Babiš se mi ani jednou nepodíval do očí, říká exšéf ústavu Krajňák o kauze kolem StB

Autor: deb - 
2. 11. 2017
10:52

Výpověď kvůli novele zákona podal tento týden šéf slovenského Ústavu paměti národa. Čtyři roky tlaku, zápasení jednak se svou správní radou, ale i s Andrejem Babišem. Popisuje Ondřej Krajňák v rozsáhlém rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Krajňák podal počátkem týdne výpověď, o které začal vážně uvažovat, když byla předložena novela zákona o Ústavu paměti národa. Zvažoval, že bude bojovat o tuhle instituci, ale nemělo to význam. Po schválení novely by podle něj byl předseda správní rady předsedou jenom na oko a statutárním orgánem správní rady a ústavu by byla správní rada. Podepisoval by se pod aktivity, s kterými nesouhlasí.

Dle novely zákona je prvním bodem programu změna organizační struktury. V praxi by to znamenalo, že by Krajňák musel vyměnit ředitele a vedoucí pracovníky, které on sám do funkce jmenoval. „Respektuji nové vedení ústavu a chápu i to, že potřebuje mít vlastní ředitele, aby mohlo odpovědně řídit tuto instituci, ale mrzelo by mě, pokud by mí ředitelé nebo vedoucí zaměstnanci byli odvoláni. Jsou za nimi opravdu dobré výsledky a místo propuštění by si zasloužili nějaké ocenění,“ popisuje webu Krajňák.

Krajňák: Člověk bude vždy konfliktní, když bude jednat zásadově a čestně

Důvodem změny zákona byl podle jejích tvůrců konfliktní předseda. Krajňák v rozhovoru pro rozhlas líčí, že když bude člověk jednat zásadově a čestně, tak bude vždy přirozeně konfliktní. „V konfliktu jsem byl s extremisty, nacionalisty, s bývalými estebáky, protože jsme zveřejnili jejich jména. Dále s některými soudci, jejichž jména jsme také zveřejnili, s některými bývalými komunisty – a to už je dost velká skupina lidí. Zdůrazňovali jsme, že soudci, kteří v minulosti soudili v rozporu s mezinárodním právem, by neměli působit ve vysokých funkcích, neměli by vůbec projít prověrkami. A zveřejnili jsme jména více než 250 soudců, prokurátorů a vyšetřovatelů. To už byla hotová válka.“

„Bývalí příslušníci Státní bezpečnosti vystupují u soudu jako klíčoví svědci a popírají všechno to, co předtím dělali – například evidovali agenta Bureše a u soudu vypověděli, že si na to nevzpomínají nebo že to bylo jinak. To znamená, že nejsou hodnověrní svědci, a tuhle skutečnost jsme u předchozích soudů velice intenzivně napadali,“ podrobně popisuje Krajňák a dodává, že na Slovensku jde o velice citlivou a silnou kauzu, o kterou se zajímají média.

Už krátce po nástupu do funkce si Krajňák uvědomil, že budou problémy s kauzou Bureš. Když přijímal právníky, tak jim říkal o kauze, která se týká pana Babiše. A také, že ÚPN byl žalován a je potřeba se bránit, i když byl přesvědčen, že soudní spor nevyhrají. „Doložili jsme asi 300 námitek a nejvyšší soud například vůbec nevzal v potaz listinné důkazy, ale výhradně se zabýval svědectvími bývalých příslušníků StB. Ti navíc nebyli ani zbaveni mlčenlivosti, což byla procesní chyba, kvůli které jsme i napadli předchozí spory u okresního a krajského soudu. Nejvyšší soud ale nestandardním způsobem zbavil příslušníky StB mlčenlivosti ex post a rozhodl sám bez toho, abychom se mohli vyjádřit, že předchozí rozhodnutí jsou platná,“ líčí Krajňák.

„Cítili jsme tlak na ÚPN. Ze strany veřejnosti na to, abychom odpovědně přistupovali ke sporu. A ze strany nějakých politiků, kteří se možná snažili o dobrou spolupráci s Českou republikou a panem Babišem, jsme také pociťovali jistý tlak, jisté otazníky, zda neděláme „nadpráci“. Snažil jsem se vysvětlovat, že to není nadpráce, protože k tomuto sporu přistupujeme přesně tak jako k ostatním,“ říká Krajňák. Navzdory velkému úsilí ÚPN spory prohrávala. Krajňák byl svými právníky upozorněn, že pokud se ÚPN odvolá, tak musí počítat s koncem ve funkci předsedy správní rady.

Postupně se stupňovalo napětí v personálních otázkách, když si i navzdory nesouhlasu jmenoval vlastní ředitele. „Tlaky byly intenzivnější a souvisely hlavně s tím, že zastoupení Slovenské národní strany, popřípadě Smeru, bylo tak velké, že už jsem neodporoval. V národní radě byla opozice v menšině. To znamená, že cokoliv navrhli, tak jim mohlo projít, a to se i stalo,“ říká Krajňák.

Ondřej Krajňák a Andrej Babiš spolu nikdy nemluvili. „Měl jsem zájem se s panem Babišem setkat i osobně, možná bych mu řekl, aby nevnímal, že ÚPN je namířen proti jeho osobě. Doporučovali jsme mu, aby žalobu stáhl, protože jsme byli přesvědčeni, že asi nedopadne dobře. Ale pan Babiš se mi během projednávání ani jednou nepodíval do očí a bylo vidět, že asi nemá nejmenší důvod, abychom se potkali a osobně si promluvili,“ popsal Krajňák.

Toto úterý Krajňák skončil v ÚPN jako člen správní rady a bude si hledat práci. Za čtyři roky působení mnoho lidí rozzlobili a probudil v nich svědomí. „Podle toho, kolik lidí mi teď píše, ať už na Facebooku nebo jinak, jsou hrdí na to, že jsme stáli za svou pravdou a neuhnuli jsme ani doprava ani doleva navzdory tomu, že na nás plivali, nadávali, smáli se nám,“ vysvětlil bývalý šéf slovenského ÚPN.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

PetrMiller ( 2. listopadu 2017 22:48 )

Je to těžké přijmout, ale Bureš není poctivý. Nejdřív ukrad Petrimex a pak už to jelo. Něco umí, nějak maká, ale to i zloděj aut.

Milann ( 2. listopadu 2017 22:04 )

Podívej se do zrcadla a pochopíš.

milan59 ( 2. listopadu 2017 18:15 )

Jak může Krajiňák tvrdit že se mu Babiš ani jednou nepodíval do očí,když spolu nikdy nemluvili ?? Jedině žeby jeden z nich byl *** a chtěl to bez komentáře vyzradit

radar666 ( 2. listopadu 2017 14:46 )

A proč by se měl dívat do očí někomu kdo v STB opravdu byl.Ti,kdož většinou někoho obviňují z toho, že byl v KSČ nebo u STB,byli samy členy těchto organizací.Směšné je i to,jak někteří členové ODS útočí na komunisty,přičemž vědí ,že drtivá většina členstva ODS jsou bývalí kovaní soudruzi,kteří po r.89 převlékli kabáty,vstoupili do Havlova OF a posléze do ODS.Zbytek se usadil v ČSSD a podle toho to taky v těchto stranách vypadá!Pokud by někdo v ČR chtěl hledat opravdové komunisty,nemůže je hledat v KSČM nýbrž právě v ODS a ČSSD!KSČM je proti tomu velmi slabý odvar.

katerina78 ( 2. listopadu 2017 14:30 )

piráti sa nespojili s Babišom? veď chceli tú loď potopiť

Zobrazit celou diskusi
Další videa