Nový šéf ČSSD Hamáček má dva kluky, zná cizí jazyky a radil i Paroubkovi

Autor: ČTK, jmik - 
18. února 2018
22:30

Novým předsedou ČSSD se v neděli stal Jan Hamáček (39), rodák z Mladé Boleslavi, otec dvou synů s bohatou politickou minulostí. Hamáček začal svou politickou kariéru v roce 1998, kdy se stal členem Mladých sociálních demokratů, kterým od roku 2002 čtyři roky šéfoval. Politické zkušenosti získával od roku 2000 i na mezinárodní úrovni, nejdříve jako člen řídícího výboru Evropských mladých sociálních demokratů, od roku 2006 dva roky coby viceprezident Světové organizace sociálně demokratické mládeže.

Hamáček si během studií od roku 1998 vydělával jako překladatel z angličtiny, studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy však nedokončil. I bez vysokoškolského titulu se domluví anglicky, španělsky, německy, francouzsky a ovládá základy ruštiny a polštiny. Právě kvůli jazykové vybavenosti a zkušenostem z mezinárodních organizací bývá označován za diplomatického a zahraničněpolitického experta ČSSD.

Začátek kariéry? Tajemník klubu ČSSD

Členem ČSSD se stal v roce 2001 a stranickou kariéru začal v roce 2002 jako tajemník klubu ČSSD v zastupitelstvu Středočeského kraje. Přes funkci vedoucího zahraničního oddělení ČSSD a poradce tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka byl v roce 2006 poprvé zvolen do Sněmovny.

Poslanecký mandát pak ještě dvakrát obhájil. V prosinci 2012 se stal jejím místopředsedou a funkci obhájil i po loňských volbách. Po celé funkční období 2013 až 2017 byl předsedou Sněmovny. V tomto směru drží ojedinělý primát, byl zvolen v 35 letech jako úplně nejmladší předseda Sněmovny v celé historii ČR.

Zákaz alkoholu a podpora Číny

Médii je hodnocen jako „umírněný“ sociální demokrat a jeho působení v čele Poslanecké sněmovny neprovázely výraznější kontroverze. Až na dva panáky slivovice, které prý špatně zareagovaly s jeho léky na bolest zad. Paradoxně právě Jan Hamáček prosadil v roce 2014 zákaz konzumace a podávání alkoholu v Poslanecké sněmovně během jednání.

Silnou kritiku pravicové opozice i veřejnosti nicméně vyvolal předloni v říjnu svým podpisem pod prohlášením čtyř nejvyšších ústavních činitelů, (kromě Hamáčka i prezidenta Miloše Zemana, předsedy Senátu Milana Štěcha a premiéra Bohuslava Sobotky), které bylo adresováno Číně v souvislosti s návštěvou dalajlámy v ČR. Signatáři v něm zdůrazňovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální české politiky k Číně.

Stranu chce sjednotit

Hamáček ziskem 272 z 516 platných hlasů porazil ve druhém kole dnešního mimořádného sjezdu ČSSD v Hradci Králové bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu. Ve svém kandidátském projevu nabídl delegátům sjezdu snahu o sjednocení strany a současně zopakoval svůj dlouhodobý názor, že by sociální demokraté měli jednat s hnutím ANO o účasti na nové vládě.

Podle Hamáčka pokud ČSSD zůstane v opozici, bude často stát proti vlastnímu programu, který vytunelovalo hnutí ANO. ČSSD by měla podle něj usilovat o resorty, díky kterým je možné prosazovat stranický program. Zároveň s ohledem na trestní stíhání předsedy ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše uvedl, že účast trestně stíhaných ve vládě  není možná. Sjednocení vidí v diskusi, nikoli „mečem a násilím“.

„Žádný názor nemůžeme vylučovat z diskuse. Musí skončit to, že vedení ČSSD a její členové spolu nemluví,“ uvedl.

starypes ( 19. února 2018 05:09 )

Další, od mládí perspektivní smrad, jak jinak, sociální demokrat, který by si taky rád trochu nakrad.

zdenek43 ( 18. února 2018 23:26 )

Režim v Baku si uplácel přátele v Evropě. Do Česka doputovalo 130 milionu ... 15. 9. 2017 - Transparency jmenuje například šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Ten v parlamentu založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství a mezi politiky je vnímán jako největší zastánce země.........Česko se stalo součástí evropského skandálu. Mezinárodní sdružení investigativních žurnalistů OCCRP odhalilo existenci korupčního fondu, ze kterého ázerbájdžánské elity posílaly peníze politikům do ciziny. Celkově tato asijská diktatura rozeslala v přepočtu na 66 miliard korun. +++ Transparency jmenuje například šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Ten v parlamentu založil česko-ázerbájdžánskou meziparlamentní skupinu přátelství a mezi politiky je vnímán jako největší zastánce země. Od tamního prezidenta má dokonce vyznamenání. --- Je to i oficiálně strategický partner České republiky, protože od nich sem plyne asi 40 % našich dodávek ropy. --- Ázerbájdžánští prominenti mají v Česku miliardové majetky. Otec prezidentovy manželky vlastní například luxusní hotel Retro Riverside v Karlových Varech. Hamáček přiznal MF DNES, že v hotelu byl ubytovaný...... Čeští poslanci přitom podle nich nezištně působili i jako pozorovatelé voleb. Stanislav Berkovec (za ANO), Václav Zemek (ČSSD) či Václav Snopek (KSČM) vyrazili v roce 2015 a prohlásili tamní hlasování za demokratické. Navzdory tomu, že „kontrolovali“ jen na předem ohlášených místech a řada prestižních mezinárodních organizací měla opačný názor.

zdenek43 ( 18. února 2018 23:11 )

aaaa zase t y p e k z MLADYCH SOCIALNICH DEMOKRATU.....jakooooooo Bohuslav S O B O T K A + B U Z K O V A + Stanislav G R O S S + B R E Z I N A .......... aaaaaaaaa 2002 - 2006 Mladí sociální demokraté - předseda ......nenápadně získávali pozici mladí, perspektivní členové ze skupiny Mladých sociálních demokratů okolo Stanislava Grosse, Bohuslava Sobotky a Petry Buzkové. Ta při každé příležitosti neváhala veřejně připomenout, že jejím příbuzným byl prvorepublikový sociální demokrat, senátor Modráček. Právě tito mladí členové, kteří trpělivě vyčkávali na svoji šanci, aby těm starým ukázali, že oni to dovedou lépe, později opravdu získali významné posty. Měli štěstí, že si k tomu vybrali ve správné době správnou stranu, chtělo by se dodat. Ano, u mnoha z nich se nedalo vážně hovořit o tom, že jde o sociální demokraty z přesvědčení, ale mnohem více o lidi toužící především udělat politickou kariéru. A když jim ji nabídla právě sociální demokracie, proč by takovou nadějnou nabídkou měli pohrdnout. Ona by se totiž už nemusela opakovat. A promarněné příležitosti, jak je obecně známo, život nepromíjí. Pro řadu z těchto mladých nadějných kádrů šlo skutečně v první řadě o možnost v rámci ČSSD udělat politickou kariéru a žádné velké ideály.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud