Pátek 23. říjen 2020
Svátek slaví Teodor, zítra Nina
Oblačno 17°C

„Bojujeme o přežití.“ Hamáček chce jít do čela ČSSD, skandál měl jediný

Autor: simao, ČTK - 
10. ledna 2018
05:15

Saháme si na samé dno, cesta zpět na vrchol nebude snadná, upozorňuje členy ČSSD Jan Hamáček. Sám se chce na únorovém sjezdu ucházet o post předsedy. Skaut s přezdívkou Vrtul prý zareagoval na výzvy několika okresních organizací i jednotlivců. Podle politologa Lukáše Jelínka je Hamáček politikem, který může ČSSD pomoci. I proto, že není zatížen skandály. Měl vlastně jediný výrazný. Když Sněmovnu řídil poté, co si dal podle svých slov dva panáky.

„Bojujeme o přežití a k tomu je třeba, aby všichni, kterým na ČSSD záleží, zapomněli na osobní neshody a začali táhnout za jeden provaz,“ uvedl Jan Hamáček ke své kandidatuře na předsedu strany.

„Nelze si nic nalhávat – sociální demokracie je ve špatné situaci. Dříve sebevědomá a silná strana si nyní sahá na samé dno. Každý za současný stav neseme větší či menší díl viny. Nemá ale smysl se vracet neustále k tomu, co bylo, co se udělalo špatně či dokonce někoho umlčovat nebo vylučovat,“ doplnil.

Politolog: Může pomoci v kritickém období

Plusem pro Hamáčkovu kandidaturu je podle expertů to, že se nyní vůbec někdo rozhodl otevřeně vystoupit a projevit své ambice. Že si o funkci řekl.

„Je dobré, že se konečně někdo odhodlal zveřejnit svoji kandidaturu na předsedu. Před minulými sjezdy už jsme tady touto dobou vždy věděli, kdo ze sociálních demokratů bude kandidovat a tentokrát to bylo všechno zahalené mlhou. Spekulovalo se tak leda maximálně o možné kandidatuře Milana Chovance,“ upozornil Blesk Zprávy politolog Lukáš Jelínek.

Podle něj má Hamáček šanci pomoci straně překonat nejkritičtější období. „Samozřejmě tím velkým mezníkem budou podzimní komunální volby. Sociální demokraté potom v roce 2019 na dalším volebním sjezdu budou mít možnost posoudit, jestli je to optimální předseda, nebo jestli pokračovat v tendenci hledat někoho dál – a třeba i zvenčí,“ podotkl Jelínek.

„Na toto překlenovací období v té poměrně dost rozdrásané straně, kde se i v tuto chvíli objevuje celá řada sporů a neshod, by byl Jan Hamáček dobrý kandidát,“ míní Jelínek.

Místopředsedou už za Sobotky

Hamáček se cílem postavit sociální demokracii zpět na nohy netají. Na dotaz Práva, zda vnímá spoluzodpovědnost za poslední volební debakl, zareagoval slovy: „Byl jsem členem vedení sociální demokracie, to je pravda. Nechci komentovat, jak probíhala jednání nejužšího vedení. Zaznívaly tam různé názory. Nicméně vždy se rozhodovalo v hlasování a rozhodnutí, které padlo, jsme pak všichni členové grémia drželi. Jsem přesvědčen, že mám ČSSD co nabídnout. Vedl jsem Sněmovnu, jsem schopen vést politická jednání.“

Politolog Jelínek souhlasí, že jde v případě Hamáčka o politika spjatého se „Sobotkovskou érou“, protože „byl členem Sobotkovského vedení zodpovědného za předchozí období“. Hamáčka však označuje za zkušeného politika, který je i v sociální demokracii přijímaný celkem vstřícně různými proudy a skupinami.

Hamáček jako muž bez větších skandálů

Právě schopnost stmelovat a komunikovat se všemi je Hamáčkovým hlavním esem. Není vnímán jako kontroverzní politik.

„Je to typický diplomat. Konsenzuální politik, který má tendenci spíše dávat lidi dohromady a zklidňovat spory. Není to žádný politický radikál. Na jedné straně by ČSSD navenek potřebovala někoho, kdo bude ostřejší, výraznější, ale dovnitř potřebuje někoho, kdo dokáže mluvit s ledaským ve své straně,“ upozornil Jelínek.

„I veřejnost Hamáčka vnímá celkem jako politika relativně mladého, bezkonfliktního, bez skandálů, kauz a afér, což si myslím, že je pro sociální demokracii hodně důležité,“ dodal politolog.

Hamáček se i díky tomu, že byl v minulé Sněmovně jejím předsedou, stal bez problémů v nové Sněmovně jedním z pěti místopředsedů. Jeho kvality ocenila i opozice. Během vedení Sněmovny Hamáčkem došlo však i na kontroverzní moment jeho kariéry. To když v roce 2015 řídil schůzi pod vlivem alkoholu. Později přiznal, že si dal dva panáky slivovice.

Video Opilý předseda Hamáček ve Sněmovně - PSP

Zasloužilý skaut Vrtul se omluvil

„Mě ta situace, která se stala 18. června, velmi mrzí. Odpoledne, než jsem šel tu schůzi řídit, jsem se necítil úplně dobře. Dal jsem si dva panáky slivovice. Neuvědomil jsem si v tu chvíli, že jsem bral a beru léky na bolest v zádech. To k té únavě mohlo přispět… Jednalo se z mojí strany o ojedinělý exces. Už minulý týden jsem jako formu omluvy poukázal deset tisíc korun na dobročinné účely,“ řekl poté pro iDNES.cz.

Hamáček je vedle toho zasloužilým skautem s přezdívkou Vrtul. V předvolebním pořadu Osoba blízká proto vystoupil v klubovně 8. oddílu boleslavských vodních skautů. 

Video Jan Hamáček: Osoba blízká - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička

Na Hamáčkův vrub padá ještě jedna kontroverze – a to ohledně „omluvného“ česko-čínského prohlášení, které podepsal Hamáček právě coby předseda Sněmovny. Podpisy však připojili i prezident Zeman, tehdejší premiér Sobotka či šéf Senátu Milan Štěch. A to poté, co Daniel Herman (KDU-ČSL) ještě coby ministr kultury přijal v Praze tibetského duchovního vůdce dalajlamu.

Zimola popřál férový souboj bez faulů

Hamáček se svou kandidaturou na předsedu přišel poté, co se objevila platforma v ČSSD, která vyzývá k záchraně strany. Jejími hlavními postavami jsou Michal Hašek či Jiří Zimola.

Místopředseda Hamáček odmítá, že by právě vznik platformy motivoval i jeho k tomu, aby vystoupil ještě více do popředí a šel sám s kůží na trh. „Takováto rozhodnutí se nedělají přes noc,“ řekl Právu Hamáček, aby dodal: „Impulsem nebylo představení platformy, ale rozhodnutí mé domovské organizace mě podpořit.“

Video Michal Hašek a další pučisté založili diskusní platformu. ČSSD je podle nich nad hrobem a ve smrtelné agonii… - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Jiří Zimola, který během oznámení o vzniku platformy v rámci ČSSD po boku Michala Haška nechyběl, popřál přitom nyní Hamáčkovi, aby jeho odvaha posílila ČSSD. A v boji o funkci se mu vyhnuly obvyklé stranické fauly.

„Přeju Honzovi Hamáčkovi, aby absolvoval férový souboj bez obvyklých stranických faulů a aby i díky jeho odvaze vzešla ze sjezdu ČSSD posílena,“ vzkázal Zimola. Sám patří ke kritikům nynějšího vedení ČSSD. Podobně se v pondělí vyjádřil i bývalý místopředseda strany Hašek.

Bude ČSSD vyjednávat znovu s ANO?

S pomocí nového uskupení chtějí stejně jako Hamáček také Hašek a spol. zastavit propad ČSSD. Usilují však mimo jiné o přímou volbu předsedy strany a chtějí, aby o případném vstupu do vlády přímo rozhodovali členové strany.

S tím souhlasí i Hamáček. Také on by prý stál o to, aby výsledek jednání vedení ČSSD v takovém případě zamířil na posouzení členské základně. „Pokud vláda nezíská důvěru 10. ledna, tak bude zahájeno nové jednání. Mám za to, že by nové vedení ČSSD mělo k tomu jednání mít mandát sjezdu. Tedy pokud sjezd rozhodne, že nové vedení má ta jednání vést, tak by je vést mělo,“ podotkl.

Další uchazeč: Miroslav Krejčík

Vedle místopředsedy Sněmovny Hamáčka chce na předsedu ČSSD kandidovat podle serveru Deník.cz také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Sociální demokraté budou volit nové vedení na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové. Svolali ho po neúspěchu v loňských říjnových volbách, po kterých má před tím nejsilnější strana Sněmovny pouze 15 poslanců.

Na loňském březnovém sjezdu ČSSD v Brně funkci předsedy strany obhájil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a ve vedení ho doplnili ostatní kandidáti, které podporoval. Sobotka však už v polovině června kvůli klesajícím volebním preferencím funkci stranického lídra opustil. ČSSD místo něj vede statutární místopředseda Milan Chovanec, volebním lídrem se stal Lubomír Zaorálek. Sobotka později oznámil, že nemá ambici vrátit se do vedení ČSSD, do vedení strany nebude kandidovat ani Zaorálek, který to vnímá jako vyvození vlastní zodpovědnosti.

Všechny kandidáty na předsedu ČSSD najdete zde

hejhej ( 10. ledna 2018 16:37 )

Hamáček byl podržtaška Sobotky -demise-nedemise, ten nebuse schopný zvednou socany ze dna. Chce to silnou osobnost.A pokud se budou stále v ČSSD vyskytovat jeji pohřebáci: Sobotka, Chovanec, Zaorálek, jsou bez šance.

moiaza ( 10. ledna 2018 10:14 )

Ona ČSSD v podstatě neví co chce. Lidí je hodně, koryt málo. Udělali sprostý podraz na Babiše a mysleli si, že tím vyhrají volby. Jenže Sobotka se pouze zesměšnil a ČSSD tím podrazem poslal do suterénu.Nyní by chtěli vládnout, ale jejich kecy před volbami, (s Babišem do vlády nepůjdeme) jim brání u Babiše prosit. Je to v podstatě dětské trucování. Až se ČSSD rozmyslí co vůbec chce, půjde opět nahoru. Jenže mezi tím může klesnout mezi nevolitelné.

illyria ( 10. ledna 2018 10:13 )

Hamáček? Hamáček kdo? Takový ten bezvýrazný křeček v pozadí... Zrovna pan Hamáček, který má skoro stejně charisma jak pan Sobotka (dobrá o trošku víc) by měl zůstat v pozadí, protože straně voliče nepřinese... Osobně si myslím, že z těch známějších politiků ČSSD má jedinou šanci Zimola, zbytek je bezbarvá, bezcharismatická šeď narcistních politiků...

ivoadler ( 10. ledna 2018 10:03 )

Už jsem myslel, že se v ČSSD nenajde chlap, který by řekl, budu kandidovat na předsedu. Sice nejsem sociální demokrat, ale u mně si Hamáček těmi dvěma panáky rozhodně neublížil. Politika parlamentních stran se dostala do slepé uličky: vládě ANO důvěru nedáme, my chceme většinovou vládu. Kde ji ale vzít, když bez ANO to nejde? Nevím, jestli si to uvědomují politici, ale začínají si to uvědomovat voliči.

kukuku ( 10. ledna 2018 09:40 )

Že s Babišem nepůjdou, to vykřikovali i po volbách a vykřikují to dosud. Vyléčí je jenom reálná hrozba předčasných voleb.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud