Místopředseda ČSSD se v televizi pustil do KSČM: Ministry nám lustrovat nebudou

Autor: jer, ČTK - 
13. 5. 2018
13:00

ČSSD nebude uzavírat žádnou písemnou dohodu s KSČM, zajištění podpory pro menšinovou vládu je na hnutí ANO. V pořadu Partie televize Prima to v neděli řekl místopředseda sociálních demokratů Martin Netolický. Podle něj také komunistům nepřísluší hodnotit ministry, které by do případné koaliční vlády vyslala jeho strana, protože to nebude KSČM, kdo ponese vládní zodpovědnost. ČSSD jedná s ANO o vytvoření menšinové koaliční vlády, kterou by ve Sněmovně tolerovala KSČM.

„Podporu pro menšinovou vládu ČSSD a hnutí ANO, pokud vznikne, by měl zajistit hlavní partner, který vyhrál volby, to znamená (předseda ANO) Andrej Babiš. Ten by měl tu dohodu podepsat. Takže Andrej Babiš ať s komunisty jedná,“ řekl Netolický. Očekává, že se na základě jednání ANO s KSČM dozví, co Babišovo hnutí KSČM za toleranci vlády slíbilo.

Odmítl zároveň, aby komunisté mohli nějak zasahovat do nominací ČSSD do případné vlády. „Není asi standardní, aby strana, která stojí mimo tu dohodu, lustrovala členy vlády, kteří nesou vládní zodpovědnost,“ řekl. Základem pro toleranci vlády ze strany KSČM podle něj musí být program.

O tom, zda ČSSD do vlády v ANO vstoupí, rozhodne vnitrostranické referendum, které potrvá od 21. května do 14. června. Netolický v neděli řekl, že nebude veřejně prozrazovat, jak bude v referendu hlasovat, aby neovlivňoval ostatní straníky. Podotkl však, že Babišovy výroky často posilují ty sociální demokraty, kteří vládní angažmá odmítají. Zmínil to v souvislosti s Babišovými pátečními slovy o možnosti předčasných voleb v případě, že by ČSSD vládu odmítla.

Video Babiš: Zeman dostane definitivní text nové koaliční smlouvy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Netolický Babišova slova o předčasných volbách označil za výhružku, zároveň ale upozornil, že jejich uspořádání není jednoduché, protože pro ně nejsou splněny podmínky. „Máme ještě dva pokusy o sestavení vlády. Ten druhý ještě nenastal, pan Andrej Baiš není premiér ve druhém pokusu, je premiér v demisi,“ řekl. Upozornil, že prezident Miloš Zeman může pověřit sestavením vlády někoho jiného než Babiše, například jiného představitele hnutí ANO.

Za výhružku všem politickým stranám považuje Babišova slova o předčasných volbách i místopředseda SPD Radim Fiala, který s Netolickým diskutoval v Partii. „Pan premiér v demisi vyhrožuje, ale jen z toho důvodu, že není schopen vyjednat žádnou vládu,“ řekl. „Je to trochu jeho selhání jako hlavního vyjednavače vítěze voleb hnutí ANO, že ta vláda dodnes není,“ řekl Fiala.

Doporučujeme
joudajoudovy ( 14. května 2018 13:48 )

socanku!!! zdravim tvoji partu ze soros aspen clubu.....

satanas ( 14. května 2018 09:30 )

VLastne nefandim nikomu, me se to uz davno netyka, v Cesku neziji, me staci nenavidet ty, co slibili blahobyt a Cesko dostali uplne na dno..Pamatuju hodne,,ale tyhle musim nenavidet!

satanas ( 14. května 2018 09:26 )

KUwa,,pustte si na CT1,porad 168 hodin..Tam uvidite krom "OBjektivni " reportaze o Foldynovi tak i ukazku toho,,kam to "Demokrati" za tricet let dotahli..Mamy nemaj na jidlo pro deti,,nemuzou si dovolit lednicku,,a dalsi..A tady si nekdo troufa utocit na komunisty?

satanas ( 13. května 2018 16:58 )

NA chudy kapitalisty a jejich delnictvo je treba prisnost!

borys ( 13. května 2018 15:38 )

Zbytek socanů zmizí za svými přeběhlíky do ANO, tak raduješ se z čeho?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa