Filip u Zemana: Komunisté budou jednat s ANO i SPD, chtějí ovlivnit výběr ministrů

Autor: Jakub Veinlich - 
11. 4. 2018
18:32

Komunisté můžou mít po 29 letech od revoluce silný vliv na vládu. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl prezidentovi Miloši Zemanovi na společné schůzce na zámku v Lánech, že je jeho strana připravena jednat o vládním uspořádání jak s hnutí ANO, tak i s dalším partnerem SPD Tomia Okamury. Přímo do vlády komunisté nevstoupí, podle Filipa si ale ohlídají obsazení ministerských křesel. 

Předseda KSČM jednal s prezidentem Milošem Zemanem asi hodinu a půl. Od prezidenta si prý vyslechl, že jeho pověření Andreje Babiše k sestavování vlády stále trvá a komunisté s Babišem začnou jednat, pokud mu to hnutí ANO doporučí. 

„Jsme připraveni na jednání v tom formátu, který prezident doporučil předsedovi vlády, to znamená jednat kromě hnutí ANO i s SPD,“ řekl Filip po schůzce se Zemanem. 

Hlavně referendum

Pokud jednání začnou, mohou se hned zadrhnout. Jablkem sváru se může stát referendum. I když o něj stojí jak KSČM, tak i hnutí ANO, každá partaj má o něm jinou představu. Komunisté by stejně jako SPD chtěli hlasovat o vystoupení z EU i NATO.

„Pokud jde o program, tak jsme před závorku vytkli otázku referenda, které je pro nás zásadní a setrváváme i na svých sedmi zásadních bodech,“ vytyčil Filip body k jednání, mezi kterými je například pravidelný růst mezd, pravidelná valorizace důchodů nebo také obranná politika. Sporné zůstává také téma daní.  

Právě v otázkách obrany se KSČM nemůže shodnout ani s prezidentem Milošem Zemanem a rozchází se i se současnou vládou Andreje Babiše, která navýšila počty vojáků v zahraničních misích. 

„Prezident je přesvědčený, že hrozba islámských teroristů se týká i České republiky, my na to máme jiný názor,“ dodal Filip.

Už v úterý Vojtěch Filip avizoval, že pokud budou komunisté vládu hnutí ANO tolerovat, budou chtít ovlivnit výběr některých ministrů. Mezi nimi například šéfa spravedlnosti,  zemědělství a zdravotnictví. 

„Chceme, aby lidé, kteří budou premiérem jmenováni, byli schopni naplnit program. Musí garantovat, že budou jednat takovým způsobem, aby byl programový kompromis naplněn,“ začíná si Filip klást své podmínky k sestavování nové vlády, která by v případě dohody ANO – KSČM a hnutí SPD disponovala v Poslanecké sněmovně většinou 115 hlasů. 

Miloš Zeman se potkal s šéfem KSČM jako s druhým v pořadí. V úterý za prezidentem do Lán dorazil po krachu jednání s ČSSD premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Od Zemana slyšel doporučení, aby o příští vládě jednal právě s KSČM a hnutím SPD Tomia Okamury.

Babiš po schůzce řekl, že kvůli tomu svolá na čtvrteční večer zasedání předsednictva a celostátního výboru ANO, aby s nimi nejen tuto variantu projednal. Podle poslaneckého klubu hnutí ANO zůstává jediným kandidátem hnutí na premiéra právě Babiš.

Video Zeman radí Babišovi, ať jedná o vládě s KSČM a Okamurou. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Odborníci, které Blesk Zprávy po úterní schůzce oslovily, se shodují, že vláda Babiše podporovaná KSČM a SPD by nepřinesla nic dobrého ani České republice, ani samotnému Babišovi.

„Lidé Andreji Babišovi věří, protože má určité manažerské schopnosti a ostatní politici je v minulosti zklamali. Pokud by ale vzal SPD do vlády, tak se i on sám dostane do problémů,“ řekl Blesk Zprávám k možné vládní spolupráci ANO+KSČM+SPD předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek.

Podle politologa Jana Kubáčka by zas taková vláda mohla pošramotit dobrou pověst České republiky v zahraničí. Takovou spolupráci proto považuje spíš za nereálnou.

„Je možné, že tímto tlakem by Miloš Zeman mohl otevřít ještě nějakou formou vyjednávání kompromisu mezi sociální demokracií a ANO. Aby se zkusili ještě jednou domluvit na obnovení vyjednávání,“ dodal Kubáček pro Blesk Zprávy.

Ve čtvrtek zamíří za Milošem Zemanem Tomio Okamura. Prezidentovi stál v zádech i na konci ledna, když podruhé zvítězil ve volbách. Příští týden pak Zeman plánuje také schůzky s šéfem KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem, ohlásil se také předseda ODS Petr Fiala nebo lídr Pirátů Ivan Bartoš. Kancelář prezidenta podle našich informací hledá také termín pro předsedu ČSSD Jana Hamáčka.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

sany12 ( 11. dubna 2018 23:39 )

Sebereflexe chybí všem vůdcům stran, kteří nedopadli u voleb dobře. Zase se tam cpou do vedení a jsou nenahraditelní. Na referendum "není čas" a zase se tam vedení mezi sebou domluví, aby byli zvoleni.

sany12 ( 11. dubna 2018 23:24 )

Včera na Barrandově byl Bělobrad mimo roli, kterou běžně zaujímá- tam vystartoval proti Okamurovi, že je nemocný. Vždyť Bělobrad je sám nemocný, nebo ne? No a Fialka je celý nadržený na vládnutí a nikdo ho nechce.A pořád se sami nazývají demokraty, ale referendum - vůli všech lidí nechcou slyšet.

havran2 ( 11. dubna 2018 22:54 )

Bělobradovi nějak haraší v té jeho palici ! ! !

gabreta ( 11. dubna 2018 21:53 )

Komouši taky pravidelně navrhovali zákon o prokazatelnosti majetku a zrušení akcií na doručitele! Schválně, kdo to shodil ze stolu? USA a NATO nikdo nikdy soudit nebude, protože OSN Soudní dvůr pro válečné zločiny, jsou nefunkční party darmožroutů, kteří pracujou jen na zakázku!!

santikxauz ( 11. dubna 2018 21:44 )

Pokud KSČM a SPD podpoří ANO,tak zase někdo zneužije fakany,aby demonstrovali,nebo uznají demokratické volby?

Zobrazit celou diskusi
Další videa