Komunisté řeší volební propadák. Kritici chtějí Filipovu „hlavu“

Autor: peb, ČTK - 
19. října 2018
09:54

Výkonný výbor KSČM začal v pátek ráno v pražském sídle strany diskutovat o příčinách neúspěchu v nedávných komunálních a senátních volbách. V sobotu se mimořádně sejde také širší vedení - ústřední výbor. Předseda strany Vojtěch Filip čelí kritice i několika výzvám k rezignaci, výkonný výbor strany však předsedovu rezignaci nakonec nevyžadoval. Poslanec a bývalý místopředseda komunistů Jiří Dolejš před jednáním novinářům řekl, že KSČM potřebuje modernizaci a omlazení, které ale nelze provést zbrkle. Zatím nevidí osobnost, která by vedení strany mohla převzít.

Volební výsledky označil Filip už dříve za zklamání, výzvu k odstoupení ale považuje za irelevantní. I přes ztráty 1200 zastupitelů podle něj komunisté dopadli lépe než řada stran včetně Pirátů či TOP 09. Navíc cítí podporu z regionů. Jeho nejsilnějším kritikem je Josef Skála, který proti němu v dubnu kandidoval na předsedu, po neúspěchu ale na jiné funkce ve vedení nekandidoval a není ani členem ústředního výboru KSČM.

I Dolejš se přiklání k výměně vedení, protože staré struktury modernizaci nezajistí. Změna podle něj ale nesmí být unáhlená, ale dobře připravená. Soudí, že komunistům převzalo část levicových voličů vládní hnutí ANO, protože slyší na jeho program. Časem se podle něj ovšem ukáže, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš není schopen své sliby splnit. Špičky KSČM by měly dnes a v sobotu také zhodnotit dosavadní působení menšinové vlády ANO a ČSSD, která získala důvěru jen díky toleranci komunistů.

KSČM v obecních volbách ztratila mandáty napříč republikou. Poprvé od revoluce například přišla o zastupitele v hlavním městě. Komunisté už také nemají zástupce v horní komoře Parlamentu, letos ztratili svůj jediný senátorský mandát.

Výkonný výbor nakonec však nevyzval předsedu Vojtěcha Filipa, aby kvůli výsledkům strany v posledních volbách rezignoval. Filip to řekl novinářům po pátečním jednání výboru. Odmítl také možnost mimořádného sjezdu strany. Ani na sobotním ústředním výboru strany nehodlá požádat o důvěru, jak to má v úmyslu vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček na souběžném zasedání sociálních demokratů.

Filip Restart nepodpoří

„Žádná taková, řekl bych výzva, tam nepadla, naopak,“ uvedl Filip k hlasům volajícím po jeho odchodu z čela strany. K dřívějším vyzyvatelům patřil například bývalý místopředseda komunistů Josef Skála, který nedávno oznámil vznik platformy Restart. Výkonný výbor její existenci i aktivity podle předsedy strany jednoznačně odmítl.

„Vyslovujeme zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která postupuje v přímém rozporu se stanovami KSČM a která KSČM poškozuje,“ prohlásil Filip. Výbor se podle něj usnesl, že k vnitrostranické diskusi mají být využívány zásadně stranické orgány a organizace, zveřejňovány by měly být až jejich výstupy.

debruska ( 22. října 2018 12:58 )

Je nutné nenechat se rozpoltit tak, jak to udělali v ČSSD.To by se mnoha lidem hodilo. Říká se, "Až na konci píšťalka píská". Filipe držte to pohromadě.

kurna1 ( 19. října 2018 11:39 )

Tu celou stranu komoušů mají zrušit. To měl udělat Havel, když nastoupil jako prezident a né si povytahovat neustále padající kalhoty

Actimel ( 19. října 2018 11:18 )

Kritici chtějí jeho hlavu? Né, kritici chtějí jeho korýtko..za propad voleb nemůže Filip, ale rozmáhající se odporné chování všech ostatních stran, které vedou volební kampaně jen tím, že špiní (včetně médií). Kdo má špinavější a ostřejší lokty, tak ten vyhrává....není to o předsedovi!!!

kukukuu ( 19. října 2018 10:47 )

Ty ale budou později než jejich sjezd.

ivoadler ( 19. října 2018 10:38 )

No, skončit by měl. Nejpozději po žních.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud