Koblihy před Sněmovnou a Babišův extra dlouhý projev: Začal s „pokorou“, vršil sliby

Autor: ČTK - 
11. 7. 2018
12:35

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil před poslanci při dnešním jednání o vyslovení důvěry vládě ANO a ČSSD program kabinetu „velice dobrým“, odpovídá podle něho situaci v zemi. Vyjmenoval šest hlavních priorit, které potom blíž popisoval. Slíbil investice i růst například důchodů, platů učitelů a obranných výdajů, a naopak snižování státního dluhu. Babiš řečnil zhruba jednu hodinu a 40 minut. Před Sněmovnou mezitím odpůrci rozdávali koblihy.

V prosinci při jednání o důvěře jeho jednobarevné menšinové vládě ANO mluvil před Sněmovnou asi 50 minut. „Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi,“ zdůraznil premiér. Totéž podle něho kabinet učiní i pro to, aby Česko prosperovalo. Zároveň vyjádřil pochopení k očekávané kritice opozice.

„I kdybych řekl, že zítra tady bude Švýcarsko, tak budete hlasitě protestovat,“ prohlásil, ale zároveň poznamenal, že kabinet se nebude chovat arogantně a bude chtít s opozicí spolupracovat třeba v zahraniční politice, digitalizaci nebo na urychlení výstavby dopravních projektů.

Babiš v úvodu řekl, že před Sněmovnu předstupuje s programovým prohlášením „s pokorou“ . „Naše vláda udělá všechno pro to, abychom program plnili,“ řekl Babiš, podle kterého má Česko možnost růst a vrátit se na špičku Evropy. Hlavními body programu jsou podle něho důchodová reforma, digitální Česko, boj za české zájmy v Unii a ve světě, strategický investiční program, reforma státu a posílení bezpečnosti. Ve společnosti na nich panuje shoda, tvrdí.

Vše se zlepší?

Ministerský předseda ale mluvil i o dalších záležitostech, třeba o potravinové soběstačnosti, zdravotnictví, školství, lepším výběru daní, plánovaném poklesu některých daní a o energetice, v níž podpořil jadernou energetiku. „V jádru mám jasno, jaderné energetické zdroje jsou pro nás nejvýhodnější,“ uvedl Babiš.

Poměrně obšírně se věnoval rovněž hospodaření státu. Vláda by podle něj chtěla směřovat k vyrovnanému rozpočtu, ale deficit je minimální. „Je třeba vnímat minulé dluhy v investicích,“ zdůraznil v této souvislosti premiér, jenž slíbil třeba výstavbu nebo modernizaci 210 kilometrů dálnic do roku 2021.

Babiš chce zároveň tlačit na jednotlivé ministry, aby šetřili. Několikrát kritizoval zákon o státní službě a odmítl taky plošný růst platů státních úředníků. „Zákon o státní službě se nám fakt úplně nepovedl, to si sypu popel na hlavu," uvedl premiér. Pokládá za chybu, že ministr nemá možnost vyměnit své podřízené, když nepracují dobře. Z jednání s úřady obecně je nutné podle Babiše udělat pro občany digitalizací „příjemnou záležitost“.

Pro členství EU není alternativa

„Naše členství v Evropské unii nemá alternativu,“ zdůraznil před poslanci Babiš. Česko podle něho bude v Unii aktivní. Prohlásil, že se podařilo zabránit v EU kvótám na přerozdělování migrantů. „Toho jsme i dosáhli. Už nás nemohou přehlasovat. Skutečně konečně máme vliv,“ uvedl.

Před Poslaneckou sněmovnou byla ráno hrstka protestujícíchPřed Poslaneckou sněmovnou byla ráno hrstka protestujících | 

Česko se sice stejně jako další členské státy NATO zavázalo dávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu, podle Babiše je ale nutné mít vizi zvyšování obranných výdajů a postupně ji plnit. „Trendově jsme na tom dobře, je důležité, aby rozpočtované peníze byly utraceny,“ uvedl. Z ministerstva pro místní rozvoj chce zase vytvořit ministerstvo veřejného financování.

Ohledně investic je podle něho nutné, aby stát podobně jako firmy plánoval, byť toto slovo připomíná doby socialismu. Očekává se, že před hlasováním poslanců o důvěře vládě se uskuteční mnohahodinová debata. Aktuálně řeční poslanci s přednostním právem k vystoupení ve Sněmovně, řádně se do diskuse aktuálně hlásí 24 poslanců.

Video Na Zemana před Sněmovnou pískali. Prezident byl podpořit Babišovu vládu - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
hejhej ( 12. července 2018 08:18 )

Ty najmuté ženské s těma koblihama jsou trapné !!!!! O co jde opozici ? Volby dopadly tak, jak dopadly. A proč tak dopadly, to těm chudákům nedochází ? Co byla jejich kampaň ? Plivání na p. Babiše a prezidenta a stále v tom pokračují.

marmat ( 11. července 2018 14:18 )

tramping: OK-jen je stále velmi NEPOCHOPITELNÁ NAIVITA uvedených pánů poslanců, kteří používají metody z I.stupně obecné školy !!!Budeme šikanovat, pomlouvat a ztrapňovat "Pepíčka" a NIKDO ho pak nebude mít rád !!! Copak oni nemají manažery a vzpomínku na "havarii" Sobotky a ČSSD a, ODS a TOP 09 vloni ? Díky těmto postupům??? Maji snad lidi/voliče za blb.čky ???

marmat ( 11. července 2018 13:04 )

AB je zaválcoval...vedle něj jsou všichni jako závistiví komici: Kalousek, Fiala, Bělobrádek,Farský...Image KSČM podržel profík Filip , naštěstí předběhl v jejich volbách soudruha Skálu...to by bylo "slabší/horší kafe...."

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud