Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Zkomplikovalo by to život na venkově, varuje Hamáček před rušením 400 matrik

Autor: ČTK, Mii - 
22. května 2018
13:20

Předseda ČSSD Jan Hamáček by v pozici ministra vnitra zrušil záměr seškrtat do konce letošního roku o třetinu počet matrik. Podle něj by zrušení 400 matrik zejména v malých obcích velmi zkomplikovalo život na venkově, téma navíc spojuje s dostupností poštovních služeb. Hamáček by se měl stát šéfem vnitra v připravované menšinové vládě ANO a sociální demokracie.

„Pokud bychom dotáhli do konce referendum, jedním z mých prvních kroků by bylo zrušení záměru a věcná diskuse,“ uvedl Hamáček s odkazem na hlasování sociálních demokratů o vstupu do vlády, které začalo v pondělí.

Návrh na rušení matrik v úterý kritizovali také Starostové a nezávislí (STAN). Podle poslankyně Věry Kovářové chce vláda přenést náklady na vedení malých obcí, které budou muset platit cesty na matriky ve větších sídlech.

Další náklady také vzniknou v obcích, kde matrika zůstane, ale bude třeba přijmout nové zaměstnance, aby řešili novou agendu. Snížení nákladů pro stát o 150 milionů korun je přitom podle Kovářové při celkovém objemu státního rozpočtu malé, vláda by proto měla hledat úspory jinde.

Zbývajícím matrikám naroste práce

Ministerstvo vnitra chce zrušit matriky, kde ročně provedou méně než 20 úkonů a do 20 kilometrů od obce je jiný úřad. Starostové upozorňují na to, že změna zkomplikuje život hlavně starším a sociálně slabým lidem. Ministerský návrh vychází z analýzy z let 2014 až 2016, která podle Svazu měst a obcí už není aktuální.

Video Jan Hamáček představil, koho bude chtít mít ČSSD ve vládě. Kromě něj to budou Poche, Krčál, Staněk a Toman - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová

Změna by podle svazu zvýšila četnost výjezdů matrikářek a zvětšila by se zároveň vzdálenost míst, do kterých by musely dojíždět. Zrušení matrik v některých obcích navíc zatíží ty, které jejich agendu budou muset převzít. Na to mnohé z nich nejsou připraveny, případně budou muset z kapacitních důvodů omezit své jiné činnosti.

tomik007 ( 22. května 2018 14:11 )

BOHUSZ byl v podstate "SVATEJ CZLOVEK"

santikxauz ( 22. května 2018 13:43 )

Život všem zkomplikuje,pokud bude ČSSD ve vládě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa