Hamáček: Babiš mi gratuloval. Ale trestně stíhaný politik ve vládě je problém

Autor: Jakub Veinlich - 
19. února 2018
05:00

Vláda bez trestně stíhaného politika a určení sociálně demokratických priorit. Takové podmínky má vyjednat nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček se šéfem ANO pro případnou účast sociálních demokratů na vládě. Hamáček v rozhovoru pro Blesk Zprávy zmínil, že mu premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) zatím jen gratuloval, na společném jednání se musí teprve dohodnout. Babiš straníkům oranžové růže ale vzkázal, že na jeho účasti v kabinetu hnutí ANO trvá. Definitivní rozhodnutí pak mají říct členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu.

Sjezd schválil podmínky, za kterých máte vyjednávat s Andrejem Babišem případný vstup do jeho nové vlády, popřípadě alespoň podporu kabinetu. Už jste se s premiérem v demisi spojil? Kdy se potkáte?

Žádná formální komunikace s Andrejem Babišem neproběhla. Jen jsem od něj dostal SMS zprávu, kde mi gratuloval ke zvolení. Očekávám, že v pondělí, nebo v úterý to zformalizujeme a zkusíme se dohodnout na prvním termínu společných schůzek.

Video Jan Hamáček bude v příštích dnech vyjednávat s Andrejem Babišem podmínky ČSSD pro vstup do vlády nebo alespoň její podporu. - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

S čím tedy na ta vyjednávání za ČSSD půjdete?

Nejprve se chceme bavit o programu, protože hnutí ANO se odkazuje na programové prohlášení vlády, které je ale takovým švédským stolem, tedy výsledkem vyzobávání priorit programů jednotlivých stran. My bychom ale byli rádi, abychom si naše priority mohli určit sami. Současně se chceme zeptat hnutí ANO, jak vidí to, co sjezd pokládá za velký problém, to znamená účast trestně stíhaných politiků v případné vládě.

Ve svém projevu jste říkal, že začnete pracovat hned příští den po svém případném zvolení. Co tedy bude vaším prvním úkolem, jak budete chtít konsolidovat a možná restartovat sociální demokracii.

Jdeme pracovat už teď hned po našem rozhovoru. Sejdeme se s Jiřím Zimolou a řekneme si plán práce na tento týden, jak jsem říkal, máme strašně moc práce a strašně málo času. Určitě to bude o nastavení vnitrostranické komunikace, příprava jednání o vládě a také diskuse s naším senátorským klubem, případně s našimi zastupiteli a příprava senátních a komunálních voleb.

Video Hamáček a Zimola přebrali kormidlo ČSSD - Lukáš Červený

Milan Chovanec neuspěl při volbě předsedy ČSSD. Chtěl byste ho mít, byť to teď odmítá, i přesto ve vedení? Přece jen má čas na rozmyšlenou a to do 7. dubna, kdy bude sjezd pokračovat?

Nebudu komentovat jednotlivá jména, to jsou nominace z jednotlivých krajů a 7. dubna delegáti rozhodnou.

Video Hamáček a Zimola na společném vystoupení před novináři - Lukáš Červený

halba ( 19. února 2018 16:42 )

A kdyz odsouzeny a na rychlo sehnany nahradni poslanec hlasuje o cirkevnich restitucich, aby bylo 101, jde po hlasovani rovnou do lochu,to je v cajku?

11karel11 ( 19. února 2018 12:58 )

Kolik zmetků za 28 let sedělo v parlamentu a vládě a komu to vadilo. Kdo nezneužívá EU dotace. I soukromnící a firmy v celé zemi. To byste se jen a jen divili.

11karel11 ( 19. února 2018 12:55 )

Běžte do vlády a nedělejte drahoty, nebo vám to vyfoukne někdo jiný.

balika ( 19. února 2018 12:40 )

Chovanec je ta správná krysa, ten je schopen všeho. Bylo by zajímavé, aby ještě více zazpíval.

antonin1 ( 19. února 2018 12:34 )

soudruhu Hamáčku nevnucuj se bo nejsi vítán! Hamáčku seš jenom copie soudruha BOHŮŠKA!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud