Přetížení pošťáci a nízké platy. Hamáček chce dát České poště až miliardu ročně navíc

7. 8. 2018
11:26

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby Česká pošta ze státního rozpočtu místo současných 500 milionů korun mohla dostávat až trojnásobek. Novinářům to řekl v závěru své dnešní prohlídky v třídírně zásilek v pražských Malešicích. I přesto by měl podle Hamáčka generální ředitel České pošty Roman Knap přijít s plánem úspor. Česká pošta je státní podnik. Společnost s tržbami zhruba 20 miliard Kč zaměstnává asi 30 tisíc lidí.

Hamáček novinářům řekl, že pošta má dva hlavní problémy, které spolu úzce souvisí. „První je personální. Jakkoliv pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí, tak jí chybí 1300 zaměstnanců, což klade velké nároky na ostatní, kteří jsou přetíženi,“ uvedl Hamáček. Z hlediska průměrného odměňování navíc pošta zaostává.

V roce 2017 byla průměrná mzda na poště 23 895 korun, což je zhruba o pět tisíc korun méně, než je celorepublikový průměr. Zaměstnanci mají úvazek 37,5 hodiny týdně. Od letošního dubna oznámila pošta navýšení tarifních mezd o 7,1 procenta. Za poslední tři roky tarifní mzdy pošťáků vzrostly v průměru o 15 procent v celkovém objemu 2,5 miliardy korun.

Druhý problém je podle Hamáčka ekonomický. „Jakkoliv pošta letos hospodaří vyrovnaně, je to za cenu nízkých mezd. Pokud chceme motivovat zaměstnance a získat jich více, je třeba dostat do České pošty více peněz,“ uvedl Hamáček. Knapovi zadal, aby přišel s plánem úspor, celkově však podle něj pošta uspořila už přes sedm miliard a nemá kde brát.

Pošta měla původně prostředky na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Tzv. kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat. Od roku 2015 vláda systém změnila s tím, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu. Maximální částka se ze 700 milionů za rok 2015 snížila na letošních 500 milionů korun.

Hamáček chce ve Sněmovně prosadit, aby se částka až ztrojnásobila. „Budeme jednat o změně zákona a navýšení limitu, který je v současné době 500 milionů korun až k 1,5 miliardy korun,“ uvedl. Změnu by si přál prosadit co nejrychleji, ideálně letos, ale byl by rád i za počátek příštího roku.

Pošta příspěvek od státu započítává do svého hospodaření. Přesto loni firmě klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Podnik provozuje 3200 poboček, z nichž je část ztrátová. Zhruba 500 pošt již převedl na partnerské provozovatele.

Pošta roky doručovala dopisy do „mrtvé“ schránky:

Video Pošta roky doručovala dopisy do „mrtvé“ schránky. - Zbyněk Schnapka
1080p 720p 360p

 

offline ( 7. srpna 2018 22:46 )

Ty ***e bys tam nevydržel makat ani den, tak drž tu svou nevymáchanou držku a neotírej se o slušné lidi.

honzazchaIoupky ( 7. srpna 2018 17:09 )

přetíženej pošťák zní stejně blbě jako pracovitej cikán

bullshit ( 7. srpna 2018 13:04 )

Je to jak za socialismu: Odměna za práci je podle množství, kvality a společenského významu vykonané práce. Doručovatelka obtěžkána 15 kily letáků a dopisů dělá sice dobře a kvalitně ale společenský význam je nepatrný a tak bere málo. Ředitel dělá mizerně,fláká se ale společenský význam je nedozírný a tak bere stovky tisíc. Je to přeci jasné. Jinak opět přidávají ve státní sféře 10%. Vždy si říkám, kdy to padne na ústa ale tisk peněz zatím funguje dobře.

Actimel ( 7. srpna 2018 12:49 )

Hamáčku, můžeš tam dát i dvě miliardy a bude to ještě horší!!! Manažeri si rozebou prémie, něco se utopí v režii (auta, PHM, atd...) a na poště se za přepážkou budou pořád ***t a vnucovat vaše přitroublé na nepotřebné služby navíc..jdu vyzvednout balít a ona mi cpe kdo ví co!!! Člověk tam stojí jak trubka hodinu než se dostane na řadu a to mají všude svítící tabule, milion čísel, že se ani neví co vlastně mám či nemám zmáčknout!!!

pomnenka ( 7. srpna 2018 12:47 )

Snizit prebujelou administrativu, snizit pocet manazeru, snizit jim platy a odmeny, zrusit poradce poradcu, dozorci radu, ktera je podle mne k nicemu, zasednou, problemy nevyresili, ale chechtaky maji jiste za to sezeni a vite o kolik by mohli zvysit platy dorucovatelkam a lidem u prepazek z kazdeho usetreneho milionu. Pan Hamacek rozdava jak ze sveho, ekonom k pohledani.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa