Směnárny čeká novinka. Nevýhodnou výměnu valut do dvou hodin zrušíte

30. 5. 2018
08:15

Zákazníci směnáren zřejmě budou mít právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. Částka je přitom kvůli možným spekulacím omezena na 1000 eur, tedy zhruba 25 600 korun. Novelu zákona o směnárenské činnosti ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo financí. Norma by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí nestandardní, pro klienty nevýhodné kurzy. Opatření ministerstvu navrhla loni Česká národní banka, která na činnost směnáren dohlíží.

Stejnou změnu navrhli nedávno v poslaneckém návrhu zástupci Starostů a nezávislých. Vláda návrh ovšem nepodpořila. Jeho předkladatelé už dříve uvedli, že v případě, že vládní novela doputuje do dolní komory a bude lepší, svou předlohu stáhnou.

Některé směnárny kazí Česku jméno

„Není žádným tajemstvím, že praktiky některých směnáren, především v centru hlavního města, nedělají České republice dobré jméno. Na Staroměstském náměstí tak turista může dostat za euro 15 korun nebo mu naúčtují poplatek 28 procent. Bohužel se ukazuje, že zákazníci se v povinně zveřejňovaných informacích ne vždy orientují. Přehlednost je navíc mnohdy záměrně zhoršována různými VIP nabídkami či úplatami za provedení směny,“ uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO).

Norma také stanovuje, že klienti musí být o svém novém právu o odstoupení od smlouvy informováni jak na kurzovním lístku, tak na dokladu o provedení směny. Zároveň omezuje právo požadovat poplatek za provedení směnárenského obchodu. Bude moci být zohledněn pouze ve výši směnného kurzu. „Klientům tak bude stačit porovnat kurzy a nebudou muset dopočítávat výši úplaty,“ uvedla ministryně.

Přísnější pravidla pro nabídku kurzů

Limit 1000 eur má zabránit spekulacím na vývoj kurzu a zneužití práva odstoupit od smlouvy. Odstoupit tak bude podle MF možné zhruba u 90 až 95 procent směnárenských obchodů.

Novela zákona dále zpřísňuje pravidla pro inzerci výhodnější nabídky kurzů, evidenční povinnosti směnáren a vymezuje hranici mezi provozováním směnárenské činnosti a poskytováním platebních služeb.

Účinnost zákona je navržena na první den třetího kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení. Normu přitom ještě musí schválit Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident. Směnné kurzy i výše poplatků se u jednotlivých směnáren mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných centrální bankou.

Poslední změna před pěti lety

Nová pravidla pro obor zavedl zákon o směnárenské činnosti, který byl schválen před pěti lety. Směnárníci podle něj musejí dát zákazníkovi doklad o směně peněz, údaje na kurzovním lístku se musejí uvádět v přiměřené velikosti daným a srozumitelným způsobem a směnárny nesmějí vyměňovat peníze za méně výhodných podmínek pro klienta, než je uvedeno v informaci o kurzech a poplatcích na kurzovním lístku. Zákon také stanovil, kdo může provozovat směnárenskou činnost a jaké povinnosti musí splnit, aby získal povolení.

 

tomik007 ( 31. května 2018 05:29 )

MOZNA BY STACILO - naridit vyvesit srozumitelne kurzy a kdo to neudela tak zrusit. Rada smenaren funguje pouze na hnusnem obelhavani turistu.

tomik007 ( 30. května 2018 22:44 )

SUDRUHOVIA - a co takhle zavrit smenarny ktere okradaji, nebylo by to jednodussi ?

zdenek43 ( 30. května 2018 10:18 )

aaaaaaa - zase OBLBOVAK soudruzskej a samooo, ze pred VOLBAMA . . . . . unor 2018 - Klienti směnáren by mohli do dvou hodin odstoupit od smlouvy Práva klientů směnáren by se mohla rozšířit. Poslanci Starostů a nezávislých (STAN) v novele o směnárenské činnosti navrhli, aby lidé získali možnost od smlouvy o směně peněz do dvou hodin odstoupit. Novinka by měla ochránit zejména turisty před směnárnami, které nabízejí nestandardní kurzy. Novelu nejprve posoudí vláda, rozhodne o ní parlament. .... Před časem přitom kabinet prakticky identický návrh z dílny opozice odmítl......Vláda návrh ovšem nepodpořila. - 13. 12. 2017 - Premiér Andrej Babiš a čtrnáct ministrů - Alena Schillerová (finance).......Sněmovna v prvním čtení zamítla „Místo populismu mohla norma platit dříve,” glosoval před pár dny vládní předlohu místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. Podle něj Babišova vláda praktikuje metodu odmítání poslaneckých návrhů zákonů, aby je následně opsala a navrhla sama.

tomik007 ( 30. května 2018 09:03 )

Neuveritelny co se tomu Jankovi podarilo

lubosbeyr ( 30. května 2018 08:44 )

Prostě čeští podnikatelé.Zloděj kam se podíváš.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa