Nespokojení pošťáci předali Babišovi petici: Ať stát platí základní poštovní služby

19. 3. 2018
12:39

Odboráři České pošty v pondělí předali petici za úhradu nákladů základních poštovních služeb státem premiéru v demisi Andreji Babišovi (ANO). Podepsalo ji téměř 14 000 z 30 000 zaměstnanců podniku. ČTK o tom informovala předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová.

Česká pošta má podle autorů petice zákonem uložené povinnosti, které vzhledem k rozsahu a vysokým nákladům jsou pro ni velkou ekonomickou zátěží. Náklady ročně přesahují dvě miliardy korun, ale stát přispívá maximálně čtvrtinou. Česká pošta tak tyto ekonomicky nevýhodné služby hradí z velké části sama. Nedostatek peněz pak nejvíce pociťují zaměstnanci, kteří pracují za nízké mzdy a často ve špatných pracovních podmínkách.

Průměrná mzda zaměstnanců pošty je necelých 24 000 Kč, zatímco celorepublikový průměr byl loni zhruba 29 500 korun. Platy v České poště jsou nízké přesto, že za poslední tři roky mzdy zaměstnanců podniku vzrostly zhruba o 13 procent.

Pro zaměstnance České pošty je nezbytné, aby stát spravedlivě přistupoval k poštovním službám obdobně jako k službám v autobusové a železniční dopravě a hradil také náklady na základní poštovní služby, uvedla Budweiserová.

„Stávající výše limitu úhrady čistých nákladů na základní poštovní služby stanovená zákonem je nedostatečná a neporovnatelná s jinými odvětvími. Základní poštovní služby maximálně 0,5 miliardy Kč, Správa železniční a dopravní cesty 13 miliard Kč, České dráhy 14 miliard Kč, autobusoví dopravci 4,5 miliardy ročně. Pro změnu této situace je nezbytná úprava zákona o poštovních službách,“ dodala.

Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, který petici sestavil, je největší odborovou centrálou na poště s více než 9000 členy.

Video Babiš je kandidátem "až do smrti". Rýsuje se vláda s ČSSD a podporou KSČM, ODS ho opět odmítla - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa