporu v zahraničí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa