S Pochem jako šéfem diplomacie se nesmířím, řekl Zeman Hamáčkovi v Ostravě

Autor: ČTK - 
17. 5. 2018
16:04

Prezident Miloš Zeman dnes doporučil členům sociální demokracie, aby se v nadcházejícím vnitrostranickém referendu vyslovili pro koaliční spolupráci ČSSD a ANO. Na tiskové konferenci na závěr návštěvy Moravskoslezského kraje také v odpovědi na novinářskou otázku řekl, že není ochoten se smířit s tím, aby se sociální demokrat Miroslav Poche stal ministrem zahraničních věcí právě ve vládě ANO a ČSSD. Poche před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše.

O jménech kandidátů na ministry dnes Zeman mluvil v Ostravě s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Podrobnosti nechtěl prezident komentovat, Hamáček je chce nejdříve sdělit vedení sociální demokracie.

O Zemanově nevoli vůči Pochemu se v posledních dnech spekulovalo právě v souvislosti s možným ministerským působením europoslance. Na dotaz, zda by pro něj byl přijatelný, odvětil Zeman před novináři lakonicky: „Ne.“

„Jednali jsme o vnitrostranickém referendu a jako bývalý předseda sociální demokracie, který jím byl osm let, a myslím, že to byla úspěšná léta, si dovoluji doporučit všem členům sociální demokracie, aby v tomto referendu hlasovali pro spolupráci sociální demokracie s hnutím ANO,“ prohlásil prezident na tiskové konferenci.

Podrobnosti schůzky Zeman nekomentoval, Hamáček je chce nejdříve sdělit vedení sociální demokracie. Předsednictvo bude o návrzích jednat v pátek odpoledne. Zeman řekl, že si velmi váží důvěry Hamáčka, že ho se jmény navrhovaných ministrů seznámil dřív než vedení strany.

Pokud sociální demokracie v referendu, kterého se může zúčastnit na 19.000 straníků, vstup do vlády schválí, měla by obsadit pět ministerstev. Připadnout by jim měla ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a zahraničních věcí.

Zeman: „Proti jsou ti, kteří přivedli stranu k sedmi procentům“

„Jsem si vědom toho, že někteří sociální demokraté jsou proti této myšlence, respektuji to v demokratické společnosti, jenom je třeba si všimnout, že to jsou zpravidla ti lidé, kteří přivedli sociální demokracii k oněm nešťastným sedmi procentům,“ řekl Zeman v narážce na možnou vládu s ANO. Někteří sociální demokraté proti ní mají výhrady například kvůli trestnímu stíhání šéfa ANO Andreje Babiše.

S novými kandidáty na ministry se Zeman bude chtít setkat, zřejmě v Lánech. S těmi, kteří již ve vládě působili, jednat nebude. „Ale jak to tak pozoruji, tak takových lidí asi moc nebude,“ řekl.

Dodal, že s předsedou ANO Babišem o obsazení ministerských postů zatím nemluvil. Neví proto, zda mezi jeho nominanty bude i ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), kterou v poslední době stíhá kritika médií i premiéra.

Doporučujeme
oldedek ( 20. května 2018 09:31 )

Rychetský- Zeman Dva staří lidé - jednomu přineslo stáří velkou rozvážnost, inteligenci a moudrost nó a tomu druhému "dělat" prezidenta státu ...

satanas ( 19. května 2018 12:17 )

Skakani do reci,,vrhani stinu,,gaucing,,to je vono!

satanas ( 19. května 2018 12:14 )

ALE ty gumo,,Prezident je proto prezident aby mel taky nejakou moc,,snad bys nechctel na Hrade nejakyho pandulaka kterej skace jak kdejakej "Socan "piska?

jentakjen ( 17. května 2018 21:16 )

Zase ti vypadávají písmenka, kašpare!

refer ( 17. května 2018 19:46 )

Šídlo to před týdne trefil! Opět.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa