Bývalý rebel z ČSSD míří do Babišovy vlády. Tejc má být náměstkem ministra spravedlnosti

Autor: Jakub Veinlich - 
17. 12. 2017
20:05

Vypadá to na personální „rošádu“ roku. Po volbách do Poslanecké sněmovny vystoupil dlouholetý poslanec ČSSD Jeroným Tejc ze strany a teď nejspíš míří do vlády Andreje Babiše. Podle informací Lidových novin by se měl stát politickým náměstkem ministra financí Roberta Pelikána. Zamíří do vlády i ČSSD? 

Politický náměstek je na ministerstvu vysoce postavený úředník. Odborník v této pozici totiž může mimo jiné docházet za ministra na jednání vlády. Jeroným Tejc – v minulém volebním období například předseda Ústavně právního výboru – se tak může jako jeden z mála sociálních demokratů dostat na jednání jednobarevné vlády Andreje Babiše.

„Takovou informaci zatím potvrzenou nemám,“ řekla redakci Blesk Zprávy na dotaz zda Tejc skutečně do Pelikánova úřadu míří, mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Video Jeroným Tejc oznamuje, že končí v politice - Blesk.cz/Václav Lang

Tejc ani Pelikán na dotazy neodpovídají, mají oba vypnutý telefon. „Zvažuji posílení rezortu o pozici politického náměstka, tedy člověka, který by mi v parlamentu pomohl vyjednávat podporu pro zákony. Sám o sobě vím, že jsem v této oblasti nikdy nebyl dvakrát silný,“ řekl v sobotním rozhovoru pro iDnes.cz Pelikán.

LN spekulovaly o možném nástupu Tejce na ministerstvo už na konci října – tedy hned po volbách. Podle novinářů byl Tejc dokonce i adeptem přímo na ministra.

Hašek: Tejc by byl mrtvej Homolka

S angažováním Tejce, dnes už bývalého člena ČSSD, nebo také účastníka známé Lánské schůzky hned po volbách v roce 2013 nemá prý problém ani premiér Andrej Babiš (ANO). A nekriticky se vyjádřila k personální posile ministerstva spravedlnosti také bývalá ministryně školství, dnes místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. „Jeroným Tejc je výborný právník. Uveřejněné spekulace nepotvrdil. Nikde jsem o tom alespoň nečetla,“ napsala redaktorovi Blesk Zpráv v SMS zprávě Valachová.

„Znám Jeronýma dlouho a nevěřím, že odešel z ČSSD proto, aby za pár dnů dostal od ANO politické ,koryto‘... Spravedlnost nebo vnitro si zaslouží, a nejen jako náměstek, ale v barvách ČSSD... Takže podle mne článek na objednávku, protože Jeroným by byl pro mnoho lidí mrtvej Homolka...,“ napsal na své facebookovém profilu naopak další jihomoravský sociální demokrat, bývalý hejtman Michal Hašek.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek Blesk Zprávám řekl, že Robert Pelikán skutečně nebyl příliš úspěšný při prosazování zákonů v Poslanecké sněmovně, proto se prý nediví, že hledá někoho schopného, kdo by mu s tím pomohl.

„Lidi nejsou, což je vidět na tom samotném skládání vlády – je vidět, že hnutí ANO nemá lidi, tak se rozhlíží po různých politických koutech. Vidím v tom určitou bezradnost v duchu, ve kterém se skládala také nová vláda,“ řekl Blesk Zprávám bývalý ministr zahraničí Zaorálek, který zažil Pelikána na vládě i v Poslanecké sněmovně.

Jeroným Tejc byl velkým kritikem vedení ČSSD – a to jak v době, kdy ji vedl Bohuslav Sobotka, tak i po jeho rezignaci, kdy stranu řídil Milan Chovanec, ale celostátním lídrem byl tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. I proto chtěl Tejc na březnovém sjezdu do vedení strany, ale po dohodách Sobotky a Chovance ve volbě místopředsedy neuspěl.

Spojenectví kvůli policejní reformě

S Pelikánem si Tejc rozuměl už v létě 2016, kdy se řešila reorganizace policie, pod dohledem policejního prezidenta Tomáše Tuhého a za souhlasu ministra vnitra Milana Chovance. Právě jihomoravský sociální demokrat byl jejím hlasitým odpůrcem, Pelikán dokonce hrozil odchodem z vlády. Byl to ale také právě ministr Pelikán, který s bývalou ministryní školství Valachovou rozcupoval v loňském roce Tejcův návrh, aby mohli jít mladí vrazi do vězení. 

Video Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO): Další fungování vlády si teď nedovedu představit. Pokud bych vlastním odchodem zabránil devastaci ÚOOZ, bude se mi odcházet lehce. - Petr Soukup, Zuzana Štíchová

Vláda Andreje Babiše teď dává dohromady programové prohlášení vlády. Ministři ho projednají v pondělí. Zatím ale nemá kabinet podporu, nebo alespoň toleranci ve Sněmovně zajištěnou. Babiš chce dokument rozeslat ostatním stranám v pondělí nebo v úterý. Klade v něm podle svých slov důraz na důchodovou reformu, IT a elektronizaci státní správy nebo také práci v rámci Evropské unie.

Zamíří do vlády i ČSSD?

„Je plno věcí, které v rámci koaličního vládnutí byly vždy problémy a teď je šance to nastartovat, protože věřím, že ta vláda bude jeden tým a nebude politikařit a ministři si jen něco vzkazovat přes média. Vidím to jako velkou příležitost,“ věří v dobrou práci vlády Babiš.

V minulých týdnech se objevila možnost, že by mohla při případném druhém pokusu Andreje Babiše sestavit vládu znovu ožít koaliční projekt ANO, ČSSD a KDU- ČSL. Že by mohl být ale Tejc na ministerstvu jakýsi předvoj, Zaorálek pro Blesk Zprávy odmítl.

„Je to jen ta bezradnost, nemají experty a hledají, kde se dá. Nic dalšího bych v tom nehledal,“ uzavřel místopředseda ČSSD s tím, že sociální demokraté menšinovou vládu Andreje Babiš 10. ledna při hlasování o důvěře nepodpoří.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

starypes ( 18. prosince 2017 05:56 )

Autor článku by si měl po sobě přečíst co píše. Už ve třetí větě nás informuje o tom, že Pelikán je ministrem financí. Dál už to nemá cenu číst, protože těch hovadin tam bude asi víc.....

prochaskanamoste ( 18. prosince 2017 00:09 )

Z toho má jeden radost. Socani si ho nevážili, udělal správně, odešel středem. Má z politiky zkušenosti a je vzdělaný, měl se dát k Babišovi, je to moc dobrý tah!!

agfor ( 17. prosince 2017 22:07 )

Jednou povaleč, navždy povaleč.

Zobrazit celou diskusi
Další videa