Hamáček je pro vládu ČSSD s ANO, řekl Zemanovi. Jenže Babiš straně dál vadí

1080p720p360p
Autor: ČTK, jmik - 
27. 2. 2018
18:15

Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý informoval prezidenta Miloše Zemana o tom, že sociální demokracie chce jednat o přímé účasti strany ve vládě s hnutím ANO. Na středeční schůzce s ANO chtějí sociální demokraté mluvit o programu, nikoliv o personálních otázkách, řekl Hamáček novinářům po setkání s prezidentem v Lánech.

Šéf sociální demokracie se chce ve středu předsedy ANO Andreje Babiše zároveň zeptat na nedávné kroky jeho kabinetu v demisi, jako bylo odvolání některých ředitelů nemocnic nebo tlak na ředitele Generální inspekci bezpečnostních sborů Michala Murína. „Tyto kroky ve mně důvěru nevzbuzují, protože je to vláda bez důvěry,“ řekl Hamáček a doplnil, že podle něj byla zmíněná rozhodnutí vlády navíc vágně odůvodněna.

Jednání o účasti na vládě dal zelenou sjezd

Špičky hnutí ANO a ČSSD se sejdou k druhému jednání o případné nové vládě ve středu odpoledne. „Budeme se bavit hlavně o programu, to jsme také panu prezidentovi sdělili. A na závěr jsme pana prezidenta informovali, že forma, kterou sociální demokracie prosazuje a bude o ní nadále vyjednávat, bude forma přímé účasti sociální demokracie ve vládě,“ uvedl šéf strany. Zeman na nedávném sjezdu sociální demokraty od přímé účasti ve vládě zrazoval. Hamáček ale zopakoval, že k jednání o přímé účasti ve vládě dostalo nové vedení strany mandát právě na tomto stranickém sjezdu.

Video Zeman rázně na sjezdu ČSSD: Nebuďte podrazáky a jděte do vlády. - Blesk - Lukáš Červený
720p 360p

S ANO nejprve o programových prioritách

Hamáček a místopředseda strany Jiří Zimola na zhruba dvouhodinové schůzce Zemana také seznámili s okruhy programových priorit, na kterých strana trvá a se kterými půjde na jednání s ANO. Přesné znění těchto priorit podle Hamáčka ale dostane jako první Babiš.

Samotná účast Babiše, který čelí trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu, ve vládě je podle Hamáčka pro ČSSD stále problémem, ale na středeční schůzce o tom nechce jednat. Chce diskutovat o programu a očekává, že v dalších dnech se pak sejdou expertní týmy obou stran a budou probírat konkrétní priority a jejich možnou přijatelnost.

Hamáček současně doplnil, že spolu se Zimolou a prezidentem dnes probrali různé povolební varianty a sdělili mu i dojmy z první schůzky mezi novým vedením sociální demokracie a premiérem v demisi Babišem. Prezidentovi zároveň slíbili, že ho budou o situaci pravidelně informovat.

Video Hamáček po setkání s prezidentem v Lánech 
1080p 720p 360p

 

 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
cezar8 ( 27. února 2018 20:15 )

Podle intelektualní kvality příspěvku a kreativity v urážení a současné impotence myšlenkové asi budeš na tom velmi zle. Kam na to chodíš, Eisteine? Musím se jen smát...

tomik007 ( 27. února 2018 19:56 )

Divize roztleskavaczu agrofertu v akci

Samo ( 27. února 2018 19:35 )

Vy jste tomu dal korunu se svým tvrzením, že Zeman ne nejlepší prezident a Babiš je nejlepší premiér od roku 1989. Je to úplně opačně, ti dva na nejvyšších postech jsou to nejhorší co nás mohlo potkat a ví to každý člověk, který uvažuje racionálně a dovede si věci logicky vysvětlit.

moiaza ( 27. února 2018 19:03 )

Zdenekk, dej si koblížek, nebo Ti praskně cévka.Ještě si stále nerozdýchal Drahoše?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa