Na jednání Babiše a Filipa o koaliční smlouvě byl nečekaně i Hamáček. Jak to dopadlo?

Autor: ČTK - 
17. 5. 2018
20:50

Na čtvrteční jednání Andreje Babiše (ANO) a Vojtěcha Filipa (KSČM) o požadavcích komunistů na změny v programovém prohlášení koalice hnutí ANO a ČSSD přijel také předseda ČSSD Jan Hamáček. O účasti Hamáčka na schůzce, která se krátce před začátkem přesunula ze Strakovy akademie do Průhonic, žádná ze stran předem neinformovala. Po schůzce pak řekl, že jednání nemělo jasný závěr. ČSSD podle něj trvá na tom, aby byly zachovány spojenecké závazky České republiky. Podle Babiše v požadavcích komunistů jde o formulace. Situaci nevidí dramaticky.

KSČM v minulých dnech avizovala, že nepodpoří koaliční kabinet ANO a ČSSD, pokud bude chtít rozšiřovat české vojenské mise v zahraničí. Filip před jednáním novinářům řekl, že od Babiše bude chtít změny v programovém prohlášení.

„KSČM nebude souhlasit s žádnou misí, která nemá podporu Rady bezpečnosti OSN, protože KSČM si nepřeje, aby Česká republika byla státem, který porušuje mezinárodní právo,“ uvedl předseda komunistů. Dodal, že na nalezení shody mají ANO a KSČM čas do zveřejnění výsledků vnitrostranického referenda ČSSD o vstupu do koalice s ANO. Sociální demokraté chtějí rozhodnout do 15. června.

Komunisté již v sobotu uvedli, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM vzniku kabinetu nepomůže. Návrh programového prohlášení, na němž se shodly vyjednávací týmy ANO a sociálních demokratů, nyní obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce.

Sociální demokraté se až do čtvrtka k požadavkům komunistů ohledně vojenských misí nevyjádřili. Hamáček přitom poznamenal, že odpovědnost za vyjednávání s KSČM je odpovědností ANO. Zástupci sociálních demokratů podle něj byli na jednáních s ANO ujišťováni, že veškeré otázky týkající se programového prohlášení byly s KSČM vyřešeny.

ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců. Aby jejich případný koaliční kabinet získal důvěru, musel by se opírat o hlasy 15 komunistických poslanců. KSČM ale také uvedla, že o toleranci rozhodne až po skončení vnitrostranického referenda v ČSSD.

Video Babiš si udělal z Ovčáčka pošťáka. Zeman tak může studovat programové prohlášení - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
cezar8 ( 19. května 2018 08:15 )

Nejlepší by byly předčasné volby, něco by to samozřejmě stálo, ale Poslanecká sněmovna by se pročistila, vypadla by určitě TOP09, STAN a Lidovci a s největší pravděpodobností i ČSSD.....

santikxauz ( 17. května 2018 23:08 )

Ty slušný nejsi,tak se tě to netýká.

tomik007 ( 17. května 2018 22:19 )

koneczne se nekomu rozsvitilo

havran2 ( 17. května 2018 20:42 )

Měl strach,že o něco přijde ! ! !

tomik007 ( 17. května 2018 20:39 )

Pokud HAMACZEK neni komunista - tak ho tam vubec nemeli poustet

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa