Špidla si notuje s Babišem: Komunisté jsou demokratičtí. Vládu s ním vítá

17. 7. 2018
14:00

Expremiér a bývalý šéfporadce premiéra Bohuslava Sobotka Vladimír Špidla (oba ČSSD) vnímá novou vládu pozitivně. Podle něj je dobře, že se sociální demokracie k tomuto kroku odhodlala, jelikož všechny možnosti dlouho rozmýšlela a nakonec se rozhodla udělat to nejlepší pro Česko. Podpora komunistické strany problém není, jelikož jde o demokratickou stranu fungující už 30 let v demokratickém systému. Z dlouhodobého hlediska jí ale nevěří, stále je podle něj možnost, že doufá v novou revoluci. Špidla to řekl v rozhovoru pro pořad Štrunc!

Sociální demokracie je podle Špidly, jejího bývalého předsedy, strana v přerodu. Během minulého volebního období neměla jasný profil, a i když je to v současné době lepší, stále ho nemá. Důležitý pro ni bude příští sjezd. Aktuální předseda Jan Hamáček každopádně provedl pozitivní kroky a další budou následovat, doufá Špidla.

Pozitivním krokem byl podle něj například vstup ČSSD do vlády. Strana dlouho rozmýšlela, zda je to správná cesta, a nakonec se rozhodla, že je to nejlepší možnost pro republiku. Doslovně pohlídat premiéra Andreje Babiše (ANO) ale nebude možné, „jde o to, že lze některé věci formulovat nebo uklidnit,“ říká expremiér.

„Komunistům se ale nedá věřit“

Špidlovi nevadí ani podpora komunistů současné vládě. „Nepřímá podpora komunistické strany už nehraje žádnou velkou roli,“ vysvětluje bývalý premiér a dodává: „Komunistická strana je už 30 součástí politického systému v Česku, který je demokratický. Působí v demokratických volbách a naše vnitřní stanovy nedovolují, aby tu působila nedemokratická strana.“

Video Babiš má pravdu, KSČM je demokratická strana. Vláda s ANO je v zájmu Česka, říká Špidla - INFO.CZ
1080p 720p 360p

Babiš podle něj měl pravdu, když uvedl, že KSČM je demokratická strana. To ale neznamená, že se jí dá věřit. Špidla několikrát zopakoval, že proti ní má výhrady a nevěří jí. Podle něj je možné, že stále čeká, až nastane příležitost provést nový převrat a vrátit staré časy.

Kritika opozice k podpoře komunistů je podle Špidly pokrytecká. „Už Miroslav Kalousek u nich hledal oporu, Václav Klaus u nich hledal oporu, jinak by se nestal prezidentem,“ vysvětloval expremiér. Nejvíce pokrytecké podle něj bylo chování ODS.

K nejmenování kandidáta ČSSD a europoslance Miroslava Poche ministrem zahraničí říká, že chování prezidenta Miloše Zemana je na ústavní žalobu. Zda se ale Poche někdy skutečně stane ministrem zahraničí, netuší. „To se musí odehrát jako dohoda mezi ústavními činiteli,“ říká bývalý premiér.

Další zprávy najdete na webu Info.cz

zdenek43 ( 17. července 2018 20:46 )

...že největší důchody v ČR dnes stále pobírají bývalí tajemníci KSČ, kádrové rezervy UV KSČ, estébáci a další prominenti komunistické diktatury, zatímco ti, kdo dřeli ve fabrikách nebo byli v odboji stěží přežívají? .... 70 % seniorů vychází jen s důchodem s obtížemi,“ řekl Blesk.cz hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Podle něj se až 43 % penzistů nedokáže „poprat“ s nečekaným výdajem 10 tisíc korun.....

zdenek43 ( 17. července 2018 20:40 )

Nejvyšší důchod přesahuje 100 tisíc korun a pobírá ho jeden člověk. Dalších přibližně 90 seniorů bere starobní důchod v rozmezí od 40 do 90 tisíc korun......vedle toho nad 18,000 korun jich je bezmála 23 tisíc duchodcu...... + + + 5. 2018 - Průměrný starobní důchod činil k 31. březnu 12 347 korun + + + Ke konci roku 2017 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v ČR 2 895 963 důchodců ....expremiér Vladimír Špidla se penze rozhodně bát nemusí. Jeho důchod totiž bude činit závratných 130.000 korun...... nejvyšší p e n z e někdejší eurokomisař a expremiér Špidla, který bude brát důchod z Bruselu 110.000 korun a k tomu ještě českou penzi ve výši zhruba 20.000. Druhým politickým důchodcem-boháčem, alespoň podle dostupných informací, je exministr průmyslu Miroslav Grégr , přezdívaný atomový dědek. Měsíčně si údajně přijde na zhruba 50.000 korun......„Ježíši! To ani nevím, jestli důchod pobírám,“ tvrdil v minulosti zaskočený kníže a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Muž s odhadovaným majetkem až 4,5 miliardy korun se přitom s penzí 46 916 korun umístil na třetím místě žebříčku........

tenco ( 17. července 2018 16:26 )

Bože chraň nás před tímto socanským hovadem a pošťákem z Jindr.Hradce s důchodem 100 000 za pět let práce v za sra ným Evropským parlamentu

bullshit ( 17. července 2018 16:12 )

Po Burešovi je Špidla na druhém místě co se týče vy.chcanosti a podrazáctví...Další odborník do vlády, podobně jako ministři spravedlnosti.

krista2018 ( 17. července 2018 15:50 )

máte pravdu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa