Okamura má smůlu, Pitomio platí. Soud mu smetl stížnost na přezdívku

Autor: ČTK, ivm - 
10. 5. 2018
12:20

Místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) neuspěl s dovoláním ve sporu vyvolaném použitím přezdívky Pitomio v týdeníku Reflex. Dovolání směřovalo proti rozhodnutí, na jehož základě se sice vydavatelství muselo na webu omluvit za dva články z roku 2013, ale Okamura nevysoudil odškodnění, navíc justice v obecné rovině připustila možnost použít přezdívku Pitomio v rámci oprávněné kritiky.

Nejvyšší soud rozhodl v březnu, koncem dubna spis vrátil k soudu prvního stupně, plné odůvodnění zatím soudci nezpřístupnili. Dovolání bylo částečně zamítnuto, částečně odmítnuto, řekla Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který případ řešil jako první.

Městský i Vrchní soud v Praze v kauze zdůrazňovaly, že expresivní a nelichotivé výrazy média nemají proti politikovi používat samoúčelně. Nicméně pokud jde o součást legitimní kritiky konkrétních postojů či výroků, možné to je.

V případě Okamury justice zohlednila také jeho vlastní mediální prezentaci: vystupuje prý provokativně, propaguje politickou nekorektnost, rád volí silná slova, snaží se působit kontroverzně.

„Jedná se sice o výraz expresivní nelichotivý, ale nikoliv a priori vulgární, přičemž fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti,“ citoval před časem server Lidovky.cz z rozhodnutí odvolacího soudu.

Sporné články vycházely v Reflexu v roce 2013. V říjnu téhož roku se Okamura stal poslancem za Úsvit přímé demokracie. Momentálně je poslancem a předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie. Pojem Pitomio se v posledních měsících čas od času objevuje také v jiných médiích než v Reflexu, například v Euru či Lidových novinách.

Video Šlechtová označila SPD za "novodobé fašistické hnutí". Okamura: Plácání! Na nálepkování je prý zvyklý - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
ProtiZeman ( 11. května 2018 00:00 )

Problém je, že každý soudce si v podstatě jakýkoliv zákon dokáže překroutit k obrazu svému. Kdyby se tohle rozhodnutí bralo jako precedens, tak by si už fakt každý dělal co chce.. prostě Kocourkov. Ten tu ale vlastně už je...

ProtiZeman ( 10. května 2018 23:54 )

Jako že jich ještě máme málo? Jeden ti nestačí?

tomik007 ( 10. května 2018 22:37 )

PROBLEM ovsem je v tom, ze krome PITOMIA, v cesku uz moc hloupych japoncu neni...

Lemra ( 10. května 2018 14:05 )

Nezlobte se, ale je to moc dlouhý na to, abych tomu věnoval čas.. Jediny, cim me to zaujalo byl fakt, ze zase za vsechno muze Havel, nebo Kalousek, to je samozrejme pravda pravdouci

Lemra ( 10. května 2018 14:03 )

Soudně uznaný pitomec Okamura ..Pitomio

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa